Suhrada mění Zlín za Lahti. Jsem nervózní, jak na mě budou koukat, přiznává

Foto: Rob Wallator, Hockey Canada Images

Osmnáctka má za sebou Hlinka Gretzky Cup, kde skončila pátá. Všechny letošní duely českého výběru pod vedením kouče Hadamczika odehrál Jiří Suhrada, jenž se přesune do finského Lahti. Mladý obránce chce ze zahraničí bojovat o mistrovství světa ve Švédsku a nepřímo směřovat k draftu.

Plekanec Chance liga

Národní tým po dvou porážkách bez vstřeleného gólu ztratil šance na postup ze skupiny a pral se pouze o umístění. Nakonec skončil na páté pozici. „Chtěli jsme více než páté místo. Chtěli jsme se podívat do semifinále, což se nám, bohužel, nepodařilo. Je to škoda. Se spoluhráči jsme to moc chtěli a měli jsme na to, ale nevydařily se nám první dva zápasy. Bez gólu se nedá vyhrát, prostě nám to tam nepadlo,“ smutní Suhrada.

Konečné umístění je o to bolestivější, že osmnáctka pod vedením kouče Hadamczika v poslední přípravě porazila výběr javorového listu. „Bylo to pro hlavu hodně dobré, protože porazit Kanadu se jen tak nepodaří. Mají vždycky silný tým, takže jsme díky tomu získali sebevědomí,“ prozrazuje.

Kanada ve skupině nenechala nic náhodě, rozdrtila Švýcary 10:0, pak si poradila i se Slovenskem a Švédskem. V semifinále urvala těsný duel s Američany a pro zlato si došla pohodlným vítězstvím nad zemí tří korunek. „Určitě jsem odhadoval Kanadu, to je vždycky favorit. Je to hodně vyrovnaný turnaj, který může vyhrát každá z šesti nebo sedmi top zemí. Každý tým bere to nejlepší, co má v ročníku,“ uvádí sedmnáctiletý obránce.

Jiří Suhrada odehrál všechna střetnutí turnaje bez získaného bodu nebo trestných minut. „Cítil jsem se na ledě dobře. Nehrál jsem vyloženě špatně, akorát s Ruskem jsem udělal dvě chyby, po kterých jsme dostali gól. To bych si vyčetl,“ říká kriticky a dodává, „každý, kdo tam je, má silnější a slabší momenty.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jelikož rodák ze Zlína odehrál všechny dosavadní duely osmnáctky, přál by si také odjet na mistrovství světa ve Švédsku. „Bude to o tom, jak se nám všem bude dařit v sezoně a jakou budeme mít formu. Trenéři si udělali obrázek, kdo jak vypadá. Byli jsme super parta od kabiny, přes trenéry až po realizační tým,“ vypráví. „Chtěl bych se na mistrovství podívat,“ přeje si.

Minulý ročník hrál Suhrada ve zlínském starším dorostu, zanedlouho se přesune do finského Lahti, kde bude působit v juniorském celku Pelicans. „Po sezoně jsem měl s mým agentem panem Vůjtkem sezení, na kterém jsme řešili, co bude příští rok. Padla volba, že bych mohl jet do Finska. Vyrazil jsem tam na try-out, po kterém mi trenér řekl, že by mě tam chtěl. Tak jsme se domluvili,“ přibližuje.

Sedmnáctiletý Suhrada není prvním hokejistou tohoto jména, i jeho otec Jiří Suhrada starší obouval brusle. Za šestadvacetiletou kariéru odehrál přes sto zápasů v extralize, více než dvě stě v první lize a poté několik utkání v Německu nebo Rakousku. „Taťka, mamka i všichni příbuzní mě podporují. Taťka říkal, že je to změna a dobrá cesta. Naučím se samostatnosti a jazyk. Budu si muset dělat všechno sám. Zahraničí je všeobecně v mém věku dobrá volba,“ myslí si mladý zadák.

Noví spoluhráči, tréninky i prostředí. Jiří Suhrada zatím vůbec neví, do čeho jde. „Po příletu na letiště v Helsinkách by mě měl někdo vyzvednout, takže se pobavíme. Vůbec nevím, co mě čeká. Kluci jsou ještě v přípravě, mají zápasy, takže já nevím, jak mě trenér zařadí. Měl jsem tam být už v červenci, ale byl nároďák, takže nevím, co bude,“ krčí rameny pravidelný reprezentant.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nejtěžší bývají začátky. První okamžiky v týmu nebude mít Suhrada nijak ulehčené, jelikož bude v týmu jediným hráčem ze zahraničí. „Bude záležet na tom, jak mě kluci vezmou, protože budu jediný cizinec. Nemám z toho strach, spíš se těším, protože je to celkově nové. Poznám kluky a jiný hokej. Jsem jenom nervózní z prvního momentu v šatně, jak na mě budou všichni koukat,“ přiznává.

Všechno by měl ulehčit jazyk, se kterým český bek nemá potíže. „Fini mluví dobře anglicky a trenér dokonce výborně, takže nebudu mít problém se s nimi domluvit. Finština je těžká, tu asi hnedka umět nebudu,“ směje se.

V dubnu narozený obránce může být za rok draftovaný do NHL, která je i pro něj největším snem. „Každý chce být draftovaný, je to veliký úspěch. Určitě na to nemyslím, že bych teď musel hrát dobře, abych byl draftovaný. Bylo by to hezké, ale hlavně chci dobře hrát, aby se mi dařilo v sezoně a udělali jsme s týmem nějaký úspěch,“ uzavírá Jiří Suhrada.

Foto: Rob Wallator, Hockey Canada Images

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz