Třebíč, titul, MS a teď draft. Lukáš Dostál hvězdou juniorské extraligy

Foto: Karel Švec, ČSLH

Jeho jméno bylo v uplynulé sezoně jedním z nejskloňovanějších v české mládeži. A když došlo na galavečer Hokejista sezony, zaznělo znovu. Prvním majitelem nové ceny pro nejlepšího hráče DHL Extraligy juniorů je brankář Komety a věkem ještě starší dorostenec Lukáš Dostál!

Nový fanshop

Volba Českého svazu ledního hokeje byla poměrně logická. A právě v případě Dostála odráží kromě samotných výkonů taky jeho úžasný a profesionální přístup k hokeji. Nicméně je jasné, čím si trofej v první řadě zasloužil – brněnským juniorům na jaře vychytal titul.

„Ocenění si neuvěřitelně vážím, ale musím poděkovat především spoluhráčům v týmu. Jak v sezoně, tak v play off přede mnou odváděli výbornou práci. Tahle cena patří i jim,“ vzkazuje sedmnáctiletý brankářský talent, jenž pod Špilberkem pomohl k mistrovskému doublu.

Proto nebylo divu, že hokejisté Komety ovládli na galavečeru hned sedm kategorií. Klub Libora Zábranského aktuálně tak trochu udává českému hokeji trend. „Jsem moc rád, že do Komety putovalo tolik cen. Je úžasné být odmalička v klubu, jako je Kometa. Pro mě to bylo něco nového, protože jsem byl ve společnosti hráčů, na které se jinak dívám v televizi. Večer jsem si užil,“ říká skromně Dostál i přesto, že za brněnský A-tým si letos taky zachytal – alespoň v Lize mistrů.

V juniorské extralize absolvoval 14 utkání dlouhodobé části s úspěšností 91,89 %. V play off ji vytáhl na snových 95,87 % v sedmi zápasech, Kometa na své cestě na vrchol všech sedm vyhrála. Pro sedmnáctiletého gólmana ale byla ještě cennější možnost hájit branku partnerské Třebíče.

Foto: Karel Švec, ČSLH

„Byla to pro mě první sezona v seniorském hokeji, v Třebíči jsem získal hodně zkušeností. Chtěl bych jim poděkovat za šanci, moc mi to pomohlo. Jenom mě mrzí, že jsme nepostoupili do play off. Třebíč a fanoušci by si ho zasloužili. Na druhou stranu jsem rád, že jsme s klukama vyhráli titul v juniorce, jelikož to byl pro Kometu v téhle kategorii první,“ shrnuje také – doufejme – teprve první z mnoha průlomových ročníků ve své kariéře.

Na jeho konci stála hořkosladká tečka. Tedy čtvrtá příčka na šampionátu osmnáctiletých v Rusku. „Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že skončíme na čtvrtém místě a ve čtvrtfinále porazíme favorizovanou Kanadu, určitě bychom to brali všemi deseti. Turnaj nebyl špatný, ale věřím, a kluci taky, že jsme na medaili mohli dosáhnout,“ přemýšlí. Češi dosáhli poměrně vysoko i přesto, že vyhráli jen dva zápasy ze sedmi.

„Ve skupině to nebylo ono, mohli jsme uhrát třeba jeden zápas navíc. Ale jak se potvrdilo, turnaj začíná až v play off. Určitě bylo na čem stavět, měli jsme super partu, díky které jsme porazili Kanadu,“ vrací se Dostál k vítězství, na které budou čeští junioři určitě dlouho vzpomínat.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Brněnský odchovanec by mohl jako jeden z mála v DHL Extralize juniorů ještě pokračovat, ale zvlášť po jejím „omlazení“ mu už tahle soutěž bude malá. Pomýšlet by stoprocentně mohl i na áčko, ale teď je ve hvězdách, zda v Česku vůbec zůstane – před sebou má totiž draft NHL!

Vstoupí do něj coby nejlépe hodnocený brankář z evropských soutěží, a tak asi nikdo nepochybuje o tom, že naváže na poslední úspěšné české gólmanské ročníky. „Draft samozřejmě v hlavě mám, ale teď si musím chvíli odpočinout, byla to náročná sezona. Na konci května odlétám na NHL Combine, takže se moc těším,“ dodává Lukáš Dostál.

Týden plný fyzických testů a pohovorů s manažery klubů, určený pro stovku nejslibnějších talentů, hostí od 27. května do 2. června znovu americké Buffalo.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz