Trenérská výzva, zdržování po icingu či góly bruslí. Pravidla se mění

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

13. srpna 19:53

Martin Voltr

S novým olympijským cyklem tradičně vstoupí v platnost řada změn v pravidlech, o nichž rozhodla Mezinárodní hokejová federace. A některé změny nejsou úplně malé. Podívejte se na přehled!

Nový fanshop

Novinky budou platit od letoška po dobu čtyř let, do domácího prostředí je implementuje také Český hokej. Uplatňovat je rozhodčí začnou už během přípravy na novou sezonu – dokonce již tento týden. V Ostravě a Nymburce na toto téma probíhají trenérské semináře.

Dvě úpravy pravidel ale výkonný výbor Českého hokeje neschválil a domácí řády v těchto bodech zůstanou u původní verze.

Jaké jsou ty úplně nejzajímavější změny?

Trenérská výzva

Po vzoru NHL se dostala i do mezinárodních a českých pravidel. Trenéři mohou požádat o přezkoumání brankové situace z hlediska postavení hráče v brankovišti a nedovoleného bránění brankáři – nikoli ofsajdu. Podmínkou je samozřejmě adekvátní kamerový systém a technická výbava na stadionu.

Technika na střídačce

Dosud bylo přípustné jedině rádiové spojení s asistentem na tribuně, teď už je na střídačce povolena jakákoli technika ke koučování či například statistice. Nesmí být však použita k ovlivňování rozhodčích.

Zdržování brankářů

Přísněji se budou posuzovat situace, kdy brankář přikryje kotouč mimo brankoviště. Vždy tak mohl učinit jen v případě, kdy je atakován protihráčem, teď přibyla další podmínka – nemožnost bezpečně zahrát puk holí. Pokud hokejkou mohl hrát, a přesto přerušil hru, dostane dvě minuty.

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Za vražení vždy aspoň „desítka“

Fanoušci už si zvykli, že za zásah do oblasti hlavy a krku následuje vždy minimálně trest na 2 plus 10 minut. A teď se budou muset naučit, že totéž se týká rovněž vražení na hrazení – tedy poměrně obvyklého trestu.

Zdržování hry po icingu

Každý to dělá. Úplně každý. Po zakázaném uvolnění hráči bránícího týmu, kteří nestihli vystřídat, všemožně natahují čas. Často se nechají i vykázat z vhazování, jen kvůli pár sekundám. To teď už můžou udělat jenom jednou za zápas, od druhého prohřešku bude vždy následovat menší trest!

Bodyček na hráče bez puku

Do pravidel přibyl nový trest zvaný Pozdní dohrání. Dostane ho hráč, jenž bodyčekem trefí protivníka, který je ve zranitelné pozici, protože už nemá puk pod kontrolou, ani v držení.

Přísnější podrážení

Ano, do názvu jednoho z nejčastějších prohřešků přibyla čárka (á místo a). A hlavně se bude posuzovat přísněji. K vyloučení bude stačit, pokud hráč svou holí, bruslí, nohou nebo rukou způsobí soupeři třeba i jen ztrátu rovnováhy.

Nejdřív puk, potom nohy

Znáte to. Obránce se na poslední chvíli vrhne na led za unikajícím sokem, krásně hokejkou vypíchne kotouč a vzápětí tím smete i soupeře. Za to se dosud netrestalo, ale teď už bude – vždy dvěma minutami. I při brejku, kdy by jinak následovalo trestné střílení.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Trest za špatné střídání

Dříve se nesměl střídající hráč zapojit do hry, dokud střídaný nebyl aspoň jednou nohou na hráčské lavici, nová definice zvýší četnost trestů: Tým navíc nemůže způsobem střídání získat územní výhodu ani přečíslení. Pokud by třeba někdo použil občas vídanou fintu, kdy po obranném vhazování skočí hráč na střídačku a z druhého konce ujede jiný do brejku, dostane střídačka dvě minuty.

Trestné střílení může jet kdokoli

Několik let platilo, že nařízené trestné střílení musel provádět faulovaný hráč. Jedině v případě zranění ho mohl někdo zastoupit. Teď se pravidla vrací do starých kolejí: K nájezdu se může postavit kterýkoli hokejista, pokud zrovna nesedí na trestné lavici.

A které změny Český hokej odmítl, a budou tedy platit pouze na mezinárodním poli?

Góly bruslí

Když nebyl hráči při fotbalovém zahrání puku do brány uznán úmysl, tedy zjevné kopnutí, gól platil. Teď už ho rozhodčí neuznají ve všech případech, kdy hráč usměrní puk do branky bruslí jakýmkoliv způsobem nebo jakkoli natočí brusli s úmyslem nechat puk od ní odrazit. Tohle zřejmě vyvolá hodně emocí, v českých soutěžích ale zůstává původní mírnější výklad.

Bitka

Běžná pranice většinou ani není tímto vyloučením titulována, přesto: Jen hráč, který započal bitku, si dosud vysloužil trest ve hře. Nyní ho na mezinárodní scéně dostanou všichni hokejisté zapojení do bitky.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz