Táta mě sleduje zpovzdálí. Když ale potřebuju, je tu pro mě, hlásí talent Židlický

Foto: Erica Perreaux / Hockey Canada Images

(RED DEER, od našeho zpravodaje) V české sestavě na Hlinka Gretzky Cupu zaujal nejen výkony, ale také jménem. Mladý útočník Adam Židlický, který momentálně hraje za kanadský celek Kitchener Rangers v OHL, totiž není nikým jiným než synem slavného obránce Marka Židlického. Proč si talentovaný forvard vybral jiný post než jeho otec, jak si od něj nechává radit a kde je pro něj doma?

I když je mu teprve sedmnáct let, má už slušně našlápnuto k velkému hokeji. Jako malý odešel z Česka do zámoří, kde si vyzkoušel mládežnické soutěže v USA i kanadskou Ontario Hockey League. Jak ale sám říká, sport je pro něj zatím stále jen zábava a nad budoucností tolik nepřemýšlí. „Hokejem se pořád bavím a užívám si to, to je pro mě hlavní,“ uvedl účastník Hlinka Gretzky Cupu, který do reprezentace nakoukl už v kategorii U17.

Zahraničí ho v mnoha ohledech zocelilo, a to především poté, co se přemístil ze Spojených států do Kanady a začal nastupovat právě v prestižní OHL. „Byl to pro mě velký skok. Třeba v rychlosti hry. Hrál jsem proti starším hráčům a všichni byli silnější než já, takže jsem musel víc makat,“ přiznal Židlický, jenž na rozdíl od svého slavného otce hraje v útoku.

„Když jsem byl mladší, tak jsem hrál obránce, ale moc mě to nebavilo.“

Nejprve to vypadalo, že se potatí i z pohledu postu, nakonec z toho však sešlo. „Když jsem byl mladší, tak jsem hrál obránce, ale moc mě to nebavilo. Radši jsem dával góly, než bránil, takže jsem přešel do útoku,“ popsal, proč se rozhodl pro změnu.

Tatínek mu podle něj ani neradí a jeho kariéru sleduje pouze jako divák. „Spíš na mě kouká zpovzdálí a nechává mě hrát svoji hru. Když potřebuju, tak tu pro mě je, abych se mohl zeptat, ale spíš mě nechává,“ pověděl, jak mají Židlický junior a senior nastavené hokejové vztahy. Jakmile se jeho slavný rodič přijde podívat, ani se mu nerozklepou kolena. „Nervózní vůbec nejsem, když se přijde kouknout," řekl upřímně.

Slavného českého obránce podle svých slov vlastně ani nikdy nebral jinak než jako tátu. A to i přesto, že mu jako malý fandil při bronzovém MS na Slovensku 2011 nebo při finále Stanley Cupu o rok později. „Určitě jsem fandil, ale ještě jsem moc nevěděl, co se děje. Přijde mi, že celý život to pro mě byl normální táta. Neviděl jsem v něm něco jiného,“ prohlásil o svém rodiči, jenž strávil dvanáct sezon v NHL.

„Celý život to pro mě byl normální táta.“

V nejslavnější hokejové soutěži světa má Židlický junior i svůj oblíbený tým. Není to ale žádný z těch, kde nastupoval jeho otec. Vždycky totiž držel pěsti Chicagu. „Měl jsem ho rád odmala. Líbil se mi Patrick Kane, takže jsem se díval na Blackhawks, když jsem byl mladší,“ pověděl mladý talent, který si však všímá i českých hokejistů v zámoří. „Jakub Vrána a David Pastrňák jsou dva hodně šikovní hráči a útočníci, na které se dívám,“ vyjmenoval své vzory.

Ač žije už dlouho v zámoří a běžně mluví anglicky, pokud si má vybrat, je pro něj v porovnání se světem jasnou volbou Česká republika. „Určitě Česko. Mám tam celou rodinu,“ zahlásil hrdě reprezentant, jenž hodně prestižně bere i Hlinka Gretzky Cup.

„Je to výborný turnaj. Myslím, že máme dobrý tým, takže doufám, že se dostaneme daleko,“ zadoufal. O jeho vůli vypovídá i čerstvé tetování, které má Židlický teprve měsíc. „Tetování symbolizuje, abych se nevzdával, dokud nevyhraju, a pořád bojoval až do konce,“ uzavřel sedmnáctiletý forvard.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz