Šatna metr na metr a trenéři v kontejneru. Skvělá medaile, říká Kučeřík

Foto: Karel Švec, ČSLH

Měli potvrdit listopadový úspěch z World Hockey Challenge, a tak i učinili. Hokejisté reprezentační sedmnáctky vybojovali na chladném severu další cenný kov – tentokrát stříbrné hodnoty. „Byl to výborný turnaj. Předvedli jsme dobré výkony a medaile je skvělá,“ říká obránce Radek Kučeřík.

Nový fanshop

„Až na poslední zápas proti Američanům, ten se nám nepovedl. Řekl bych, že to možná bylo i únavou na konci turnaje, protože jsme hráli náročné zápasy a všechny skončily o gól,“ pokračuje vzápětí obránce brněnské Komety a jeden z pevných článků sedmnáctky.

Kvalita amerického výběru se přece jenom ukázala. O rok starší kategorii dokázala šokovat česká osmnáctka přímo na její půdě, ale sedmnáctka něco podobného nezvládla a prohrála 3:8. „Jsou trochu jinde. Hrají spolu v tom projektu celou sezonu, takže už se vidí a dávají si přihrávky naslepo.“ Jakmile se jejich mašina rozjede, těžko se brzdí. „Stupňovalo se to. Přehrávali nás a pak už těch situací, které si vybudovali, přišly góly,“ mrzí Kučeříka.

Finálovou bitvu měli mladíci dlouho v hlavě, předtím si totiž užili volný den. Potřebovali sebrat odvahu a jít do zápasu naplno, ne odevzdaně. „Věděli jsme, že Američani jsou dost silní. Ale nějakou víru ve vítězství sjme měli. Šli jsme do zápasu s tím, že uhrajeme co nejlepší výsledek. A že se to nepovedlo, to tak někdy vyjde,“ hlásí český zadák smířeně.

V neděli už ale šlo jen o vyvrcholení celého turnaje, do něhož národní tým poslaly výkony z prvních tří zápasů. S každým z evropských soků se přetahovali do posledních sekund, svou vůlí si ale došli pro dvě vítězství.

„V prvním zápase jsme prostě chtěli Finy porazit. Protože jakmile jsme tam přijeli, trenéři měli šatnu v kontejneru, který byl přistavený u zimáku, a my jsme dostali šatnu metr krát metr,“ hlásí Kučeřík s nadsázou. „Fakt tam bylo hrozně málo místa a tlačili jsme se. Něco takového jsem asi ještě nezažil, jako kdybychom vůbec nepatřili k hokeji. Tak jsme jim to chtěli nějak vrátit,“ popisuje netradiční motivaci před úvodní bitvou.

Zato když došlo na Rusy, tam o ni bylo postaráno automaticky. Tyhle zápasy mají grády ve všech kategoriích, při každé příležitosti. „To je klasika. Jsou to prostě Rusové, tam vždycky hrajeme úplně to nejlepší, co jde. Skáčeme do střel, hrajeme obětavě,“ pokračuje Radek Kučeřík, podle nějž český ročník 2001 sbornou dohnal. Loni ji totiž ani jednou neporazil, zato letos už podruhé v řadě.

„Minulý rok byli ti Rusové úplně jinde silově. Podle mě jsme se s nimi letos v tomhle ohledu vyrovnali. Přidali jsme do toho nějaký systém, který jsme skvěle plnili, a pak ty výhry přišly,“ libuje si mladý obránce.

Ani nervózní koncovkou se jeho tým nenechal rozhodit. „Martin Beránek po odpískání vystřelil puk do brány, ale neslyšel píšťalku. Pak už jsme jenom viděli, jak za ním všichni Rusové jedou. Ale my jsme se nechtěli zbytečně rvát, takže jsme to nějak zkorigovali, rozhodčí to roztrhli a pak jsme šli slavit.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Kučeřík sice – už podle letmého pohledu na trestné minuty – rozhodně nepatří mezi zlé muže, ale se svými fyzickými parametry se v tlačenici rozhodně neztratí. A zároveň ho předurčují k jasné roli, kterou od trenéra Petra Hakena v týmu má.

„Moje role je defenzivní. A hlavně být úspěšný v osobních soubojích. Cítím se v nich silný, protože na to mám nějakou výšku a váhu. Věřím si v nich a chodím do toho,“ netají se člen generace, jež zatím působí velmi dobrým dojmem. „Určitě máme silný ročník, jak v ofenzivní, tak v defenzivní části. Jsou tam kluci, kteří umí vstřelit gól, a v obraně hrajeme pospolu jako tým. To nám pomáhá, abychom vyhrávali zápasy,“ pochvaluje si bojovný duch reprezentačního kádru.

Brněnský obránce letos odehrál za sedmnáctku skoro všechno, co mohl. Na kontě má už 25 zápasů, ve kterých vstřelil čtyři góly a přidal pět nahrávek. Další starty může přidat na dubnovém turnaji v Basileji. „Zase tam budou silné týmy, pokaždé jsou ty zápasy hrozně vyrovnané.“ Nic jiného se nedá čekat ani tentokrát.

„Určitě tam pojedeme s nějakou skromností. Sice jsme teď získali druhé místo, ale tam to může dopadnout úplně jinak,“ uvědomuje si Radek Kučeřík. Každý by ovšem chtěl završit sezonu úspěchem. „Budeme se na to chtít připravit a dovézt zlatou medaili,“ dodává ke švýcarskému turnaji. Za stejnou metou si ale půjdou i Finové, Švédové a Rusové.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz