bahis siteleri

Šalé jako dvojka draftu?! Je dva až tři kroky napřed, říká expert

Foto: Markéta Křížová

2. října 12:10

Martin Voltr

Letos to byli David Jiříček a Jiří Kulich, příští rok by měl na draftu NHL přijít v prvním kole na řadě minimálně jeden český talent – brněnský útočník Eduard Šalé. Času zbývá ještě dost, o všem se teprve bude rozhodovat, ale teď přiletěla ze zámoří jedna hodně lichotivá predikce!

Minulostí je Hlinka Gretzky Cup, minulostí je i odložený šampionát dvacítek, po světě se naopak rozbíhají soutěže. A to je chvíle pro první žebříčky a odhady, jak by mohlo vypadat pořadí talentů na příštím draftu NHL.

Kanadská televizní stanice TSN je těmito odhady dlouhá léta doslova posedlá, takže na úvodní výstupy jsme od ní nemuseli čekat dlouho.

A české příznivce okamžitě praštil do očí pohled ředitele skautingu TSN Craiga Buttona. Hned po Connoru Bedardovi věří nejvíc Eduardu Šalému!

„Eduard má všechny dovednosti, díky kterým může hokejista výzamným způsobem ovlivnit hru. Je rychlý, je agilní a má na hokej skvělý mozek. Je dva až tři kroky napřed,“ pěje Button chválu na sedmnáctiletého forvarda z brněnské Komety.

„Dokáže si perfektně najít prostor a využít ho. Přimet soupeře, aby věřili, že ho mají. Je stejně dobrým střelcem jako nahrávačem,“ míní zámořský expert.

Jasně, Šalé se výborně předvedl na jarním šampionátu osmnáctek, kde v šesti utkáních nasbíral devět kanadských bodů (1+8). Stejně jako si ale zaslouží pochvalu za výkon mezi staršími, je naprosto fér připomenout, že všech osm asistencí získal v přesilových hrách.

Zatím tedy potřeboval, aby mu prostor na ledě „vytvořili“ faulující soupeři. Ano, mezi domácí starší konkurencí to zvládal sám, v juniorské extralize loni zářil. Ale teprve teď, když dostal šanci á la Martin Nečas v seniorském hokeji, by měl dokázat, že do špičky patří i z celosvětového pohledu.

Vykročil hodně slušně. Po pěti startech v Tipsport extralize má na kontě jeden gól a dvě asistence, k tomu i jeden proměněný nájezd. A to s průměrným ice timem necelých čtrnáct minut na zápas.

Na sebevědomí mu může přidat, že za mořem o něm vědí. A že mu věří, což ani u jasně nadprůměrných Čechů nebývá pravidlem.

Až jako trojku teď Craig Button vidí ruského forvarda Matveje Mičkova, jemuž logicky ubližuje ruský válečný konflikt na Ukrajině v souběhu s podepsaným kontraktem v SKA Petrohrad až do roku 2026. Button ho přirovnal k fotbalistovi Messimu, ale zmínil, že do takové nejistoty se týmům nepůjde snadno.

O týden dříve vydal svůj úvodní žebříček další insider z TSN Bob McKenzie, jenž vycházel z pohledu deseti oslovených skautů. I oni jednomyslně zařadili na první místo Bedarda, generačního talenta z kolébky hokeje.

Šalého však „napsali“ o hodně dál než Button. Průměrně na třináctou příčku.

Nejen za druhého Mičkova, třetího Adama Fantilliho a čtvrtého Braydena Yagera, ale třeba i za devátého Dalibora Dvorského.

Foto: Erica Perreaux / Hockey Canada Images

Na první kolo podle nich může pomýšlet také další Slovák, obránce Maxim Štrbák. I příští draft by tedy měl být pro naše východní sousedy plodný, byť rozhodně ne tak jako ten uplynulý.

„Aby se Bedard nestal jedničkou, musel by mít špatnou sezonu a někdo jiný naopak neuvěřitelnou. Letošní ročník je fantastický. Na draft půjde spousta skvělých hráčů, ale pochybuju, že by někdo mohl Bedarda odsunout,“ řekl McKenziemu hlavní skaut nejmenované organizace NHL.

Co se týče Evropanů, pozorovatelé jinak dávají velké šance především švédskému útočníkovi Leu Carlssonovi nebo jeho krajanovi Ottu Stenbergovi. V první dvacítce aktuálně vidí také Fina Kaspera Halttunena a ruského zadáka Michaila Guljajeva.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz