Šestnáctka se v Přerově uvedla vítězně! Bitvu s Finy rozhodl Myšák

Foto: Karel Švec, ČSLH

Prvního reprezentačního turnaje se nezalekli a vstoupili do něj pravou nohou! Čeští hokejisté do 16 let v Přerově na úvod třídenního podniku přetlačili stejně staré Finy 4:3, vyrovnané utkání rozhodl vítězným gólem v 53. minutě Jan Myšák, který předtím na dvě branky nahrál.

Plekanec Chance liga

Hokejisté ročníku 2002 okusili finský hokej vůbec poprvé v životě. I díky poctivé přípravě věděli, co od soupeře čekat, a utkání zvládli. „Finové dobře bruslili, ale my jsme je stíhali. Moc jsme je nepouštěli do šancí, hráli tam, kde jsme je potřebovali. Celkově to byl vyrovnaný zápas, my jsme to tahali hodně týmově, odmakali jsme to,“ pochvaluje si útočník Tomáš Chlubna.

Pro sebevědomí celého týmu byla důležitá trefa Jana Cikharta hned po 29 sekundách hry. Finové ovšem ve čtvrté minutě vyrovnali a ještě do přestávky skóre otočili.

„Tak už to v mládežnickém hokeji bývá, různě se hra střídá. Měli jsme trochu horší pasáž, inkasovali jsme dva góly, ale ukázali jsme srdce. I z toho nepříznivého stavu jsme pak dali dvě slepené branky,“ říká asistent trenéra Radim Skuhrovec ke druhému obratu v zápase, který zařídili v polovině utkání Chlubna s Pavlem Novákem – stačilo jim 12 sekund!

Foto: Karel Švec, ČSLH

Atraktivní duel tím ale zdaleka nekončil. Finové odpověděli a do kabin se šlo znovu za vyrovnaného stavu. „My jsme pak prostě byli rozhodnutí s utkáním něco udělat a vyhrát. Kluci k tomu přistoupili parádně,“ pochvaluje si Skuhrovec. Výsledkem byl rozhodující gól Jana Myšáka v čase 52:30, na nějž soupeř i přes závěrečný tlak nenašel odpověď. „Power-play jsme odehráli velmi dobře. Všichni jsme rádi, že jsme vyhráli a bereme tři body,“ hlásí spokojeně.

Klíčovým faktorem, který převážil zápas na stranu domácích borců, byly přesilové hry. Zatímco Finové využili jednu, Češi dvě. A měli je výborně sehrané. „Bylo to secvičené, máme tam pár signálů. Sedlo si to a naštěstí jsme je proměnili,“ oddechuje Chlubna, jenž vytvořil speciální přesilovkové komando s Cikhartem, Myšákem, Biniasem a jediným obráncem Balážem.

„Ta přesilová situace je vždycky velká výhoda. V trojutkání s Ruskem se nám až tolik nedařily, tentokrát ano. Dávali jsme si rychle kotouče. Kluci nás poslechli a gólově se to potvrdilo,“ reaguje Skuhrovec.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Přestože výběr Suomi nakonec na střely vyhrál relativně vysokým poměrem 36:19, nebylo mu to nic platné. Karlovarský brankář Jan Bednář nastoupil ke svému prvnímu velkému reprezentačnímu souboji, a zvládl ho parádně! „Bedna zachytal výborně, podržel nás,“ říká Chlubna. „Odchytal velmi dobré utkání, kus dílu toho vítězství jde za ním,“ souhlasí asistent trenéra.

Vstup do turnaje předcházela velká očekávání, zvlášť před domácím publikem. I úvodní gól byl ale důkazem toho, že jestli měli čeští talenti nějaký stres, dokázali ho s prvním buly hodit za hlavu. „Lehounká nervozita před zápasem nikdy není na škodu. Kluci si to teď vyzkoušeli a ukázali si, že když k tomu budou přistupovat naplno, jsou schopni hrát s kýmkoli. Je to pro ně další posun v kariéře,“ shrnuje dojmy Skuhrovec.

Hned v pátek od 18 hodin čeká šestnáctku duel proti druhému severskému soupeři, po Finech tentokrát vyzve Švédy. Ti na úvod turnaje podlehli Rusům 0:3, o to větší budou mít motivaci zapsat první body i první góly.

Ale Češi udělají všechno pro to, aby znovu mohli slavit. „Chceme si to užít do půlnoci. Jak se říká: Do půlnoci jsme slavní, ale ráno se vzbudíme a nesmíme myslet na to, co bylo. Čeká nás další silný soupeř, další těžká práce. Zase rozhodne to, kdo bude chtít víc,“ soudí Radim Skuhrovec.

Foto: Karel Švec, ČSLH

ČESKO – FINSKO 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Cikhart (Myšák), 30. Chlubna (Krutil, Myšák), 30. Novák, 53. Myšák (Chlubna) – 4. Suni (Hirvonen), 15. Hahl (Niemelä), 33. Räty (Niemi).
Rozhodčí: Vrba, Šír – Měkýš, Otáhal.
Vyloučení: 3:3.
Využití: 2:1.
Střely na branku: 19:36 (7:10, 7:17, 5:9).
Diváci: 467.
Nejlepší hráči: Jan Myšák – Topi Niemelä.
Česko: Bednář – Hampl, Krutil, Baláž, Vacík, Sedláček, Bláha, Kremláček, Svach – Cikhart, Myšák, Binias – Chlubna, Gut, Novák – Koláček, Konečný, Mácha – Luža, Urban, Simon. Trenéři: Beran, Svoboda a Skuhrovec.
Finsko: Blomqvist – Lehmus, Sedoff, Nyman, Niemelä, Viro, Pärssinen, Paaso – Määttä, Hirvonen, Suni – Niemi, Räty, Kaski – Hahl, Myllymaa, Liukas – Seppälä, Mäenpää, Myllyaho – Munkki. Trenér: Laine.

ŠVÉDSKO – RUSKO 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 18. Rychkov, 43. Guškin (Romko), 47. Kisakov (Kristanov, Burujanov).

Foto: Karel Švec, ČSLH

Další program turnaje

Pátek 16. února:
14:30 Rusko – Finsko, livestream »
18:00 Česko – Švédsko, livestream »

Sobota 17. února:
14:30 Finsko – Švédsko, livestream »
18:00 Česko – Rusko, livestream »

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz