Švédská osmnáctka má historické zlato. Bronz pro Američany, Slováci sestupují

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

(ÖRNSKÖLDSVIK, od našeho zpravodaje) Mistrovství světa osmnáctiletých ovládli junioři Švédska. Na domácím ledě vydřeli skalp Rusů, kteří ve finále předvedli velký obrat, nicméně mladíci Tre Kronor dokázali vyrovnat a v prodloužení pak trefil zlatou radost Raymond. Bronzové medaile mají po výhře nad Kanadou hokejisté USA. Slováci podlehli Švýcarům a z elitní skupiny MS sestupují.

HokejkaTV

Finálový souboj odstartovali před zaplněným Fjällräven Center domácí. Neuběhlo ani deset minut hry, když rozjetý Raymond nasadil housle Kirpičnikovi, a pak švihem poslal puk kolem vyrážečky Askarova do ruské branky. Na startu druhé části Švédové ubránili oslabení a krátce po jeho konci Holmström zavěsil pod horní tyčku – 2:0.

V polovině finálové bitvy se Rusové dočkali kontaktní trefy. Amirov přiťukl puk rozjetému Podkolzinovi, který zblízka procpal kotouč za záda Alnefelta. Rozhodčí sice nejprve rozpažili, ale video následně potvrdilo platnost branky. Na opačné straně trefil Broberg tyčku ruské klece, hned po 20 sekundách třetí třetiny ovšem akci Podkolzina završil trefou mezi betony Alnefelta ruský útočník Amirov a bylo vyrovnáno.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V čase 50:22 se proháčkoval do parádní pozice Grošev a strhl vedení na stranu sborné. Neuběhla ani půlminuta a Raymond srovnal na 3:3. Rusové tlačili a během přesilovky dostali puk pod Alnefelta, jenže rozhodčí po konzultaci s videem rozpažil. Pak švédský gólman neskutečným zákrokem vychytal Šešina a šlo se do prodloužení.

V něm byli Švédové od začátku aktivnější a mačkali ruského soupeře, kterého skvělými zákroky držel ve hře gólman Askarov. Švédský tým dál bušil na sbornou, a pak to přišlo. V 66. minutě vypálil Raymond pod horní tyčku, Askarov máchl lapačkou pozdě a žlutomodrá radost zaplavila arénu v Örnsköldsviku. Švédové urvali historické zlato, ruský tým bere stříbrné medaile.

Výsledek finále

ŠVÉDSKO "18" – RUSKO "18" 4:3 po prodloužení (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Raymond (Henriksson), 26. Holmström, 51. Raymond (Holtz, Broberg), 66. Raymond – 32. Podkolzin (Amirov, Chusnutdinov), 41. Amirov (Podkolzin, Chusnutdinov), 51. Grošev (Vašenko).
Rozhodčí: Campbell (Kanada), MacFarlane (USA) – Bowles (USA), Wyonzek (Kanada).
Vyloučení: 5:3.
Bez využití.
Střely na branku: 30:38 (13:9, 8:15, 2:13 - 7:1).
Nejlepší hráči: Hugo Alnefelt - Rodion Amirov.
Diváci: 5 602.
Švédsko "18": Alnefelt – Brannstam, Björnfot, Lyckasen, Broberg, Hedström, Johansson – Raymond, Henriksson, Holtz – Grewe, Bjerselius, Holmström – Söderblom, Andersson, Nybeck – M. Wahlgren, Sundsvik, Lawner. Trenér: Havelid.
Rusko "18": Askarov – Burenov, Čisťakov, Rogov, Kirpičnikov, Vašenko, Muchamadullin – Amirov, Nikolajev, Podkolzin – Gricjuk, Spiridonov, Činachov – Lichačjov, Chusnutdinov, Gušin – Šešin, Mingačjov, Grošev – Bryzgalov. Trenér: Filatov.

Derby pro Američany, mají bronz

Třetí končí na světovém šampionátu do 18 let hokejisté Spojených států amerických, kteří v zámořské bitvě o bronz sestřelili Kanadu. Slaví také Švýcaři. Ti totiž ve třetím duelu o záchranu smetli slovenského soupeře v poměru 6:3 setrvají mezi elitou. Slováci podobně jako v roce 2011 mládežnickou smetánku opouští. 

Bitvu o bronzové medaile zahájil lépe americký tým, který v přesilovce poslal do vedení Turcotte. V té době vedli Američané 8:1 na střely. Kanaďané v závěru první třetiny skórovali v početní výhodě také a po trefě Cozense bylo skóre znovu vyrovnané. Pak ale Hughes s Yorkem předvedli luxusní kombinaci, Američané získali ztracený náskok a jejich sebevědomí narostlo do obřích rozměrů.

Kanaďané si navíc komplikovali svou situaci zbytečnými fauly, které americké komando trestalo. V přesilovce se trefili Brink s Yorkem a Američané měli v kapse pohodový náskok 4:1. Pak čtvrtou početní výhodu využil York a bylo jasné, že bronzové medaile se budou lesknout na krku amerických hráčů. Nic na tom nezměnilo ani snížení Legareho na 2:5. Kanaďané tak na cenný kov čekají už čtyři roky.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Výsledek utkání o bronz

USA "18" – KANADA "18" 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Turcotte (J. Hughes), 27. J. Hughes (York), 33. Brink (Fensore, Boldy), 36. York (J. Hughes, Caufield), 55. York (Zegras) – 20. Cozens (Newhook), 60. Legare (Harley).
Rozhodčí: Morozov (Rusko), Schrader (Německo) – Haurum (Dánsko), Lundgren (Švédsko).
Vyloučení: 4:6.
Využití: 4:1.
Střely na branku: 41:23 (17:8, 14:8, 10:7).
Nejlepší hráči: Cam York – Nolan Maier.
Diváci: 1 567
USA "18": Knight – Warren, Fensore, York, McCarthy, Helleson, Vlasic, Thrun – Caulfield, Beecher, Farrell – J. Hughes, Gildon, Caufield – Moynihan, Turcotte, Beniers – Boldy, Zegras, Brink – Lindmark. Trenér: Wroblewski.
Kanada "18": Maier – Korczak, Harley, Vukojevic, Drysdale, Schneider, Spence, Hunt – Légaré, Pelletier, Poulin – Newhook, Cozens, Krebs – Tracey, Rees, Zary – Holloway, Suzuki, Tomasino – Washkurak. Trenér: Gibson.

Slováci se loučí, po sedmi letech opouští elitu

Záchranářský souboj mezi Slovenskem a Švýcarskem muselo rozhodnout až třetí utkání. Poprvé v relegaci šli do vedení Švýcaři díky trefě Canovy. Pak sice srovnal Haščák, jenže o 42 sekund později vrátil švýcarskému výběru těsný náskok Fuss. Následně Mrázik v přesilovce srovnal, jenže v závěru druhé části skóroval Dähler a Švýcaři opět vedli.

Krátce nato přidal švýcarský celek čtvrtý gól, ale rozhodčí jej po konzultaci u videa neuznali. Na startu třetího dějství zvýšil na 4:2 Salzberger, rozloženého slovenského soupeře ještě přimáčkly na dno góly Zuerchera a Knaka. Poslední slovo měl Haščák, ale Slováci po vysoké porážce 3:6 poprvé od roku 2011 opouští elitní skupinu mistrovství světa. Švýcaři jsou zachráněni.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Výsledek třetího utkání o udržení

ŠVÝCARSKO "18" – SLOVENSKO "18" 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. Canova (Bardh), 14. Fuss (Schlaepfer), 38. Dähler (Canova), 42. Salzgeber (Fuss, Zuercher), 51. Zuercher, 51. Knak (Delémont) – 14. Haščák, 17. Mrázik (Turan, Čajkovič), 55. Haščák.

Konečné pořadí MS hráčů do 18 let 2019

1. místo: Švédsko
2. místo:
 Rusko
3. místo: USA
4. místo: Kanada
5. místo: Bělorusko
6. místo: Česko
7. místo: Finsko
8. místo: Lotyšsko
9. místo: Švýcarsko
10. místo: Slovensko (sestup do první divize MS)

Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje)

Brankář: Jaroslav Askarov (Rusko).
Obránce: Philip Broberg (Švédsko).
Útočník: Cole Caufield (USA).
Nejužitečnější hráč (MVP): Cole Caufield (USA).

All stars turnaje (podle novinářů)

Jaroslav Askarov (Rusko) – Philip Broberg (Švédsko), Cam York – Cole Caufield, Jack Hughes (všichni USA), Rodion Amirov (Rusko).

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz