Špunara cepuje olomoucký beton. NHL? Šel bych někam do tepla, směje se

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Téměř bez nadsázky se dá říct, že vlivem koronaviru zatím o českých brankářích ročníku 2004 nikdo neslyšel. To se ale díky Hlinka Gretzky Cupu velmi rychle změní!

Fanshop národního týmu

Prestižní turnaj přinesl v posledních letech parádní gólmanské výkony i od českých mladíků. V Břeclavi zářili Jakub Škarek či Lukáš Dostál, naposledy patřilo české brankoviště zejména Janu Bednářovi. Na kom bude stát česká defenzíva tentokrát, to je zatím ve hvězdách.

Momentálně se trenérům vyprofilovali čtyři gólmani, jejichž počet se ale bude zužovat. O nominaci na trojzápas ve Švýcarsku i srpnový vrchol usiluje také Jan Špunar, který si zvykl být velkým držákem kategorií v mateřské Olomouci.

Současné týdny pro něj nejsou úplně snadné – společně s parťáky absolvoval v Rokycanech nejprve gólmanský kemp, po němž se zapojil do přípravy osmnáctky.

Co nového vám kemp reprezentačních brankářů přinesl?
Ze začátku to bylo fyzicky náročné, protože nás bylo méně než v jiných letech, když chyběly šestnáctky. Většinou jsme na stanovištích byli ve dvou. Ale jinak nám trenéři přinesli nové poznatky, třeba i z Kanady. Fyzická příprava v tělocvičně s panem Košárkem byla taky náročnější než dřív.

To jistě souvisí s trendem, o kterém mluvil Radek Toth. Říkal, že teď trenéři apelují na to, aby brankáři hodně zůstávali na nohách a také se na ně pořád vraceli.
Jasně. Hlavně být trpělivě co nejvíc na nohách, abychom neklouzali. Žádné slajdování. To byl základ všech cvičení na kempu. A je to náročnější než normálně.

Osobně taky sledujete světové trendy?
Jasně, že na Instagramu projíždím různá videa od trenérů z Kanady. Nebo jak trénují Rinne, Saros a další gólmani. A pan Falter taky vždycky něco donese do Olomouce, takže o novinkách víme.

„Na Instagramu projíždím různá videa od trenérů z Kanady. Nebo jak trénují Rinne, Saros a další gólmani.“

A máte mezi hvězdami nějaký vzor s podobným stylem?
Connora Hellebuycka z Winnipegu. Ten se mi osobně líbí. I mentálně, jak je nastavený na zápasy a jak se celkově připravuje.

Jak byste tedy svůj styl popsal?
Snažím se vydržet co nejdéle na nohách, i když občas to nejde. Hlavně hraju hodně pozičně. Chci co nejvíc vykrývat a zmenšovat úhly, abych všechno pokryl. Chytám tak, abych zabral co nejvíc místa v bráně.

Nakousl jste Martina Faltera, pod nímž trénujete v Olomouci a nově také v reprezentaci. Jaký je?
Právě nám přináší hodně nových poznatků. Dost se připravuje na tréninky a používá videa. Hledá různá cvičení, která hned zkusíme a zjistíme, jaká jsou. Je to hodně aktivní trenér a je s ním sranda.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Kteří trenéři vás v dosavadní kariéře ještě ovlivnili?
Často jsem jezdíval k panu Haasovi, který trénoval Lev a teď je v Německu. Hodně jsem taky objížděl svazové kempy, většinou bývaly v Kravařích. Na jednodenních akcích jsem se něco naučil. V klubu mě ještě trénoval pan Trvaj a taky pan Littner.

Jste spokojený, jak se v Olomouci pracuje s gólmany?
Jo, naprosto. Všechno je v klidu. Je nás tam asi šest těch starších, co spolu chodíme na tréninky. Máme dobrou partu, na ty kategorie dva trenéry gólmanů a všechno šlape tak, jak má.

„Většinou se bránilo, hrál se takzvaný beton. A kdyby nepřišla korona, asi bychom spadli.“

Vy jste si zvykl být „držákem“ mládežnických kategorií. Hlavně v předminulé sezoně jste v bráně dorostu dost čaroval – na to, že patřil mezi nejhorší týmy. Jste zvyklý, že na vás tým spoléhá?
Pro gólmana je vždycky lepší, když na něj jde víc střel než míň. Celkově to tak v Olomouci bylo nastavené. Nebyli tam moc dobří hráči, ani dobří beci. Většinou se bránilo, hrál se takzvaný beton. A kdyby nepřišla korona, asi bychom spadli.

Teď už je to v klubu lepší?
Přišlo hodně mladých hráčů, úplně odjinud.

Navázala se spolupráce s Břeclaví…
Ano, z Břeclavi přišli. Strašně moc, třeba sedm osm kluků. Je tam i nový trenér pan Křivohlávek. Ročníky 2005 a 2006 jsou v Olomouci mnohem silnější než 2003 a 2004, hlavně i početně. Když si vezmu, jak jsem tam začínal já, tak z 2004ek jsme zůstali asi tři. A 2003ek taky moc nebude, tak čtyři. Teď je tam hodně 2006ek, které vychoval pan Novák. To je silný ročník.

Foto: Karel Švec, Český hokej

A jak to vypadá v juniorce, kam jste už napevno dorostl?
Taky přišlo hodně nových hráčů, které pan Beran vyskautoval. Máme hodně 2002ek, jako Handla, Ministra, Tomajka… Trénují s áčkem a sám nevím, jestli budou hrát víc za áčko, nebo za juniorku. To se asi uvidí podle výsledků.

Jakou máte konkurenci v brankovišti?
Z Mladé Boleslavi přišel Matěj Kmec, to je ročník 2002. Pak je tam David Kubík z Havlíčkova Brodu, 2004ka, a ještě Filip Hořejší z ročníku 2003, co přišel před pár lety z Písku.

„Upřímně, když jsme s Rusy hráli trojzápas v Jindřichově Hradci, Mičkov mi takový nepřišel.“

Nejvíc vás teď ale asi žene vidina Hlinka Gretzky Cupu, že?
Jasně, momentálně to je největší akce po tom, kdy žádné reprezentace nebyly. Člověka to nakopne. Bude tam hodně skautů, kteří se na nás budou dívat. Hlavně abychom se ukázali trenérům, kdo bude jednička. I když přes sezonu se to může hodně změnit. Ale jasně, že zahrát si proti Rusku a dalším velmocem je motivace.

No, Matvej Mičkov vás asi bude pěkně prohánět…
Upřímně, když jsme s nimi hráli trojzápas v Jindřichově Hradci (U16, pozn. red.), tak mi takový nepřišel. To spíš ten Mirošničenko, který nám dal z pěti gólů čtyři. Na Mičkova jsem se teď ale díval. Je takové menší postavy, ale má přesnou střelu, je pohyblivý a umí si najít místo. Bude pro nás nebezpečný.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Má česká reprezentace tým na to, aby uspěla?
Máme tady hlavně hodně nových hráčů, mladých tváří. Dlouho jsem nikoho neviděl hrát, jenom pár, co nastoupili poprvé na áčko. Na ty jsem se v televizi podíval. Ale podle tréninků musím uznat, že to má úroveň. Už na prvním jsem nemohl (směje se).

Určitě jste byl unavený z gólmanského kempu.
První týden byl náročný, teď hned nato druhý… Pak se uvidí, kdo pojede dál. Týden po Švýcarsku začíná Hlinka. Bude to těžké.

Když jste zmínil skauty: Berete nadcházející sezonu jako klíčovou pro svou další kariéru?
Jasně, teď je to pro mě nejdůležitější rok. Bude se rozhodovat, kam se dál posunu a kde skončím. Musím makat a dát do toho všechno.

„Nemám žádné plány, kam bych chtěl jít. Teď ještě rok zůstávám v Olomouci a potom se uvidí.“

Máte o své budoucnosti nějaké představy?
Každý chce jít na draft, podepsat nováčkovskou smlouvu, pak třeba přes AHL do NHL…

…ale jakou cestou?
Nechám tomu volný průběh. Nemám žádné plány, kam bych chtěl jít. Teď ještě rok zůstávám v Olomouci a potom se uvidí.

Kdybyste si mohl vybrat tým NHL, který by to byl?
Momentálně? Kde jsou nějací staří gólmani, abych měl šanci se ujmout? (směje se) To je asi jedno, kde by si mě vybrali. Hlavní je, že bych tam byl. Ale šel bych někam, kde bude teplo. Florida, Tampa… (směje se). Nemám jinak vůbec v hlavě, kam bych chtěl jít.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz