Sapouškovi dali impuls parťáci z Varů. Jak by hrál na Mičkova?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

O některých jeho spoluhráčích z Karlových Varů už bylo slyšet víc, teď by si svými výkony rád získal pozornost i Robin Sapoušek. Vsadí na něj trenéři reprezentační osmnáctky směrem k Hlinka Gretzky Cupu?

Fanshop národního týmu

Pět zápasů v dorostu, devět v juniorce a dva v extralize. Ani sedmnáctiletá naděje karlovarského hokeje nevyšla z loňského ročníku vůbec dobře, co se týče herního vytížení. O to těžší je pro Sapouška nahodit motory tak, aby byl hned zkraje nové sezony na mezinárodní scéně platný.

„Ztrátu zápasů určitě cítím. Dotrénovat se dá vždycky, ale zápasy hodně chyběly. Hlavně v nich se teď ukazuje, že jsme toho sehráli málo,“ má na mysli přípravné bitvy v domácí juniorce nebo třeba ty modelové v reprezentaci.

Aspoň že minulé dva měsíce už strávil na ledě. Celá spousta českých klubů je po téhle stránce vzala poctivě. „Byli jsme na ledě třikrát týdně a každý den jsme měli suchou. Tak jsme to měli asi osm týdnů, pořád dokola,“ líčí Sapoušek. „Tím lepší to pro nás bylo oproti minulé sezoně a tím lépe jsme byli připravení i na kemp osmnáctky.“

Do Rokycan a posléze i do Davosu se vydalo rovnou pět hráčů, kteří působí (a dál budou působit) v Karlových Varech. Kromě Sapouška to jsou Jiří Kulich, Dominik Rymon, Samuel Šmajda a obránce Filip Krajčík.

Sapouškův příběh z minulé sezony ale byl stejně jako ten Krajčíkův trochu výjimečný: Po čtyřech měsících bez jediného utkání skočil rovnou do Tipsport extraligy. Bez jediné předchozí zkušenosti ze seniorského hokeje!

„Takhle brzo jsem nominaci do áčka nečekal, takže jsem z toho byl trochu překvapený. Určitě to nebylo lehké, hned takhle skočit z koronapauzy do zápasu s extraligovým áčkem. Ale byla to pro mě velká zkušenost a užil jsem si to. V lajně jsem hrál s Václavem Skuhravým a Tomášem Vondráčkem, lepší spoluhráče jsem si nemohl přát,“ líčí.

Trenér Martin Pešout v zimě sympaticky „ukázal“ extraligu několika košíkářům. Rozhodně sice nedostali zajímavější minuty, ale přinejmenším jako impuls do další práce to mohlo posloužit výborně. Navíc – letos bylo všechno lepší než jenom sedět doma na zadku.

„Kluci mi říkali, jaké to na mistrovství světa bylo. Že srovnávat se s okolním světem je o dost těžší než jenom v Čechách.“

„Byli jsme za to rádi, dost jsme si o tom povídali. Ten ročník 2004 máme slušný, sedli jsme si dobře. Někteří kluci k nám přišli – Jirka Kulich z Chomutova a Filip Krajčík ze Vsetína,“ zmiňuje Sapoušek. Energie se totiž vydala cestou velkého skautování a lákání hráčů, kterým nabízí podmínky pro další rozvoj. To už je v akademických kategoriích zkrátka konkurenční boj.

Západočeši by letos kažopádně mohli mít v osmnáctce silnou stopu v průběhu celého ročníku. Hlavně vepředu. Tři spolu začali v jedné formaci: Kulich si na osmnáctkách už zahrál, Rymon je alespoň pozoroval z tribuny, a Sapoušek? I o něm trenéři věděli a měli ho aspoň mezi náhradníky.

„Bylo hezké se vidět aspoň tam, nominaci do týmu jsem nečekal,“ přiznává nejstarší z trojice forvardů. „Kluci mi pak ale říkali, jaké to na mistrovství světa bylo. Že srovnávat se s okolním světem je o dost těžší než jenom v Čechách. To mi dalo i chuť navíc, abych na sobě dál pracoval,“ ujišťuje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Stejně jako další vrstevníci, také Sapoušek na dálku ladil zápasy z Dallasu. „Koukal jsem hlavně na naše kluky a na Kanadu. Byl to super turnaj, daly se tam odkoukat hodně dobré věci,“ pokyvuje. Na druhou stranu – vidět rozdíl, o kolik jinde jsou Kanada a Rusko, ani pro něj nemohlo být snadné. „Mají obrovský výběr hráčů. Jinak myslím, že naši kluci hráli dobře,“ srovnává.

Vlastní zkušenost proti světové špičce může prožít už za dva týdny na Hlinka Gretzky Cupu. V základní skupině by si zahrál i proti Rusům s hvězdným Matvejem Mičkovem, nejužitečnějším hráčem jarního šampionátu.

Moc větších výzev už ve svém věku nenajde, když Kanada (bohužel) nedorazí.

„Tenhle rok je opravdu důležitý, abych se ukázal. Spíš se přikláním k zahraniční cestě, ale ještě vůbec nevím, jak to dopadne. I v Česku teď máme v juniorce super podmínky.“

„Kdybych se tam dostal, tak bych se na Mičkova určitě těšil. Jsem na něj zvědavý, jak o něm všichni básní. Určitě bych mu to znepřijemnil.“ Ale jak...? „Je šikovný na puku a mrštný. Rusům se obecně nelíbí, když jim hrajeme do těla. Asi jedině takhle,“ přemýšlí sedmnáctiletý mladík, který platí za obousměrného forvarda a tvůrce hry.

Momentálně ho ale zajímají pouze Švýcaři, na které české naděje narazí ve středu, čtvrtek a pátek. Ročník 2004 má s nimi bilanci pěti výher a jedné porážky v prodloužení, a to s velmi dominantním skóre 28:5.

„Určitě se ale oproti minulým rokům zlepšili. Mají hru založenou na rychlosti a už jsou i šikovní. Bude to s nimi rychlý i fyzický hokej, očekáváme kvalitní zápasy,“ upozorňuje český talent.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V nadcházející sezoně si bude chtít na domácí i mezinárodní scéně vysloužit pozornost, podobně teď mluví spousta hráčů ročníku.

„Tenhle rok je opravdu důležitý, abych se ukázal. Potom budeme řešit budoucnost. Spíš se přikláním k zahraniční cestě, ale ještě vůbec nevím, jak to dopadne. I v Česku teď máme v juniorce super podmínky, takže tenhle rok určitě bude stát za to,“ říká Sapoušek.

Klukovské sny nemá jiné než ostatní. „Snem každého je NHL. Ale pro mě byl sen třeba i hrát v zahraničí, v juniorské soutěži v Americe nebo Kanadě a postupně se vypracovat dál. A samozřejmě i národní tým.“ Ale hlavně aby se hokej vrátil do starých kolejí. „Ano, aby se hrálo. Protože kdyby to bylo jako minulý rok, bylo by pro nás o dost těžší se někam dostat,“ uzavírá.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz