Skuhrovec: Chceme aktivitu, odvahu a forčeking. Tímhle směrem spěje hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

Ani živější projev a mnohem víc gólových příležitostí než ve čtvrtek nestačilo osmnáctce, aby v odvetě vyzrála na Rusy. Češi zatím marně hledají rozdílové hráče, kteří by své šance proměňovali. „Myslím ale, že jsme si v utkání jako tým ukázali, že se s Ruskem dá hrát,“ ví asistent trenéra Radim Skuhrovec.

HokejkaTV

Jak můžete druhý zápas shrnout?
Bohužel jsme hned na začátku byli vyloučení a potrestaní z přesilovky. I když jsme se na to připravovali, tak nám to nevyšlo. Pak nám Rusové dali ještě druhý gól, ale před koncem první třetiny se nám podařilo dát kontaktní branku. Ve druhé třetině jsme začali být aktivní, srovnávali jsme hru, dostali jsme se i do přesilových her. Potom nás ale bohužel zase nějaké chyby srazily dolů. Myslím ale, že jsme si v utkání jako tým ukázali, že se s Ruskem dá hrát – za určitých předpokladů, při plnění taktických věcí a toho, že budeme bruslit a makat. S klukama si teď hru zase rozebereme a budeme se snažit připravit na poslední utkání, abychom ruský tým porazili.

Považujete za klíčovou pasáž druhou třetinu, kdy jste měli šance? Kdybyste srovnali na 2:2, zbytek zápasu by asi vypadal jinak.
Až tak klíčové to z mého pohledu asi úplně nebylo. Je ale pravda, že když jsme se do šancí dostali, tak jsme nebyli v předbrankovém prostoru chladnokrevní a nepodařilo se nám tu vyrovnávací branku vstřelit. Ruští hráči s tou kreativitou a dovednostmi nám pak dají třetí gól a je to pro nás těžké. Když potom po chybě dostaneme čtvrtý gól, je to už na mezinárodním poli pomalu smrtící.

Na druhou třetinu se každopádně dalo ve vašem podání dívat. Byla tam vidět odvaha a skvěle jste forčekovali. Tím jste přidělávali Rusům velké problémy, že?
Přesně tak, na tohle jsme hráče připravovali a vyžadujeme to od nich. Aktivní až agresivní forčeking, odvahu v soubojích jeden na jednoho a nezahazovat kotouče. Myslím, že to se nám právě ve druhé třetině dařilo a opticky se hra srovnala, možná jsme měli i trochu navíc. Vytvořili jsme si tam šance, dostávali jsme ruský tým pod tlak, ale jak říkám, trochu nám vázne zakončení. Když se do gólových šancí dostaneme, tak je nejsme schopni proměnit.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Jak byste zatím zhodnotil výkony obránců, kteří čelí nebezpečným ruským útočníkům? V některých pasážích mají viditelné problémy.
Hra obránců se nedá z týmu vyčlenit. Je to hra celé pětky. Pokud útočníci dobře forčekují, tak i obránci jsou blíž hráčům a hraje se jim líp. Samozřejmě pak jsou pasáže, kdy ruský tým rychle otáčí hru nebo je rozjetý na naše obránce, a to je na mezinárodním poli těžké. Snažíme se obránce dostávat do aktivní hry, nechceme, aby nám tady jenom odpalovali puky a couvali. Nabádáme je ke kreativitě, hře s kotoučem a souhře, k určitému založení a komunikaci. V tom si myslíme, že to zase tak úplně špatné nebylo.

S tím bude souviset i další otázka. První zápas byl o hodně defenzivnější a opatrnější, druhý víc nahoru – dolů. Kterou z těch tváří byste jako trenéři raději viděli? Tu druhou?
Na trojzápase jsme se zaměřili na tu aktivní hru, forčeking a sbírání kotoučů, protože si myslíme, že tímhle směrem spěje mezinárodní hokej. Chceme na obranu a rozehrávku soupeře zatlačit a dostat ho do nevýhodných pozic, aby odevzdával kotouče na mantinelu, protože to sami nemáme rádi. Od hráčů očekáváme bruslení a aktivní hru. Myslím, že se nám to i daří, ale pak na to bohužel po získání kotouče nenavážeme souhrou nebo individuální akcí, a hlavně zakončením.

„Když hrajeme aktivní hokej, tak si myslím, že jsme úspěšní. Bohužel nám chybí ta třešinka na dortu, a to je zakončení.“

Chcete být tedy aktivnější i za cenu případných chyb?
Zas tak úplně bych to neřekl. Při té naší aktivitě a taktickém pojetí našeho systému to sice vypadá živelně, ale těch chyb je málo. Chceme, aby se hráči udrželi na kotouči a nezahazovali ho, aby přihrávkou vytvořili nějaký prostor nebo šanci. Ruský tým je v dovednostech asi o trochu dál než náš, ale my to prostě po hráčích chceme. Nechceme hrát odpalované puky a ani nějakou defenzívu, protože všechno spěje k mistrovství světa a chceme rozšířit portfolio hráčů. Potřebujeme je vidět v akci, abychom si na ně udělali náhled a věděli, jak je případně na mistrovství můžeme použít.

Co se dá do posledního zápasu upravit a co hráčům řeknete, abyste získali aspoň tu jednu výhru?
Samozřejmě je budeme znovu nabádat k tomu napadání a dobruslování. Opět si ukážeme hru v oslabení, na kterou se sice připravujeme každé utkání, ale znovu nám nevyšla. Budeme hráče nabádat k tomu, aby prostě bruslili, udrželi se na kotouči a hráli aktivní hokej. Když ho v těch pasážích utkání hrajeme, tak si myslím, že jsme úspěšní, bohužel nám chybí ta třešinka na dortu, a to je zakončení.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz