Stříbra si velmi ceníme, hlásí Varaďa. Před MS chce zkusit další hráče

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Hrubou nespokojenost s přístupem hráčů po červencové akci ve Finsku nahradil v jeho tváři oprávněný úsměv. Reprezentační dvacítka trenéra Václava Varadi porazila na turnaji v Permu Finy i Švédy a skončila druhá se stejným bodovým ziskem jako první Rusové.

NHL 20

Jak si druhého místa vážíte?
Byla to pro nás kvalitní utkání s velmi silnými soupeři. Jsme rádi, že jsme po méně vydařeném prvním utkání s Ruskem, kde to nebylo ono, zabrali a porazili kvalitní týmy. Velmi si toho ceníme. Z turnaje máme pozitivní dojem do další práce s výhledem k mistrovství světa.

Po akci ve Finsku jste narážel na špatný přístup hráčů. Nastal v něm tak zásadní obrat?
Já jsem rád, že si hráči uvědomili, že bez té komplexnosti a přístupu to prostě nejde. Na naší úrovni a při té konkurenci, kterou mají soupeři, máme jinak velmi malou šanci je porazit. Zápasy byly vyrovnané, ale nám se je podařilo zvládnout.

Výsledky týmu U20 na turnaji v Rusku

Česko – Rusko 1:4 (0:1, 0:1, 1:2), report », ohlasy », sestřih », záznam »
Česko – Finsko 4:2 (2:1, 1:1, 1:0), report », ohlasy », sestřih », záznam »
Česko – Švédsko 4:1 (0:0, 3:1, 1:0), report », ohlasy », sestřih », záznam »

A přišlo vám tedy, že hráči chtěli víc?
Myslím si, že výkony tomu odpovídají. Určitě jsem vnímal, že v týmu byla soudržnost, bojovnost, nasazení a chuť uspět. To nám jako trenérskému štábu na finském kempu v červenci chybělo.

Co spojovalo výhry nad Finskem a Švédskem?
Hlavně to, že jsme dali víc branek než soupeř, což je rozhodující (usmívá se). Malinko nám teď haprovaly přesilové hry, až na utkání se Švédskem jsme si jimi nepomáhali. Ale kluci si vytvořili spoustu šancí a věřím, že i oni z toho mají ten dojem, že hra byla velice dobrá. Postupně jsme se zlepšovali i v obranném pásmu, neztráceli jsme tolik kotoučů, byli jsme silní na puku, hráli jsme do těla i přes menší vzrůst našich hráčů. Kluci se snažili hrát na maximum a byli za to odměněni dvěma výhrami.

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

A Rusové pro vás byli v daném složení zkrátka příliš těžkým soupeřem, nebo jste opravdu viděli problém hlavně ve vašem výkonu?
Rusové v podstatě hráli v kompletním složení, které si přejí, aby měli na mistrovství světa. Chyběli jim dva nebo tři hráči, kteří už jsou v juniorských soutěžích v Kanadě. Měli spoustu draftovaných hráčů. Podařilo se jim na naše utkání vyprodat stadion v Permu, předcházelo mu velké slavnostní zahájení, na kterém se podílelo spoustu ruských legend, a možná nám tím malinko vzali vítr z plachet. Kluci někdy působili až moc ustrašeně a s takovým respektem, který v dalších dvou zápasech neměli. I to mohlo hrát ve výsledku roli. Ruský tým měl velkou kvalitu a spoustu brankových příležitostí, ale my jsme se drželi. Snížili jsme na 3:1, byli jsme v zápase, ale po odvolání brankáře v naší přesilovce jsme inkasovali. Kluci se snažili, bojovali, dohrávali souboje a udělali to ruskému týmu těžké.

„Jasně že si můžete víc věřit, ale musíte tomu jít naproti. Aby si hráč věřil, tak musí začít s malými věcmi, vnést do hry své dovednosti a to, co umí. Nemůže ze sebe dělat v uvozovkách Wayna Gretzkyho nebo Davida Pastrňáka.“

Nemyslíte, že nám to sebevědomí na ledě zkrátka občas chybí a že si tím sami ubližujeme?
Jasně že si můžete víc věřit, ale musíte tomu jít naproti. Aby si hráč věřil, tak musí začít s malými věcmi, vnést do hry své dovednosti a to, co umí. Nemůže ze sebe dělat v uvozovkách Wayna Gretzkyho nebo Davida Pastrňáka, když je silovým hráčem, který má za úkol hrát jednoduchou hru, napadat, forčekovat, dohrávat osobní souboje, blokovat střely a být potřebný týmu v těchhle věcech. Pro kluky je to dobré poznání a sami si ukázali: Ano, já tohle klidně můžu hrát, když budu dělat to a to a když budu dodržovat, co nám trenéři řeknou.

Doufáte ale, že jim druhé místo trochu pomůže do práce v dalších měsících a budou si víc věřit?
Sezona je dlouhá a jednou jste nahoře, daří se vám, lepí vám to, a podruhé jste zase dole a až tak vám to nejde. Pro kluky je to velmi dobrý vstup do sezony, která jim začíná za pár týdnů. Jestli si z toho něco přenesou, nebo ne... Věřím, že pokud budou figurovat v našich dalších nominacích, tak budou vědět, že s tímhle můžou být úspěšní.

Udělali jste si v otázce složení kádru pro mistrovství světa zase o trochu víc jasno?
Některým klukům to vyšlo, někdo pokračoval ve velmi dobrém výkonu z finského soustředění. Někomu to až tak nevyšlo a musí se zlepšit. Neviděl bych to nějak dramaticky. Stále máme dva a půl měsíce před listopadovým turnajem ve Finsku, který už hráčům ukáže, jestli se s nimi bude uvažovat do závěrečného kempu, nebo ne.

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Budete ve Finsku spíš ještě zkoušet, nebo už dáte hodně prostoru hráčům, s nimiž se pro mistrovství počítá víc?
Nemáme jinou variantu než zkusit další hráče, kteří budou mít formu a vylezou nám během prvních pár měsíců v extralize mužů, Chance lize, juniorské soutěži nebo některé z evropských lig. O spoustu hráčů přijdeme, je to dvanáct až třináct hráčů z dvacetičlenného kádru, kteří nebudou pokračovat v České republice. V týmu bude hodně otevřených míst a i kluci, kteří teď vůbec nebyli na soustředěních, nás stále mají šanci zaujmout během sezony. Se svými asistenty budu pilně sledovat, jak se to bude vyvíjet. Přejeme si, aby se všem klukům dařilo. Soupiska ale není nafukovací a ve finále ji musíme zaplnit hráči, o kterých jsme přesvědčeni, že na mistrovství mají být.

„Nemáme jinou variantu než zkusit další hráče, kteří budou mít formu. I kluci, kteří teď vůbec nebyli na soustředěních, nás stále mají šanci zaujmout během sezony.“

Daniel Dvořák byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Je pro vás dobrým znamením, že máte dalšího brankáře, který je schopný výborně odchytat zápasy proti nejsilnějším týmům?
Jsme rádi, že to kluci v bráně zvládli velmi dobře. Za tři zápasy proti kvalitním soupeřům jsme inkasovali sedm branek, z toho jedna byla do prázdné brány. Patří k tomu samozřejmě i obranná hra a kluci jim hodně pomohli. Je to ale hrozně fajn. Vnímám hodně pozitivně situaci Daniela Dvořáka, ale i Honzy Škorpíka.

Určitě budete chtít, aby v domácích soutěžích co nejvíce chytali.
Ano, Honza je v Litoměřicích a Daniel v Prostějově. U něj je ve hře i varianta, že by také působil ve svazovém projektu v Litoměřicích, abychom i jemu dali více utkání. Teprve uvidíme, jestli bude mít v Prostějově adekvátní prostor, nebo se bude řešit varianta B, aby byl v co největší herní pohodě a měl spoustu kvalitních zápasů.

Obecně chcete domácí hráče koncentrovat do Litoměřic?
Určitě bych chtěl, aby tam hráli. Proto se ten svazový projekt udělal. Přál bych si, aby v něm působili hráči, kteří mají šanci dostat se na mistrovství světa.

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz