To je obměna! Na odložené MS dvacítek poletí z půlky nový tým

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Bezprostředně po příletu z poslední přípravné akce ve Finsku oznámili trenéři české reprezentace do dvaceti let finální nominaci na mistrovství světa, které se v kanadském Edmontonu uskuteční od 9. do 20. srpna jako náhrada za nedohraný šampionát na přelomu roku.

Na kempu ve Vierumäki, kde Češi ze čtyř utkání proti Švýcarům a Finům dvakrát vyhráli a dvakrát prohráli, potřeboval hlavní kouč Radim Rulík škrtnout čtyři jména.

Nakonec se mu na soupisku nevešli obránci Jakub Šedivý s Františkem Němcem a útočníci Petr Gajda s Ivem Sedláčkem. O mírné překvapení jde u prvního jmenovaného, Šedivý si zahrál na nedokončeném turnaji o Vánocích a vybudoval si i relativně slušnou pozici v kádru extraligového Liberce.

Do Edmontonu tak poletí pouze třináct hráčů, kteří mají hořkou zkušenost ze zrušeného šampionátu – to je jen těsně přes polovinu kádru!

Nováčky v nominaci jsou brankáři Tomáš Suchánek a Pavel Čajan, obránci Aleš Čech, Štěpán Němec a Tomáš Hamara a útočníci Petr Hauser, Adam Měchura, Daniel Herčík, Matouš Menšík, Jaroslav Chmelař, Gabriel Szturc a Matyáš Šapovaliv.

Český tým míří do Kanady se třemi gólmany, osmi obránci a čtrnácti útočníky; všechny hráče bude moci zapsat na turnajovou soupisku. Nechybí forvard Jan Myšák, který se ve Finsku vinou dřívějších zdravotních potíží zapojil jen do tréninku.

Aleš Čech

Aleš Čech | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Pouze šest hráčů je z dorazového ročníku 2002. Největší zastoupení s patnácti jmény má ročník 2003, čtyři hokejisté jsou ročníku 2004. Češi tak budou mít patrně jeden z nejmladších týmů na turnaji.

„Přípravný kemp ve Finsku, kde jsme odehráli čtyři zápasy v pěti dnech, byl výborným testem před mistrovstvím světa. Bylo o nás velmi dobře postaráno a veškerý servis byl na profesionální úrovni. I samotné zápasy nám hodně ukázaly, takže můžu říct, že aktuálně máme a víme vše, co jsme potřebovali,“ říká trenér Radim Rulík.

S vyřazenými hráči zůstává dál v kontaktu, však dvacítku už v posledních týdnech potkalo pár zdravotních lapálií.

„Se všemi čtyři hráči jsme se domluvili, že zůstanou mezi náhradníky, kdyby se cokoliv stalo. Jelikož jde o hráče ročníků 2003 a 2004, počítáme s nimi hned na další akci po skončení šampionátu v Edmontonu, aby zabojovali o následující mistrovství světa juniorů, které už se bude hrát v tradičním zimním termínu,“ podotýká Rulík.

Juniorská reprezentace se do dějiště šampionátu přesune v neděli 31. července. Na ledě arény Rogers Place sehraje v sobotu 6. srpna generálku proti Rakousku, o tři dny později zahájí mistrovství utkáním se Slovenskem.

Navzdory minulému organizačnímu kolapsu budou náhradní turnaj doprovázet mírnější hygienická opatření, která umožňuje aktuální vývoj pandemie covidu-19. Účastníci šampionátu ani nebudou uzavřeni v bublině, měli by tedy přijít do kontaktu například s novináři, byť na veřejnosti si pochopitelně musejí dávat velký pozor.

„Nečekají nás ani karantény na hotelových pokojích. Před odletem do Kanady ale musí každý člen naší výpravy absolvovat jeden test s negativním výsledkem. Po příletu budou dle našich informací testovaní na místě pouze náhodně vybraní jedinci,“ informuje v tiskové zprávě manažer reprezentace Otakar Černý.

„Celý tým absolvuje ještě jedno kolo testování 4. srpna. V případě, že všechno půjde podle plánu, by se potom dál v průběhu šampionátu testovat nemělo,“ doplňuje.

V dalším průběhu základní skupiny A se Češi utkají s Finskem, Kanadou a Lotyšskem, skupinu B tvoří USA, Švédsko, Německo, Švýcarsko a Rakousko. První čtyři celky každé skupiny postoupí do čtvrtfinále, pro páté turnaj skončí, neboť z MS letos nikdo nesestupuje.

Všechna utkání turnaje by se měla hrát za přítomnosti diváků, ta česká odvysílá v přímých přenosech stanice ČT sport.

Gabriel Szturc

Gabriel Szturc | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Nominace české dvacítky na MS 2022

Brankáři (3):
Jan Bednář (Acadie-Bathurst, QMJHL), Tomáš Suchánek (Tri-City, WHL), Pavel Čajan (Kitchener, OHL).

Obránci (8):
David Moravec (Mladá Boleslav), Jiří Ticháček (Kladno), Stanislav Svozil (Regina, WHL), Aleš Čech (Oulu, Finsko), Štěpán Němec (Litoměřice), David Jiříček (Plzeň), David Špaček (Sherbrooke, QMJHL), Tomáš Hamara (Tappara Tampere, Finsko).

Útočníci (14):
Petr Hauser (Sparta Praha), Adam Měchura (Liberec), Tomáš Urban, Daniel Herčík (oba Pardubice), Jiří Kulich (Karlovy Vary), Matouš Menšík (Jihlava), Jaroslav Chmelař (Providence College, NCAA), Michal Gut (Everett, WHL), Martin Ryšavý (Moose Jaw, WHL), Gabriel Szturc (Kelowna, WHL), Ivan Ivan (Cape Breton, QMJHL), Jan Myšák (Hamilton, OHL), Matyáš Šapovaliv (Saginaw, OHL), Jakub Kos (Ilves Tampere, Finsko).

Realizační tým:

Manažer: Otakar Černý
Hlavní trenér: Radim Rulík
Asistenti trenéra: Jiří Kalous a Marek Židlický
Trenér brankářů: Ondřej Pavelec
Videotrenér: Benjamin Sequens
Lékař: Jaroslav Budín
Fyzioterapeut: Miloš Pojer
Kondiční trenér: Jan Jiskra
Kustod: Jan Vejvoda
Kustod/masér: Jan Lamacz
Media manažer: Ondřej Kalát

Rozpis MS do 20 let 2022

Sobota 6. srpna – přípravný zápas:
21:00 Česko – Rakousko

Úterý 9. srpna:
20:00 Česko – Slovensko (sk. A)

Středa 10. srpna:
0:00 Lotyšsko – Finsko (sk. A)
4:00 USA – Německo (sk. B)
20:00 Švédsko – Švýcarsko (sk. B)

Čtvrtek 11. srpna:
0:00 Lotyšsko – Kanada (sk. A)
4:00 Německo – Rakousko (sk. B)
20:00 Finsko – Česko (sk. A)

Pátek 12. srpna:
0:00 Slovensko – Kanada (sk. A)
4:00 Švýcarsko – USA (sk. B)
20:00 Rakousko – Švédsko (sk. B)

Sobota 13. srpna:
0:00 Slovensko – Lotyšsko (sk. A)
20:00 Rakousko – USA (sk. B)

Neděle 14. srpna:
0:00 Kanada – Česko (sk. A)
4:00 Německo – Švýcarsko (sk. B)
20:00 Finsko – Slovensko (sk. A)

Pondělí 15. srpna:
0:00 Česko – Lotyšsko (sk. A)
4:00 USA – Švédsko (sk. B)
20:00 Švýcarsko – Rakousko (sk. B)

Úterý 16. srpna:
0:00 Kanada – Finsko (sk. A)
4:00 Švédsko – Německo (sk. B)

Středa 17. srpna:
18:00 1. čtvrtfinále
21:30 2. čtvrtfinále

Čtvrtek 18. srpna:
1:00 3. čtvrtfinále
4:30 4. čtvrtfinále

Pátek 19. srpna:
22:00 1. semifinále

Sobota 20. srpna:
2:00 2. semifinále
22:00 zápas o 3. místo

Neděle 21. srpna:
2:00 finále

Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Edmontonu je o 8 hodin méně.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz