Vycházející francouzská superstar? Chci do NHL, říká mladíček Texier

Foto: Vladimír Koča

Jistě, o Martinu Nečasovi nebo třeba Eliasu Petterssonovi ví asi každý, kdo probíhající mistrovství světa trochu sleduje. Povedený první šampionát mezi dospělými ale prožívá také jiný šikula, který by velmi brzy mohl pozvednout zase o něco výš prapor francouzského hokeje – Alexandre Texier.

Nový fanshop

Být v něčem první je vždycky skvělý pocit, a Texier jeden primát drží. Je totiž vůbec prvním hráčem v historii, který se rovnou z francouzské soutěže dostal na draft NHL! A navíc pěkně vysoko – loni si ho ve druhém kole, celkově ze 45. pozice, vybrali Columbus Blue Jackets.

Už v sedmnácti letech odehrál doma první kompletní sezonu mezi muži, po draftu se vydal pracovat na svém talentu do Finska. 14 gólů a 10 asistencí za KalPu v nejvyšší soutěži dává tušit, že tenhle krok mu vyšel na výbornou.

„Měl jsem ve Finsku skvělou sezonu. Dospěl jsem tam a hokejově zase o kousek vyzrál. Soustředil jsem se hlavně na malé detaily, na kterých jsem pracoval a vylepšoval je. Mám před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby se ze mě stal pořádný hokejista,“ vypráví uvědoměle rodák z Grenoblu.

Foto: nhl.com

Není úplně náhodou, že právě tímhle klubem na úpatí Alp dřív prošli i Philippe Bozon nebo Cristobal Huet. „Jsem hrdý odchovanec. Hokej je v Grenoblu číslo jedna, moc rád na město vzpomínám,“ ujišťuje Texier, jenž by se chtěl vydat právě ve stopách dvou jmenovaných. Bozon se jako první hokejista vychovaný ve Francii dostal do NHL, později ho napodobili Huet, Stéphane Da Costa, Antoine Roussel, Pierre-Édouard Bellemare a naposledy Yohann Auvitu.

Ano, zvládlo to zatím jenom šest hráčů. A zdá se, že sedmým by mohl být právě Alexandre Texier. Svou šanci ukázat se hokejovému světu chytl na mistrovství světa v Dánsku za pačesy: Jak postupně shazuje počáteční ostych, jeho výkony jdou stále nahoru.

„Je to další krok v mojí startující kariéře. Můžu si zahrát zase na jiné úrovni, proti nejlepším světovým týmům a proti nejlepším hráčům z NHL. NHL je i mým snem a cílem,“ říká Texier jednoznačně. Na MS si přitom mohl zahrát už loni – dokonce doma v Paříži –, jenže tehdy mu naděje vzalo poraněné rameno. „Zklamání mě už přešlo. Zranění k hokeji patří, mě bohužel potkalo v přípravě na mistrovství světa. O to víc si užívám to letošní,“ reaguje s úsměvem.

Kouč Dave Henderson ho ve francouzské sestavě postupně posunul ze třetí formace do druhé a osmnáctiletý forvard proti Rakousku hned zaznamenal tři primární asistence. Ale jaké!

Průměrně si zahraje necelých 15 minut za zápas. „Dostávám hodně času a snažím se trenérům za důvěru odvděčit. Hodně se soustředím na svůj výkon, ale zároveň se bavím hrou celého týmu. Snažím se být každým zápasem lepší a lepší.“

V neděli nastoupil proti českému týmu, tedy i Filipu Chytilovi a Martinu Nečasovi. Nečas patří stejně jako Texier k borcům, které na ledě nepřehlédnete a pro tým mají na svůj věk už dost velký přínos. „Trochu ho znám. Nikdy jsme spolu nehráli, ale znám jeho jméno a vím, že byl draftovaný stejný rok jako já,“ hlásí třetí nejmladší hokejista na turnaji – mladší už jsou pouze Quinn Hughes a Martin Fehérváry.

Na rozdíl od všech zmiňovaných už vycházející hvězdička ze západní Evropy bohužel nemá o co hrát. Francouzi jsou zachráněni, zároveň nemají šanci na čtvrtfinále. A souboj s Českem odevzdali až nedůstojným výkonem. „Rozhodla první třetina. Utkání se nám nepovedlo, nedařilo se nám nic. Skóre je takové, jaké je, víc bych se tím nechtěl zabývat,“ komentuje porážku 0:6.

„Musíme se soustředit na poslední zápas a být daleko lepší,“ dodává Texier s vyhlídkou na Švýcarsko. Ukáže další povedené kousky a zkusí se zase přiblížit ke svému snu?

Podívejte se na Texierovy krásné góly ve finské lize:

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz