Třinec i dvacítka? Věřím, že svoji práci dělám na maximum, líčí Varaďa

Foto: Karel Švec, Český hokej

Chvíli se spekulovalo, zda k české dvacítce nepřijde trenér bez klubových povinností. Nakonec ale u kormidla týmu pokračuje Václav Varaďa. Kouče mistrovských Ocelářů čeká další rok tvrdé dřiny na dvou frontách.

HokejkaTV

Je to teprve měsíc a půl, co Václav Varaďa zvedl nad hlavu pohár pro vítěze extraligy. Po dlouhé sezoně využil květnový odpočinek a jakmile svazové vedení potvrdilo jeho pokračování u reprezentace, mohl začít chystat úvodní kemp. Ten běží v Jihlavě od pondělí do pátku.

Jak vůbec hráči vypadali, když vám přijeli?
Museli jsme je spíš aktivovat a trochu protáhnout, protože ať už trénují jakkoli, tak jim to led nenahradí. Pro devadesát procent hráčů to byl první kontakt s ledem po měsíci a půl. Musíme na ně opatrněji. Během tréninku se vám pomaličku aktivují a rozjedou, v tu chvíli už se najíždí na klasický transition trénink. Kluci sem nepřijeli odpočívat, přijeli tvrdě trénovat. Jsou v tréninkovém procesu a kdyby ten týden pojali formou volna, tak by potom v podstatě začínali letní přípravu odznova.

Takže jim dáte zabrat…
Dopoledne budou tréninky dělené, zaměříme se na náš systém. Dáme tam jak jednodušší cvičení, tak i věci, které chceme, aby se v naší hře objevovaly. V odpolední fázi zřejmě budeme hrát tréninkový zápas, kde si kluci budou moci vyzkoušet spoluhráče. I když většina z nich už se zná. Pak je malinko dojedeme kondičně. Do toho máme dvě posilovny, takže program je náročný a kluci toho budou mít plné kecky v každém dni.

„Psychoterapeut je k dispozici klukům hlavně v ohledu budování jejich sebedůvěry a určitého nastavení.“

Z ročníku 2000 se loni na šampionát dostalo jen pět hráčů. Teď to není nadsázka, když řeknu, že stavíte úplně nový tým…
Jasně, ročník 2000 nebyl v týmu na mistrovství světa až tak zastoupen. Ale máme čtyři nebo pět akcí před mistrovstvím světa, a to je dost času. Je skvělé, že teď můžeme kluky poznat během letní přípravy, v jakém stádiu se nacházejí a jak se jeví na ledě. Samozřejmě se rozhoduje na ledě, a ne v posilovně. To je pro nás směrodatné.

Vy jste znal ročník 1999 dokonale, nebude pro vás trochu těžší sestavovat letošní tým?
Je to jenom o tom poznání a já věřím, že se během pár dnů adaptujeme na novější kluky a bude to v pořádku.

V jakém momentu vlastně bylo jasné, že budete u týmu pokračovat?
Byl jsem na dovolené, kde jsem dostal zprávu, že pokračuji dál. Smlouva mi normálně běží. Jsem za to rád a je to pro mě obdobné jako minulý rok. Jsem rád, že mi klub HC Oceláři Třinec vychází vstříc a stojí za mnou i v tom, že budu dále trénovat reprezentaci. A také jsem rád, že realizační tým pokračuje ve složení, jaké jsem si přál. Vím, že pracujeme dobře, teď jde jenom o to, jak to ve finále skončí na mistrovství světa. Nemám potřebu měnit to, co funguje. Toho jsem zastáncem.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Realizační tým jste ale ještě doplnili o psychologa?
Ano, je to psychoterapeut, který je k dispozici klukům hlavně v ohledu budování jejich sebedůvěry a určitého nastavení. Ať už co se týče té herní praxe, tak také té mimoledové. Dělá pro nás osobní charakteristiky hráčů, které se stále vyvíjejí. Je to pro nás pomoc, kterou jsme letos chtěli mít.

Říkali jste si během loňské sezony, že byste takového člověka potřebovali?
Spíš až po sezoně. Balancovali jsme ji, kde bychom si mohli pomoct. Mistrovství světa se hraje u nás a nechceme nic podcenit. Do našeho realizačního týmu přichází kvalitní člověk, který bude námi obklopen a věřím, že nás i kluky posune zase dál.

„Odpovědnost je na obou místech veliká a já si té důvěry neskutečně vážím.“

A novou postavou u týmu je samozřejmě generální manažer Filip Pešán…
Myslím, že to bude fajn. Má teď nějakým způsobem na starosti svaz a věřím, že tomu má co dát. A také že bude fungovat naše spolupráce.

Je to taková shoda náhod, že se u týmu scházíte s trenérem, který proti vám stál ve finálové sérii extraligového play off.
Asi to takhle mělo být. Registroval jsem, že mu v Liberci končí smlouva, ale nevěděl jsem, kam budou směřovat jeho další kroky. Je to ocenění jeho práce a až čas ukáže, jak to ve finále všechno bude fungovat. Má za sebou ale kus práce, která jde vidět, a jsem rád, že můžeme spolupracovat.

Co se týče vás: Zhodnotil jste si sám pro sebe, že se vedení extraligového týmu i reprezentace dá zvládat naplno?
Já jsem s tím ke dvacítce šel, že ji mám na dva roky. Věřím tomu, že dělám svoji práci na maximum, ať už je to na bázi klubové denodenní, nebo na bázi reprezentační. Odpovědnost je na obou místech veliká a já si té důvěry neskutečně vážím. Budu dělat maximum pro to, abychom měli úspěch, kluci hráli to, co chceme hrát, a mistrovství světa nám vyšlo.

Teď budete mít odpovědnost úplně největší, když vás čeká domácí šampionát.
Mistrovství nebude jednoduché, to víme. Máme ukrutně těžkou skupinu. Ale v každém utkání se porveme o to, abychom udělali úspěch.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz