V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup, nechyběli čeští zástupci

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

2. března 2018, 16:41

Martin Voltr

Přehlídka největších světových talentů v kategorii do 18 let se letos poprvé uskuteční v Kanadě. Pět měsíců před startem byl v Edmontonu představen Hlinka Gretzky Cup, tiskové konference se zúčastnili i Liběna Hlinková a generální sekretář ČSLH Martin Urban.

Nový fanshop

Turnaj se hraje od roku 1997, od léta 2005 pak nese jméno Ivana Hlinky. Za tu dobu si vybudoval velké jméno a respekt odborníků, včetně těch zámořských. I proto letos rozepíše novou kapitolu – pod názvem Hlinka Gretzky Cup se premiérově odehraje v Kanadě, od 6. do 11. srpna ho budou hostit Edmonton a Red Deer.

„Je to možná jediná šance, jak dostat turnaj na vyšší úroveň, protože má obrovskou prestiž,“ zmínil Martin Urban na tiskové konferenci. Té se v hale Rogers Place, domově hokejistů Edmontonu, zúčastnil rovněž Wayne Gretzky. „Český svaz odvedl skvělou práci, na turnaji si zahrály stovky budoucích hráčů NHL. A my jsme se do něj chtěli zapojit. Chceme, aby hokej dál rostl, a jaká je lepší možnost?“ řekl legendární hokejista.

Gretzky společně s Liběnou Hlinkovou, vdovou po Ivanu Hlinkovi, také vhodili čestné buly před zápasem NHL Edmonton Oliers – Nashville Predators. Z obou týmů jim asistovala řada hráčů, kteří se dříve na turnaji představili.

Letošní ročník dá přiležitost dalším budoucím Malkinům či Ovečkinům, aby se ukázali před zraky stovek skautů. „Musí čelit velkému tlaku a očekáváním. Všichni budou chtít zabojovat o co nejlepší pozici na draftu, a ještě navíc si zahrají na jednom z nejlepších stadionů na světě. Bude skvělé je sledovat,“ pokračoval Gretzky.

Málokdo pochybuje o tom, že na kanadské půdě se Hlinka Gretzky Cup odehraje ve vynikajících podmínkách před skvělou diváckou kulisou. Juniorské šampionáty se v zemi javorového listu pravidelně těší velké popularitě, i když jak zmínil viceprezident a výkonný ředitel Edmonton Oilers Bob Nicholson, i tu si musely zasloužit.

„Když jsme s mistrovstvím začínali, lidé říkali: Nemůžete ho pořádat o Vánocích. A dneska je z toho velká tradice. Teď chceme, aby se nám povedlo něco podobného a ze srpna jsme udělali začátek nové sezony,“ uvedl. „Vzhledem k absenci hráčů z NHL na olympiádě je to navíc jediný turnaj, kde se potkají nejlepší hráči z celého světa,“ podotkl Nicholson.

Česká reprezentace se na prvním zámořském ročníku turnaje představí v Edmontonu, v základní skupině ji čekají domácí Kanada, Švédsko a Švýcarsko. Druhou skupinu v Red Deeru tvoří USA, Rusko, Finsko a Slovensko. Kanaďané budou turnaj pořádat v sudých letech, zpátky do Česka a na Slovensko se vrátí v letech 2019, 2021 a 2023.

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

Foto: Andy Devlin, rogersplace.com

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz