Velká zkouška, říká Haken ze Salcburku. Recept na Rusy? Pohyb a trpělivost

Foto: Tereza Menčíková

Perné reprezentační „prázdniny“ končí tento týden, česká šestnáctka už dnes startuje turnaj Wolfgang Rud Cup v rakouském Salcburku. Jako první má nevyzpytatelné Slováky, pak se bude těšit na hlavního favorita z Ruska.

HokejkaTV

Šestnáctka si nedávno přivezla z Finska dvě porážky 4:5 v prodloužení s domácím týmem. Obě jí hodně mrzely, v prvním duelu předvedla výborný výkon a ve druhém vedla o tři góly ještě deset minut před koncem. Ale to už teď patří minulosti, mladíci ročníku 2004 se upínají k rakouskému turnaji.

„Pro nás je to po dvou týdnech další možnost mezinárodní konfrontace. Uvidíme, jak hráči, kteří už absolvovali dvojutkání ve Finsku, budou reagovat na další akci. A jsme zvědaví na ty další, máme devět nových hráčů,“ říká hlavní kouč Petr Haken.

Původně mělo být nováčků osm, ale zdravotní potíže jejich počet navýšily. Budějovický zadák Tomáš Cibulka má zlomenou klíční kost, místo něj se k týmu připojil Patrik Brůna z pražské Sparty.

Kompletně nové je duo brankářů, ale fyzicky nejnáročnější bude turnaj určitě pro hráče před nimi. Všechna mužstva odehrají čtyři duely ve čtyřech dnech!

„Je to velká zkouška, protože většina hráčů měla docela napilno i teď o víkendu. Spousta z nich odehrála turnaj nebo přátelské zápasy,“ než v pondělí přijeli na sraz do Českých Budějovic. „Věřím, že to zvládnou. Měli by. Ukáže nám to, jak jsou připravení na další akce, kde budeme hrát tři těžké zápasy ve třech dnech,“ ví Haken.

Foto: Tereza Menčíková

Češi začínají středečním duelem (14:00) proti Slovákům. Loňský ročník je smetl 8:0, ale tenhle výsledek je hodně zavádějící. Slováci by letos neměli mít vůbec špatný tým. „V Jihlavě, kde se nám v dubnu tvoří první výběr pro šestnáctku, jsem je neviděl. Mám ale zprávy, že loni opravdu hráli dobře,“ povídá trenér.

I další indicie napovídají, že podcenění východních sousedů by mohlo české mladíky dovést do velké šlamastyky. „Práce na Slovensku v rámci výběrů se zlepšila a hlavně zintenzivnila počtem kempů. To pak nahrává tomu, že budou mít konkurenceschopný tým. Určitě nás na začátek turnaje nečeká jednoduchý soupeř,“ varuje Haken.

Za Slováky by měli nastoupit tři krajánci z českých soutěží – Richard Patzelt z Liberce, Servác Petrovský z Třince a Boris Žabka junior z Mladé Boleslavi, tedy Hakenův klubový svěřenec. U týmu navíc působí i jeho otec, Boris Žabka je asistentem trenéra Romana Sýkory.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Největší očekávání ale vzbuzují jednoznačně Rusové, na než česká sestava narazí ve čtvrtek. V šestnáctkách až drtivým způsobem vévodí bilanci vzájemných zápasů a bylo by moc příjemné je zbrzdit.

„Jsou bruslařsky a dovednostně výborně vybavení, ale to si myslím, že u našich hráčů už taky dosahuje vysokých kvalit. Jejich výběr ale bývá vždycky hodně silný fyzicky, a teď na začátku cyklu u šestnáctky je to znát. Navíc třeba loňský ročník 2003 byl i velice dobře takticky připravený. Uvidíme, jak bude vypadat letošní,“ přemýšlí Petr Haken.

Jak tedy sbornou zastavit?

„Bude pro nás důležitý pohyb, abychom opravdu vydrželi šedesát minut se soupeřem bruslit. Potom se nesmíme zaleknout, když se skóre třeba nebude hned vyvíjet v náš prospěch. Musíme mít trpělivost, aby hráči věděli, že soupeře můžou dostat do problémů a přiblížit se nejen ve skóre,“ jmenuje Haken potřebné atributy.

Především ale souboje v téhle fázi reprezentačních kariér vnímá jako obrovskou zkušenost. „To je pro nás úplně nejdůležitější, hráči mají možnost konfrontovat se s těmi nejlepšími hráči z Ruska. Musí tam jít s respektem k soupeři, ale ten respekt nesmí být tak velký.“

Trenéři by na akci rádi navázali na fungující spolupráce z poslední akce. „Když jsme viděli, že by některá dvojice mohla být do budoucna funkční, snažili jsme se ji nechat u sebe. Jsme pořád ve fázi zkoušení, poznávání hráčů a jejich reakcí, ale chtěli jsme je udržet,“ pokyvuje hlavní kouč.

Pak je to přece jen pro všechny jednodušší. „A když se ještě navíc nabízí klubová spolupráce, kde jsme měli od trenérů informaci, že spolu hráli, tak jsme hráče nechali u sebe,“ dodává Petr Haken na adresu skupinek z Karlových Varů, Kladna či Liberce.

Foto: Tereza Menčíková

Nominace českého týmu

Brankáři:
Lukáš Malant
(Chomutov), Jan Špunar (Olomouc).

Obránci:
Jan Hodinář (Plzeň), Antonín Kareš (Šumperk), Jakub Hrdlička (Slavia Praha), Tadeáš Tůma (Liberec), František Němec, Matěj Prčík (oba Kometa Brno), Patrik Brůna (Sparta Praha).

Útočníci:
Jakub Hujer, Tomáš Trunda (oba Liberec), Dominik Rymon, Robin Sapoušek, Samuel Šmajda (všichni Karlovy Vary), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Adam Bareš, Ondřej Hrabík, Matyáš Šapovaliv (všichni Rytíři Kladno), Jiří Kulich (Chomutov), Roman Otava (Kometa Brno), Jakub Šiler (Plzeň), Richard Němec (Ambri-Piotta, Švýcarsko).

Realizační tým:

Manažerka: Tereza Menčíková
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistent trenéra: Radek Philipp a Richard Lobo
Trenér brankářů: Lukáš Mensator
Lékař: Antonín Chochola
Fyzioterapeut: Patrik Grosman
Kustod: Jan Boháč

Program Wolfgang Rud Cupu v Salcburku

Středa 28. srpna:
14:00 Česko – Slovensko
17:30 EC Red Bull Salcburk – Rusko

Čtvrtek 29. srpna:
14:00 Česko – Rusko
17:30 EC Red Bull Salcburk – Slovensko

Pátek 30. srpna:
14:00 Slovensko – Rusko
17:30 EC Red Bull Salcburk – Česko

Sobota 31. srpna:
10:00 utkání o 3. místo
13:00 finále

Foto: Tereza Menčíková

Foto: Tereza Menčíková

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz