Ryšavý v prodloužení rozhodl: Česká sedmnáctka je třetí na světě!

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Čeští hokejisté do 17 let slaví opět po dvou letech bronzové medaile z turnaje World Hockey Challenge, neoficiálního mistrovství světa v jejich kategorii! Zápas o třetí místo v kanadském Medicine Hat proti domácímu týmu „White“ rozhodl v poslední minutě prodloužení kapitán Martin Ryšavý. Zlato obhájili Rusové.

HokejkaSHOPvanoce

Když Češi v generálce podlehli Švédům 1:6 a v úvodním utkání základní skupiny Američanům 1:10, málokdo by si vsadil, že to dotáhnou až k medaili. Jenže takový je zkrátka formát turnaje. Každému dává čas připravit se na klíčové souboje a výsledky ve skupině nemusí hrát vůbec žádnou roli.

„Dnešní utkání rozhodlo neskutečné odhodlání a emoční nastavení hráčů jít za medailí.“

Letošní tým ročníku 2003 se navíc už od druhého zápasu výrazně zvedl a sváděl herně rovnocenné bitvy se všemi soupeři, zámořskými i evropskými. Švédy ve čtvrtfinále smetl po senzačním výkonu 5:1, Rusům pak nedal ani gól, jenže v bitvě o bronz se pomstil kanadskému výběru „White“ – jednomu ze tří domácích – za porážku 0:3 ze skupiny.

„Dnešní utkání rozhodlo neskutečné odhodlání a emoční nastavení hráčů jít za medailí. Ne úplně často se vidí, že čeští hráči mají důraznější osobní souboj než kanadští hokejisté,“ říká trenér Václav Eismann.

První dva góly v úvodní části padly v českých početních výhodách. Ten první bohužel do branky Tomáše Suchánka, když se po chybě ve středním pásmu prosadil Brett Harrison, potom však srovnal z krásné akce Petr Moravec.

Po sebevědomém průniku Jakuba Altrichtra v závěru druhé třetiny měli Češi dokonce navrch a už už sahali po bronzu. Ten ale oddálil supertalent pro draft 2022 Matthew Savoie, který v čase 57:38 potrestal třetí české vyloučení.

„Zvladli jsme těžké okamžiky zápasu. Ten, že jsme inkasovali první gól, i soupeřovo vyrovnání těsně před koncem. V prodloužení jsme přestáli několik jeho příležitostí,“ pokračuje Eismann.

A pak čeští dorostenci naopak sami udeřili. Pouhých 14 sekund před koncem desetiminutového prodloužení drama rozsekl Martin Ryšavý. Přerovský odchovanec, jenž letos hraje ve Vítkovicích, se bleskově otočil kolem branky a překvapil gólmana Rousseaua.

„Vyšlo nám momentum zápasu. Pomohl nám oddechový čas v závěru prodloužení, abychom mohli poslední střídání odehrát s hráči, kteří pak rozpoutali gejzír radosti,“ těší kouče povedený krok.

Sedmnáctka tak dosáhla na bronzové medaile podruhé za poslední tři roky. Předloni u toho byl Václav Eismann ještě jako asistent Petra Hakena, tentokrát už jako hlavní trenér. V historii turnaje, který se hraje od roku 1986, získala Česká republika (včetně Československa) pátou medaili, z toho čtvrtý bronz.

„Fakt, že jsme třetí na světě, nesmí zakrýt rezervy, na kterých musíme pracovat.“

„Náš tým si tady za svou proměnu během turnaje ziskal respekt a kredit. Fakt, že jsme třetí na světě, nesmí zakrýt rezervy, na kterých musíme pracovat,“ dodává Eismann.

Zlaté medaile obhájili Rusové, kteří ve finále smetli Spojené státy 6:2. Favorizovaný tým USA sice soupeře přestřílel 34:19, ale vylámal si zuby na brankáři Brinkmanovi, jehož překonal až v posledních čtyřech minutách.

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Zápas o 3. místo:

KANADA WHITE – ČESKO 2:3 po prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Harrison (Stillman), 58. Savoie (Lambos) – 16. P. Moravec (Ticháček), 38. Altrichter (Měchura, Sedláček), 70. Ryšavý (Ticháček, Svozil).
Vyloučení: 4:3.
Využití: 1:1.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 31:28 (7:8, 10:14, 10:3 – 4:3).
Kanada White: Rousseau – Richard, Lambos, Plandowski, Hinds, Legault, Sward, Enright – Guenther, Kidney, McTavish – Arnsby, Savoie, Sillinger – Stillman, Robidas, Beck – Mianscum, Pellerin, Harrison – Avon. Trenéři: Favreau, Desruisseaux a Marsh.
Česko: Suchánek – Špaček, Svozil, Machů, D. Moravec, Šedivý, Ticháček, Pinkas – Ryšavý, P. Moravec, Brada – Ramik, Szturc, Menšík – Sedláček, Brabenec, Půček – Gajda, Měchura, Pajer – Altrichter. Trenéři: Eismann, Žemlička a Zachrla.

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Foto: Chad Goddard / Hockey Canada Images

Zápas o 7. místo:
Kanada Black – Finsko 4:8 (0:5, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 21. Clarke (Malatesta, Dean), 31. McCue (McCallum, Bentham), 46. Zhilkin (Dean), 46. Dean (Wright, Clarke) – 2. Miettinen (Salminen, Koivunen), 2. Virolainen (Mykrä), 4. Lehikoinen (Lambert, Virolainen), 11. Leppänen (Lambert, Mykrä), 15. Juusola (Huuhtanen, Sandvik), 32. Tuomaala (Huuhtanen, Kuivas), 48. Virolainen (Mykrä, Järvelä), 56. Salminen (Heimosalmi, Koivunen).

Zápas o 5. místo:
Švédsko – Kanada Red 2:6 (0:4, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 39. Dower Nilsson (Moberg, A. Olsson), 43. L. Persson (Robertsson, Forsmark) – 2. Johnston (Bloom, Guévin), 3. Nadeau (Zellweger, Allan), 11. Roy (Bolduc), 12. Nadeau (Gaucher, Punnett), 36. Stankoven (Johnston), 56. Pinelli (Kressler, Guévin).

Finále:
USA – Rusko 2:6 (0:0, 0:2, 2:4)
Branky a nahrávky: 57. Hreschuk (Brown, Wilmer), 59. Saganiuk (Pastujov, L. Hughes) – 28. Svečkov (Gajdamak), 40. Poltapov (Lazutin, Čibrikov), 47. Ivancov, 55. Čibrikov, 56. Gajdamak (Svečkov), 60. Jurov (Svečkov).

Konečné pořadí World Hockey Challenge

1. Rusko
2. USA
3. Česko
4. Kanada White
5. Kanada Red
6. Švédsko
7. Finsko
8. Kanada Black

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz