Super pro sebevědomí, libuje si Blümel. Eliáš chválí přístup a nadšení

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Hokejisté české dvacítky dlouho čekali, až budou moci oslavit triumf nad některým ze špičkových světových týmů. Teď se jim to konečně povedlo, v ruském Permu si vyšlápli na poslední světové šampiony z Finska. A hlavně – vyhráli zaslouženě.

NHL 20

„Určitě jsme spokojenější než po včerejším zápase. Od prvního střídání měli kluci větší nasazení a projev celého týmu byl mnohem lepší. Tak to prostě bývá: Když kluci dělají ty malé věci a plní příkazy, které mají, tak se to objeví i na výsledku,“ shrnuje asistent trenéra Patrik Eliáš po vítězství 4:2.

Rozdíl oproti první bitvě s Ruskem byl opravdu markantní. Češi se bránili snad jen v úvodu, potom už s Finy hráli otevřenou partii. Jako by si z hlavy odstranili bariéru, která je předtím brzdila.

„Včera jsme se Rusů trochu zalekli, měli tady hodně fanoušků, vletěli na nás a my jsme se z toho nedokázali dostat. Dneska jsme se neměli čeho bát,“ přemýšlí útočník Matěj Blümel. „Ti kluci chtějí hrát na nejvyšší úrovni a musí si na takovou atmosféru zvyknout. Myslím ale, že dneska prostě jenom reagovali. Chtěli hrát, bojovali a hráli s nadšením po celých šedesát minut,“ hledá zásadní klíč Eliáš.

Ke zlepšení snad přispěly i změny v útocích, trenéři prakticky nenechali kámen na kameni. „Rozhodovali jsme se asi podle pocitu, jak na nás ty pětky působily. Určitě to pomohlo, ale nebylo to jenom tím. Bylo to hlavně přístupem kluků, a ten měli skvělý,“ pokračuje asistent ve chvále, která má svoje opodstatnění.

Vždyť Češi porazili úřadující mistry světa v kategorii dvacítek. Moc jim nechybělo ani v červenci na jejich půdě, ale teď už na vítězství konečně dosáhli. Zároveň tak po třičtvrtě roce konečně přemohli některého z nejsilnějších světových soupeřů.

„Jenom to ukazuje to, že každý může hrát s každým. Kluci z toho musí mít dobrý pocit. Nebylo to o tom, že by Finy přehráli nějakou krásou a skvělými akcemi, ale opravdu tou soudržností a nasazením,“ vnímá Eliáš.

Na druhou stranu se sluší dodat, že tahle výhra nebyla z kategorie ubráněných, upachtěných. Česká dvacítka předvedla řadu pohledných kombinací, které ji ke gólům dovedly společně s důrazem, forčekingem a dobrým přístupem k soupeři.

To se ukázalo třeba při Blümlově trefě na 2:1 ve vlastním oslabení. Ta byla pro další vývoj utkání moc důležitá. „Kluci jeli dva na jednoho a já jsem zrovna střídal. Tak jsem vjel do pásma a Jarda Pytlík mě krásně našel. Já jsem dal hlavu dolů, vystřelil a naštěstí to tam padlo,“ popisuje jeden z nejlepších hráčů utkání, který pak připravil ještě třetí gól Petru Čajkovi.

Že Češi porazili zrovna poslední mistry světa, to Blümel nebere speciálně: „Nemyslím, že bychom nad tím moc přemýšleli, ale určitě jsme rádi za každou výhru. Každá se počítá. Hlavně před mistrovstvím světa je super mít sebevědomí.“

Výsledek hodně zamíchal tabulkou turnaje, nicméně Rusové večer porazili Švédy 1:0 a celkový triumf už mají v kapse. Další pozice jsou stále ve hře, nicméně mladíci myslí na jediné: Aby si v nedělním loučení rovněž poradili se Švédskem.

„Myslím, že to bude podobný zápas jako dneska. Finové i Švédové hodně bruslí a hrají velmi rychle nahoru – dolů. Když budeme bruslit a hrát aspoň tak jako dneska, tak máme velkou šanci vyhrát,“ doufá Matěj Blümel.

„Věříme, že kluci pochopili, že bez té tvrdé práce a malých věcí to nepůjde. Pokud budou hrát se stejným nadšením a elánem, tak budou mít úspěch i zítra,“ souhlasí Patrik Eliáš.

Sestřih utkání Česko – Finsko 4:2

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz