Toronto? Ne, zpátky do školy. Slovenský Američan Knies teď vyzve Čechy

Foto: twitter.com/usahockey

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Slovenština? Můžeme to zkusit. Taková byla slova Matthewa Kniese, jednoho z elitních útočníků amerického výběru na MSJ. Po chvilce pak nakonec stejně přepnul do angličtiny, ve které si je jistější, přestože slovensky rozumí.

Přece jenom má kompletně slovenskou rodinu, samotný devatenáctiletý útočník je ale prvním příslušníkem rodů Kniesů, který se narodil ve Spojených Státech.

V Arizoně všichni znají Austona Matthewse, který se vypracoval v jedničku draftu a superhvězdu NHL. Ze západu Spojených států a území rozsáhlých pouští pochází rovněž další součástka organizace Maple Leafs –⁠ Matthew Knies. Americký útočník se skvělými parametry má nicméně slovenské kořeny, za jeden výběr v Bratislavě si v mládí dokonce zahrál.

Oba jeho rodiče jsou Slováci, kteří se rozhodli před 20 lety odstěhovat za prací do Phoenixu. Tam pak přišel na svět malý Matthew. Ten nakonec zvládá i slovenštinu. I když sám tvrdí, že jí zase až tolik nevládne. Když však spustí, tak zní velmi srozumitelně, až to i mnohé zámořské novináře překvapí. 

„Mluvím hodně málo, oba moji rodiče mluví plynně. Stejně jako můj bratr. Já používám hlavně angličtinu,“ líčí Knies, který na Slovensko ještě čas od času zamíří. I když kvůli hokejové kariéře na to nemá zase tolik času.

Foto: iihf.com

„Občas se tam přes léto dostanu, třeba na týden nebo dva. Navštívit příbuzné a tak,“ vypráví. Častěji však teď bude na Slovensku pobývat starší bratr Phil, jenž se nedávno upsal Nitře. Matthew mohl také z univerzitní NCAA zamířit mezi profíky.

Toronto, které jej draftovalo z 57. pozice v roce 2021, by jej totiž tuze rádo přivítalo v kádru Maple Leafs, případně na farmě u Marlies. I protože mohutný útočník kromě své fyzičnosti dokáže předvést i výraznou hokejovost, má šikovné ruce a výtečnou střelu. Na kempu Toronta zaujal.

Jenže účastník poslední olympiády v Číně zvolil návrat do školy. Na univerzitě v Minnesotě tak bude pokračovat i v novém ročníku. 

„Bylo to celkem náročné rozhodování, které zabralo hodně času. Bavili jsme se o tom dny, probíral jsem to s příbuznými, kteří mě všichni znají a myslí to se mnou dobře. Nakonec jsem si uvědomil, že ještě potřebuju trochu času. Přece jenom takový přechod je velká věc. Nyní se soustředím na přítomnost, na novou sezonu,“ popisuje upřímně Knies.

A představuje i jisté hráčské faktory, které jej přiměly vrátit se zpět do univerzitního dění.

„Když se podíváte na to, kdo k nám do Minnesoty přichází – Cooley nebo Snuggerud. Faber je zase pravděpodobně jeden z nejpřipravenějších hráčů na NHL, které jsem kdy viděl. Takže jsem se na to díval takhle, přece jenom pořád mám na čem pracovat. Chci být lídr, chci vést náš tým za výhrou v národním šampionátu,“ má jasno útočník minnesotské univerzity.

Právě s Loganem Cooleym, novým spoluhráčem a spolužákem, nyní Knies válí v jedné útočné formaci i na MSJ. Bodově sice prospekt Leafs tolik nezáří, ale drtivá většina fanoušků a expertů dokáže ocenit jeho obětování se pro tým. Vždyť třeba proti Švédům dostal velkou ránu do nosu, i tak hrál dál. 

„Zatím nejsem tak produktivní, takže se snažím dělat během střídání takové ty menší věci. Jako třeba být fyzický a silný v soubojích. Puky se mi zatím neodráží tam, kam bych potřeboval, takže musím dělat jiné věci, kterými pomůžu týmu,“ vysvětluje devatenáctiletý Američan, který se netají tím, že si na MSJ přijel pro zlato.

„Ani mi tak nejde o moje body, chci hlavně vyhrávat. A když to takhle bude pokračovat, tak to bude v pohodě. Nepotřebuju být nejlepším střelcem, naopak. Chci, aby každý zahrál dobrý zápas a hlavně: Chci vyhrát tenhle turnaj. Ať to bude stát cokoliv,“ vykládá sympaticky americký mladík, jenž zatím nasbíral pouze dvě nahrávky. Teď však přichází vyřazovací boje, kde jsou takoví silní hráči ještě o něco cennější. 

Po boku trojky draftu Logana Cooleyho si Matt Knies vychutnává každý okamžik, s takhle talentovaným hráčem si přece jenom nezahrajete každý den. 

Foto: iihf.com

„Jasně. Hlavní je k němu dostat puk, s hokejkou pak občas dokáže neskutečné věci. Když ho najdu já, tak on je pak hned zase schopný najít mě. Je to trochu jiné, ale je to i pro mě super výzva. Je to skvělý hráč, má super dovednosti, s pukem je vynikající,“ hodnotí nového člena Coyotes i University of Minnesota slovenský Američan Knies.

Na turnaji uspěl v zápase proti Čechům lakrosovým trikem Kanaďan Kent Johnson, podobně se snažil zakončovat i právě Logan Cooley, ten však v základní skupině minimálně dvakrát neuspěl.

„Nebyl bych v šoku, kdyby to zase zkusil znova,“ směje se Knies a dodává: „Já to párkrát taky zkoušel během sezony, ale nikdy jsem nebyl tak blízko jako on. Nebylo to tak hezké,“ povídá upřímně vytáhlý útočník Spojených států, který dlouho čekal, že podobně jako na olympiádě v Pekingu vyzve ve vyřazovacích bojích rodnou zemi svých rodičů.

Jenže pak přišla porážka Čechů s Lotyši a všechno se změnilo. 

„Koukal jsem na utkání Česka s Lotyši v televizi před naším zápasem. Takové věci se stávají. I když samozřejmě je trochu šok vidět takový výsledek, protože Česko má o něco silnější tým, kvalitnější hráče,“ myslí si Knies, jenž byl trochu smutný z vyřazení „svých“ Slováků.

„Když jsem viděl, že Slovensko nebude ve čtvrtfinále, tak to byl hodně těžký pohled. Pochopitelně jsem ho tam chtěl. Moji rodiče jsou ze Slovenska, proti Čechům cítím určitou rivalitu. Mám za to, že moji rodiče dokonce dorazí na zápas, z čehož jsem obrovsky nadšený,“ vykládá o nejdůležitější návštěvě v Rogers Place.

Čtvrtfinálový souboj Čechů s Američany se odehraje ve čtvrtek nad ránem (4:30 SELČ) a Američané z něj nechtějí brát nic jiného než výhru. Přesto zůstávají nohama na zemi.

„Půjdeme na ně stejně jako do každého jiného zápasu. Podíváme se na naše i jejich poslední zápasy a připravíme se nejlépe, jak jen to půjde. Těšíme se na další zápas, bude to těsné,“ očekává Knies, který přiznává, že nikoho z české soupisky nezná. Jen z té slovenské. „Třeba Chromiaka, který tu ale vlastně na turnaji nebyl. A taky další kluky, kteří se nedostali,“ líčí.

Nyní může jejich vyřazení pomstít v zápase s Čechy. Má na to ideální příležitost.

Foto: iihf.com

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz