Severoamerická nadvláda aneb TOP 5 největších talentů na MS do 18 let

Foto: Martin Voltr

(UMEA, od našeho zpravodaje) Na aktuálně probíhajícím světovém šampionátu hráčů do 18 let hraje plejáda velkých hokejových talentů, kteří budou na konci června draftováni do NHL. Kdo jsou největší prospekti světového hokeje?

Nový fanshop

Jack Hughes (USA) - USNTDP Juniors (USHL)

Bezesporu nejvýraznější postava letošního mistrovství světa U18 a s největší pravděpodobností jednička nadcházejícího draftu NHL. Taková je vizitka největšího talentu současného světového hokeje Jacka Hughese, jehož přítomnost přitáhne na šampionát mnoho diváků.

Mladší z bratrské dvojice Hughesů (jeho bratr Quinn coby sedmička loňského draftu už letos ochutnal NHL v dresu Vancouveru) aktuálně již druhým rokem působí, stejně jako všichni výrazní američtí talenti, v týmu speciálně vytvořeném pro rozvoj juniorských prospektů z USA a v tamní hlavní mládežnické lize USHL nasbíral ve 24 utkáních ohromných 48 bodů (12+36).

Dále také působí coby kapitán ligového výběru Spojených států do 18 let ve dvoučlenné soutěži proti týmu U17, tam za 43 zápasů nasbíral ještě úctyhodnějších 92 bodů (25+67) a stal se jednoznačně nejproduktivnějším hráčem oné polopřátelské ligy.

S reprezentační osmnáctkou již má také zkušenosti, na loňském MS U18 nasbíral za sedm utkání dvanáct bodů (5+7), letos se pak objevil na mistrovství dvacítek a ve čtyřech zápasech si připsal čtyři asistence. Po všech frontách je Jack Hughes generačním talentem, kolem kterého se dá s přehledem postavit celé mužstvo na dobrých patnáct let.

Jack Hughes

Jack Hughes | Foto: nhl.com

Vasilij Podkolzin (Rusko) - SKA Petrohrad (KHL)

Předpokládaná dvojka letošního draftu NHL Kaapo Kakko mistrovství osmnáctek vynechala, druhým nejvýraznějším talentem a nejvýše hodnoceným Evropanem na šampionátu se tedy stává Vasilij Podkolzin. Ruský útočník vede své mužstvo nejen na ledě, ale i mimo něj, dostal totiž na hruď kapitánské céčko.

A není se čemu divit, Podkolzin v mládežnických reprezentacích válí, loni se objevil na neoficiálním MS U17 i MS U18, kde si v obou případech připsal alespoň bod na zápas. I letos už má za sebou jedno mistrovství, na dvacítkách pomohl třemi asistencemi v sedmi utkáních Rusům k bronzu. Ještě lépe si pak vede v dresu U18, za kterou aktuálně odehrál osm utkání a připsal si patnáct bodů (10+5).

Co se ligové sféry týče, vystřídal rodák z Moskvy hlavní tým Petrohradu, za nějž odehrál v KHL tři zápasy, jeho rezervu hrající druhou nejvyšší ruskou soutěž VHL, kde odehrál svá poslední utkání a v základní části během 14 zápasů vybojoval pět bodů (2+3), i tamní juniorku.

Všestranný křídelník by se podle většiny expertů měl v draftu objevit hned za dvojicí Hughes–Kakko na třetí pozici. Záležet bude hodně na tom, jak se mu povede tento šampionát.

Dylan Cozens (Kanada) - Lethbridge Hurricanes (WHL)

Je trochu překvapivé, že pro draft nejlépe hodnoceného Kanaďana nalezneme až na hraně elitní pětky, nicméně není vyloučené, že by se Dylan Cozens mohl po tomto turnaji prodrat o pár příček výš. Na šampionátu by totiž měl být hlavní ofenzivní hvězdou mužstva a ve spolupráci s neméně kvalitními parťáky je jedním z favoritů na získání trofeje pro nejproduktivnějšího hráče mistrovství.

Cozens již druhým rokem působí ve WHL, jedné z hlavních juniorských soutěží v Kanadě, konkrétně v Lethbridge Hurricanes, v jejichž barvách nastřádal za 75 zápasů 92 bodů (34+50). Z toho 84 si připsal v základní části, díky čemuž obsadil dělenou desátou příčku v ligovém bodování.

Ani na reprezentační scéně není vytáhlý forvard nováčkem, v loňské sezoně hájil barvy Kanady, konkrétně tu červenou, na World U17 Hockey Challenge, kde si za šest zápasů stihl obohatit konto o sedm bodů (1+6). Letos se pak objevil na Hlinka Gretzky Cupu, jenž zakončil s bilancí dvou branek a tří nahrávek z pěti zápasů.

Hlavní zbraní tohoto centra je rychlost a schopnost operovat v plném sprintu, lze tedy očekávat, že bude spolu s Jackem Hughesem plnit sestřihy nejhezčích akcí turnaje. Vynese mu to ale lepší než páté místo v draftu, nebo vůbec poprvé v historii této akce nebude již druhý rok v řadě zvolen ani jeden Kanaďan v elitní trojce?

Dylan Cozens

Dylan Cozens | Foto: nhl.com

Alex Turcotte (USA) - USNTDP Juniors (USHL)

Ve Švédsku se představí i druhé nejžhavější želízko Spojených států v draftovacím ohni Alex Turcotte, i on je členem programu pro rozvoj amerických talentů, respektive jeho týmu z USHL, a působí obdobně jako Hughes v oněch dvou soutěžích.

V té plně oficiální se zatím představil šestnáctkrát a zaznamenal již 34 bodů (12+22) a v přepočtu bodů na utkání je dokonce vůbec nejlepším hráčem celé USHL, hodnota 2,13 předčí dokonce i výkon Jacka Hughese! Neméně vynikající jsou výkony rodáka z Island Lake v Illinois i v soutěži proti americkému výběru U17, za rovných třicet startů nastřádal skvělých 53 bodů (23+30) a při zohlednění počtu odehraných utkání mu patří druhé místo v tabulce produktivity, tentokrát jej Hughes již přeskočil.

Také on působil v dresu osmnáctky již v loňském ročníku, tehdy na mistrovství U18 získal za sedm utkání pět bodů (2+3), letos však pro něj první reprezentační akce přichází až nyní. Dovede přesvědčit týmy z NHL o svých nepochybných kvalitách? Zatím mu jeho dosavadní působení vyneslo předpokládané umístění v draftu kolem sedmé příčky, není však vyloučeno, že by se mohl posunout výš.

Jedno ovšem jisté je – příští rok Alexe Turcotta v NHL neuvidíme, minimálně ne na delší dobu. Osmnáctiletý centr se totiž již před třemi lety rozhodl zamířit na wisconsinskou univerzitu a právě následující sezonu přijde jeho čas ke studiu. 

Peyton Krebs (Kanada) - Kootenay Ice (WHL)

Pro některé možná trochu překvapivý kapitán kanadského výběru na šampionátu, přece jen je odborníky jednohlasně řazen v nadcházejícím draftu až za nejnadějnějšího Kanaďana Dylana Cozense, to však ani náhodou neznamená, že by Peyton Krebs nebyl obrovský talent.

Levoruký útočník si v současnosti kroutí svůj druhý rok v WHL, konkrétně za tým Kootenay Ice. Po loňské velice vydařené nováčkovské sezoně, kdy nasbíral v 67 kláních 54 bodů (27+37), dostal na svůj dres slušivý módní doplněk v podobě velkého "C" a dělá to nejlepší pro to, aby dokázal, že jej obdržel právem. Ač se totiž jeho tým výkonnostně hodně trápí, Krebs mu dokázal výrazně pomoct 68 kanadskými body (19+49) v 64 zápasech a jednoznačně ovládl žebříček produktivity Kootenay.

Letošní mistrovství je jeho vůbec prvním působením za kanadskou osmnáctku, dosud totiž reprezentoval jen při loňském turnaji U17, tehdy za pět zápasů stihl jednou překonat soupeřova gólmana a na dalších pět branek asistovat. To vše dohromady znamená, že by měl být draftován těsně za Turcottem, experti mu přisuzují osmé až desáté místo.

Peyton Krebs

Peyton Krebs | Foto: nhl.com

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz