Šestnáctka v přestřelce nestačila na Švédy. Výhru ztratila v závěru

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentace do šestnácti let měla cestu do Ruska na turnaj čtyř v Almeťjevsku protkanou nástrahami, které nakonec zvládla. To stejné se však nedalo říct o prvním utkání se Švédskem, ve kterém dvakrát ztratila dvougólové vedení a nakonec podlehla v přestřelce 5:6.

HokejkaTV

Česká výprava se už od počátky cesty do Ruska potýkala s problémy, jelikož ranní let na trase Moskva – Ufa byl zrušen a bylo tedy nutné letět až odpoledne. Jiné to nebylo ani s výstrojí, která dorazila v den utkání před rozbruslením.

Na vstupu se to ale z pohledu českého výběru vůbec nepodepsalo, právě naopak. Menšíkova střela v početní výhodě se odrazila od zadního mantinelu do brankoviště, kde se pohotovou dorážkou ukázal Jakub Brabenec. Za pár okamžiků dostali Češi další přesilovku a opět udeřili. Stanislav Svozil udělal oblouk za modrou čárou a přesnou ránou zvýšil na rozdíl dvou gólů.

Švédové na sebe nenechali dlouho čekat, jelikož za minutu a půl snížil za obranou schovaný Isak Rosén. Ani další minuty nebyly ochuzeny o velké šance, jenomže Daniel Král a Edwin Mustafic předvedli skvělé zákroky i proti unikajícím soupeřům. Nakonec ovšem vyrovnal Dower Nilsson povedenou individuální akcí.

„Dobře jsme do zápasu se Švédskem vstoupili a podařilo se nám ve dvou přesilových hrách skórovat. Potom jsme, bohužel, byli trošku pasivnější a soupeř nás potrestal – vyrovnal. I potom jsme v první třetině odehráli solidní pasáže, kdy jsme byli hodně aktivní,“ hodnotí Petr Haken.

V úvodu prostřední části dal národní tým Seveřanům dvě početní výhody, což se napodruhé nevyplatilo. Obrat dokonal druhým zásahem v utkání Dower Nilsson z hranice levého kruhu. Po sledu několika vyloučení na obou stranách uprchl ve 37. minutě během vlastního oslabení Matouš Menšík, který, ač faulován, už vleže srovnal. Ještě do druhé sirény navíc zajistil českému týmu opětovné vedení Gabriel Szturc ranou do horních pater branky.

„Druhá třetina byla hodně rozkouskovaná vyloučeními z obou stran. Švédové nás potrestali, ale my jsme se potom vrátili do utkání dobře odehraným oslabením, kdy jsme dali branku a zase jsme překlopili skóre na naši stranu,“ říká hlavní kouč.

Ve třetí části už se zdálo, že je s přestřelkou konec, jenomže to se začalo měnit v čase 51:00. Do samostatného úniku se dostal Menšík, který se ránou k pravé tyčce nezmýlil a zapsal druhý zásah v zápase. Češi tak vedli 5:3 a už se zdálo, že zapíší první tři body.

Jenže pak inkasovali dvakrát během sedmi vteřin a zápas dokonce úplně ztratili... Nejprve Lindblom snížil a následně v úniku dokonal hattrick Dower Nilsson. Rozhodující branku Tre Kronor vstřelil Persson, jenž využil důrazu před bránou.

„Nejpovedenější pasáž byla na začátku třetí třetiny, kdy jsme byli lepší než Švédové a odskočili jsme na rozdíl dvou gólů. Závěr nám ale nevyšel. Dostali jsme góly po chybách a nedůslednosti, zbytečně jsme ztratili utkání, ve kterém jsme byli v některých pasážích lepší než soupeř,“ lituje.

Přestože výsledek hovoří pro soupeře, hlavní trenér viděl herní zlepšení a už vyhlíží další duely. „Chválit raději nebudu, ale je zase vidět posun. Čekají nás ještě dvě utkání, ve kterých bude záležet, jak se i po cestování, co jsme absolvovali, připravíme. Věřím hráčům, že se připraví dobře na domácí Rusy, protože to bude těžké utkání, které budeme chtít zvládnout,“ uzavírá Haken.

Záznam utkání:

ČESKO – ŠVÉDSKO 5:6 (2:2, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 3. Brabenec (Menšík), 5. Svozil, 37. Menšík, 39. Szturc (Jiříček), 51. Menšík – 7. Rosén (Eliasson, Lindblom), 17. Dower Nilsson (Lysell), 23. Dower Nilsson (Lysell), 55. Lindblom, 55. Dower Nilsson, 58. Persson (Holmmer-Härgestam).
Vyloučení: 7:5.
Využití: 2:1.
V oslabení: 1:0.
Česko: Král – Machů, Ticháček, Svozil, Moravec, Cubo, Šedivý, Jiříček – Ryšavý, Soukup, Altrichter, Brabenec, Pajer, Kos, Menšík, Půček, Marha, Brada, Szturc, Ramik. Trenéři: Haken, Eismann a Žemlička.
Švédsko: Mustafic – Olsson, Törnqvist, Sjöholm, Forsmark, Ferhall, Lindblom, Angesved – Lysell, Olsson, Eljas, Dower, Jellvik, Rosén, Holmmer-Härgestam, Johansson, Persson, Eliasson, Atjernborg, Karlsson, Robertsson. Trenéři: Lundberg a Rundgren.

RUSKO – FINSKO 5:2 (2:0, 3:0, 0:2)

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 1 1 0 0 0 5:2 3
2. Švédsko 1 1 0 0 0 6:5 3
3. Česko 1 0 0 0 1 5:6 0
4. Finsko 1 0 0 0 1 2:5 0

Další program turnaje v Almeťjevsku

Sobota 13. dubna:
14:00 Švédsko – Finsko
17:30 Rusko – Česko

Neděle 14. dubna:
14:00 Finsko – Česko
17:30 Rusko – Švédsko

Začátky jsou uvedeny v českém čase, v Rusku je o hodinu víc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz