Uvěřili jsme cestě k úspěchu, hlásí Lauko. Před MS mu radil Vondrka

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Jako jediný z letošní osmnáctky má Jakub Lauko zkušenost s mistrovstvím světa. Chomutovský bojovník se na přelomu roku zúčastnil šampionátu dvacítek v Buffalu, což považuje za velkou inspiraci k šampionátu mladší kategorie v Rusku. "Moje role tam byla jiná, hrál jsem čtvrtou lajnu a snažil se být platný. Vím, že teď se ode mě očekává větší podpora ofenzivy," uvědomuje si.

Plekanec Chance liga

Osmnáctiletý pražský rodák hrál už druhou sezonu extraligu dospělých, v letošním ročníku absolvoval za Piráty 48 utkání, v nichž vstřelil čtyři góly a přidal osm branek. Přiznává, že celou dobu měl v hlavě MS osmnáctek. "Všechny turnaje i kempy k tomu směřovaly, je to pro nás hlavní akce. Snažíme se maximálně připravit, máme k tomu suprové podmínky. Já prošel všechny kempy, je to už celkem dlouhé. Mám takové to svrbění, aby šampionát konečně začal," připomíná.

Reprezentanti během noci na sobotu odletěli přes Moskvu do Čeljabinsku, kde proběhne závěrečná příprava. Kádr je téměř konečný, junioři mají prostor k vyladění formy. Jakub potvrzuje, že silným znakem mužstva je jeho soudržnost. "Potkáváme se v soutěžích, velmi dobře se známe. Jádro týmu je víceméně od šestnáctky stejné. Na partu si nemohu stěžovat, myslím, že všichni jsme se sem těšili," hlásí.

Reportáž z nominační TK a přípravného kempu

Jakmile slyší dotaz o přáních směrem k mistrovství světa, lehce se usměje: "Je to fráze, ale půjdeme postupně. Zápas od zápasu. Teď je důležité připravit se na turnaj, v němž máme první utkání proti Slovensku. Když všechno dobře vyjde, ve skupině asi budou rozhodovat zápasy s Rusy a Finy. Ale nepředbíhejme." Před cestou k Uralu moc netušil, co ho v Čeljabinsku čeká. "V Rusku už jsem byl, se sedmnáctkou jsme hráli turnaj v Dmitrově. Ale Čeljabinsk neznám. Než jsme odletěli, ptal jsem se v Chomutově Michala Vondrky, který působil v KHL. Říkal, že Čeljabinsk má dobrý stadion, i město je prý pěkné."

Hokejisté potřebuje především dobrý hotel a zázemí v hale. "Jedeme tam hrát, myslím, že nebude možnost se někam nějak víc podívat," odhaduje. Michal Vondrka si před lety také zahrál osmnáctky, tehdy ještě mistrovství Evropy. "To bylo asi v 19. století, ne? " směje se Jakub. Ale hned zvážní: "Jasně, Michal mi popřál, kluci z týmu také. Ve stylu, abychom nevymýšleli blbosti a hráli pořádně." Turnaj je především o zápasech a trénincích, chvilky volna se ale rovněž najdou. "Beru si nějaké knížky, čtu docela rád. Mám také Xbox," reaguje Lauko. Do Čeljabinsku za ním přijede tatínek, jinak vedoucí mužstva Pirátů. "Pomohlo tomu, že jsme v Chomutově uhráli play out. Kdybychom nedej Bože spadli do baráže, pak by nemohl."

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Mladí Češi věří, že mají na to vybojovat úspěch. Ale otázky na to, kam míří ambice, moc rádi neslyší. "O tom je totiž dost těžké mluvit, nechci dostávat tým pod tlak. Na každém turnaji a mistrovství je hlavní přání pokaždé stejné, tedy projít přes čtvrtfinále." Sám to zažil na dvacítkách v Buffalu, kde reprezentanti vyřadili Finy a hráli o medaile. Tahle zkušenost Jakubovi pomůže: "Určitě. Když si vzpomenu na premiéru proti Rusku, to byl jediný zápas v mé kariéře, kdy jsem byl fakt nervózní. Trošku to tam na mě padlo, takhle velký turnaj jsem předtím nehrál. Teď už vím, že nervózní nebudu."

Lauko patří k elitním českým hokejistům ročníku 2000, počítá se s ním na kvalitní příčky červnového draftu NHL. "Snažím se na to nemyslet, nebo aspoň myslet co nejméně. Ale také mě to samozřejmě nemine. Kluci si sem tam dělají legraci, občas padne o draftu zmínka. Takže se k tomu určitě nějak postavím. Ale pro nás je zásadní, abychom na turnaji bojovali týmově," upozorňuje. Právě takhle osmnáctka prošla nečekaně do finále loňského memoriálu Ivana Hlinky. "Tam jsme všichni uvěřili cestě, která vede k úspěchu. Tomu, jak to máme hrát. Makali jsme kolektivně, koncepci věříme. Týmovost a hokej z obrany jsme si vyzkoušeli – a šlo to! Doufám, že to bude stejné i na mistrovství," uzavírá.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz