Těžká skupina? Překážka pro Brod. Mohlo to být spravedlivější, myslí Adam

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Junioři Havlíčkova Brodu v loňské sezoně postupnými kroky dokráčeli až do semifinále Ligy juniorů, v kterém nestačili na zkušenější Přerov. Zopakovat úspěch ale nebude pro Bruslaře vůbec jednoduché, na překážku narazí hned ve své základní skupině – pět ze sedmi týmů totiž ještě loni hrálo extraligu. Podle trenéra Václava Adama bude nejdůležitějším úkolem soutěž zachránit.

Juniorka Havlíčkova Brodu vstupovala do sezony 2021/22 s velmi mladým týmem. A jestli se v play off proti Přerovu projevil nízký věkový průměr Bruslařů, pak by to pro tým mělo být do dalších sezon výhodou – mladí hráči sbírají zkušenosti. Jenže v příštím ročníku nebude cesta za úspěchem zrovna nejjednodušší.

Do západní skupiny, kterou bude hrát i Havlíčkův Brod, byly totiž zařazeny téměř všechny týmy, které sestoupily z nejvyšší soutěže, včetně Salcburku. Východní skupinu bude z bývalých extraligových celků hrát pouze Havířov, na západě se představí zbývající pětice – České Budějovice, Chomutov, Kladno, Salcburk a Slavia.

Máte za sebou povedenou sezonu, která skončila v semifinále. Na začátku to ale tak optimisticky nevypadalo, co vedlo k postupnému zlepšování?
Hlavní roli hrálo proměňování gólových šancí. Nemyslím si, že bychom na začátku, kdy jsme se motali okolo předposledního místa ve skupině, hráli špatný hokej. Bohužel nás trápila koncovka a postupem času jsme se na to i víc zaměřovali na trénincích. V podstatě to bylo o jednom zápase, který se nám gólově povede. V říjnu a listopadu se to postupně začalo lámat a šli jsme herně i výsledkově nahoru.

Musím říct, že i samotná soutěž se oproti minulým sezonám zkvalitnila a bude ještě kvalitnější.“

Nakonec z toho bylo druhé místo po základní části. Je to úspěch?
Já si myslím, že určitě ano. V první řadě jsme měli za cíl soutěž zachránit. V kabině jsme si říkali, že všechno, co uděláme navíc, bude jen naše plus. Potom jsme udělali šňůru vítězných zápasů, začalo se dařit, a najednou to byl samozřejmě i na ledě jiný tým. Ve všem jsme si věřili, byla to radost trénovat.

A v semifinále jste pak zkušenějšímu Přerovu zdatně konkurovali…
Přerov jsme potrápili. Měli jsme hodně mladý tým, celou sezonu jsme v podstatě hráli na dva nejstarší hráče ročníku 2002 a v play off jsme neměli co ztratit. Šli jsme tam v roli outsidera a samozřejmě jsme chtěli uspět, ale Přerov byl silově lépe vybavený a lepší také v zakončování gólových šancí. Bylo to vyspělé zkušené mužstvo, ale nechtěli jsme jim to dát zadarmo. I proti Přerovu jsme chtěli alespoň v jednom zápase uspět, což se nám ale nepovedlo.

Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Do play off jste nevstupovali jako favorit, jak jste ale svou roli vnímali v kontextu celé sezony?
Určitě jsme se nepovažovali za favority ani na startu nebo v průběhu sezony. Tím, že jsme měli hrozně mladý tým, tak jsme na začátku ani nevěděli, co od něj čekat. Musím říct, že i samotná soutěž se oproti minulým sezonám zkvalitnila a bude ještě kvalitnější. Hlavní náš cíl tedy byl vůbec ligu pro Havlíčkův Brod udržet. To, co jsme udělali navíc, bylo jen plus pro růst a vývoj hráčů.

Jak se zatím vyvíjí kádr na příští sezonu?
Většina hráčů zůstala. Dan Fiala a Filip Pártl odešli do seniorské kategorie. Měli jsme tu na hostování čtyři hráče z Jihlavy, kteří nám pomáhali v sezoně a teď se vrátili do přípravy s juniorkou Dukly. Někteří kluci skončili, protože dávají přednost studiu a jdou na vysokou školu. Jádro nám ale zůstalo, v přípravě máme nyní přibližně sedmnáct hráčů. Zůstává také realizační tým – můj asistent Tomáš Hart a vedoucí týmu Jarda Prášek.

„Bylo by spravedlivější, kdyby se hrálo stejným formátem jako v nejvyšší soutěži.“

Můžou se nabyté zkušenosti ukázat v příští sezoně?
Já si myslím, že ano. Hráči načerpali zkušenosti a viděli, že ani jeden zápas v soutěži nebyl jednoduchý. Nestalo se, že bychom od začátku někoho suverénně přehrávali. Hráli jsme na krev, a to může klukům do nové sezony hodně pomoct.

Při pohledu na loňské výsledky byste se za normálních okolností mohli v následující sezoně řadit k favoritům. Týmy, které spadly z extraligy, s tím ale obrovsky zamíchají...
Nemyslím si, že bychom měli být považováni za favority i v případě, že by naše základní skupina vypadala jinak. Cíle si budeme zase klást postupně a nejdůležitější bude, abychom soutěž zachránili. Nebude to jednoduché, čekají nás těžcí soupeři. Bohužel jsme se dostali do skupiny, kde máme kromě Písku jen týmy, které sestoupily z extraligy. Bude to ohromně těžká skupina a bylo by spravedlivější, kdyby se hrálo stejným formátem jako v nejvyšší soutěži. Hrál by každý s každým, první by šel nahoru, poslední dolů, ale bohužel je to na dvě skupiny a musíme se s tím poprat.

Ve druhé skupině je z bývalých extraligových týmů pouze Havířov. Vidíte tedy složení skupin jako překážku?
Samozřejmě je to překážka. Nicméně musíme hrát se soupeři, které máme. Nesmíme se ohlížet doprava doleva. Bude třeba to urvat bojovností a každý zápas hrát naplno tak, abychom byli úspěšní.

Foto: Helena Smetanová

Bude to něco nového, nebo je to věc, na které jste stavěli už dříve?
My to tady v Brodě máme na bruslení, bojovnosti a týmovosti založené. Je důležité, aby byla dobrá parta v kabině. Když to odhadnu, tak asi osmdesát procent kluků je místních. Na těchto faktorech jsme tedy vždycky stavěli.

Bude se třeba na těžší skupinu jinak připravit?
Samozřejmě. Zatím ale vůbec nevíme, jak ty zápasy budou vypadat. Soupeře tak dobře neznáme, protože jsme s nimi v poslední době žádné zápasy neodehráli. Kluci tady ale třeba hráli extraligu dorostu a těžkými zápasy si prošli. Uvidíme po prvních kolech. Podle soupeřů případně změníme styl hry, ale s trenérem Hartem budeme bazírovat na tom, aby byl každý hráč odehrál každý zápas na sto procent. Věřím, že pokud to kluci splní, tak se výsledky dostaví.

Je něco, z čeho se může tým poučit?
Je tam spousta věcí, ale záleží na hráčích, které budeme mít do sezony k dispozici. Podle toho se bude všechno odvíjet. Z chyb se dá samozřejmě poučit vždy, ale uvidíme, jakým způsobem bude laděný kádr, který budeme mít připravený na sezonu. Z toho pak budeme muset vycházet.

Teď je období letní přípravy. Jak jste s ní zatím spokojený?
S přístupem kluků jsem opravdu spokojený. Znají mě a ví, že jsem zastáncem tvrdé letní přípravy, protože si myslím, že z toho potom hráči čerpají minimálně první polovinu sezony. Musím říct, že jsem nadšený z toho, jak k tréninku přistupují. Makají naplno a nemám, co bych vytknul. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz