Velký rozdíl je v dovednostech, líčí Fridrich. Štibingr přijel z maturity

Foto: Laco Duračka

(PIEŠŤANY, od našeho zpravodaje) Zasloužená porážka 0:6 s Ruskem je může zdravě naštvat a posunout dál. Hráči z širšího kádru českého ročníku 2000 si na vlastní kůži vyzkoušeli, kolik jim chybí na elitní světovou konkurenci. Zjistili, že hodně.

HokejkaTV

Už první třetina ukázala, kde bude hlavní síla Rusů. Ve dvou přesilovkách rozjeli parádní kolotoč, který česká defenzíva udržela na nule s vypětím všech sil a vynikajícím Danielem Dvořákem. Jenže po dalších faulech přišlo ve druhé třetině to, co přijít asi muselo.

„Pokud to zahrajou přesně a rychle, brání se to hodně těžko. Nejlepší obrana je nedělat ty fauly a do přesilovek je nepouštět,“ říká Petr Fridrich. V pátečním utkání to byla asi jediná možná obrana, protože v oslabení inkasovali Češi čtyřikrát. „Snažili jsme se zahustit prostor před bránou, ale stejně tam chodily křižné přihrávky a ve finále to dávali do prázdné brány. Musíme se kouknout na video a podrobně si to probrat. Je škoda dostat takové góly,“ souhlasí Jan Štibingr.

Bez vyloučení by Češi mohli „umlátit“ dobrý výsledek, ale takhle se kalkulovat nedá. Rusové v početních výhodách vlastně jenom zhodnotili svou kvalitu. Byli ještě o kus lepší než ve čtvrtek Finové. „Myslím, že byli lepší, ale že tam zase takový rozdíl nebyl. My jsme neodehráli dobré utkání,“ nehledá Fridrich výmluvy.

Fridrich: Chtěl bych pracovat na dovednostech

Platí to jak o hře dozadu, tak dopředu. V útoku se Češi proti sborné trápili, oba dosavadní soupeři je vyučovali, jak vypadá pořádná koncovka. „Řekl bych, že nám tam chybí taková ta zkušenost a klid na zakončení. Podívat se a poslat to, kam potřebujeme,“ přitakává Fridrich, který na turnaji zapisuje vůbec první reprezentační starty v životě.

„Je to pro mě velká zkušenost, je to rychlejší, než co jsem doteď hrál. Ať se podíváme na Finy, Rusy nebo i moje české spoluhráče, tak je tam velký rozdíl v dovednostech i v zakončení. Určitě bych na tom chtěl pracovat,“ líčí. „Líbí se mi jejich technika hole, jak jsou šikovní a jak dokážou řešit ty konkrétní situace,“ popisuje se slibem, že se na dovednosti v létě ještě víc zaměří.

Vítkovický forvard prožil v juniorce parádní sezonu, zapsal i jeden extraligový start, proto si vysloužil první nominaci do národního mužstva. To Štibingr už je v Piešťanech skoro mazákem. Se čtrnácti starty to zní zvláštně, ale přinejmenším zbytek obrany má zkušeností ještě méně.

„Je tady hodně nováčků. Jsem rád, že je tady konečně hodně kluků ze Slavie a mám tu hodně kamarádů,“ culí se. „Třeba i na tu horší sehranost a zkušenosti jsme doplatili v těch oslabeních,“ uvažuje Štibingr, proč Češi ve čtyřech ani ve třech nestačili. „Pro mě je to taky první reprezentační sezona, takže doufám, že moje výkony půjdou nahoru a trenéři mi budou víc a víc věřit,“ hlásí.

Štibingr: Jsem rád, že je tu hodně kluků ze Slavie

Devatenáctiletý zadák letos odehrál téměř celou sezonu za A-tým Slavie v Chance lize, Davida Bruka jeho výkony hodně oslovily. Přesto ale s týmem do Piešťan nevyrazil. Přijel totiž až později, právě před druhým zápasem.

„Ještě včera ráno jsem maturoval z angličtiny. Potom jsem si dal trénink v Říčanech a po obědě jsem jel. Bohužel Brno bylo trošku zasekané, takže jsem měl zpoždění. Přijel jsem asi v půl sedmé,“ popisuje cestu ze školní lavice do reprezentační šatny.

Po utkání s Ruskem si vyzvedl trofej pro nejlepšího českého hráče. „Podle mého názoru, když se prohraje 0:6, by to neměl dostat nikdo z týmu,“ odvětí Štibingr upřímně.

Ošklivý, i když bohužel asi odpovídající výsledek teď musí junioři hodit za hlavu. Papírové předpoklady se trochu potvrdily: Zatímco Rusové se s Finy poperou o prvenství, Česko zabojuje se Slovenskem o třetí místo.

„Určitě to bude těžký zápas, budou mít velkou podporu. Ale chceme aspoň jednou vyhrát. Připravíme se na ně, jak nejlépe to půjde,“ slibuje Fridrich. „Medailová pozice by byla super. Je to derby a i když jsem ještě proti Slovákům nehrál, věřím si na ně. Je tam jenom pár hráčů z Čech. Myslím, že bychom je měli přejet,“ dodává odhodlaně Štibingr.

Bruk: Nemáme kvalitu, abychom s Rusy mohli hrát

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz