Ruský čaroděj! Ani nevím, co se právě stalo, směje se Askarov

Foto: Karel Švec, Český hokej

S takovým gólmanem za zády můžete vyhrát snad cokoli. Jaroslav Askarov byl na letošním Hlinka Gretzky Cupu fantastický a ruskému ročníku 2002 vychytal druhé zlato z druhého velkého turnaje!

HokejkaSHOPvanoce

„Popravdě ani nevím, co se právě stalo. Jsem plný emocí,“ usmívá se hrdina Rusů po finálovém vítězství 3:2 nad Kanadou.

Předvedl v něm výkon, jaký se moc často nevidí. Ano, člověk si v Břeclavi vzpomněl na Jakuba Škarka z roku 2016, i on měl tehdy naprosto zásadní podíl na českých zlatých medailích. Ale Jaroslav Askarov ukázal ještě víc. Čelil obrovské střelecké převaze Kanaďanů, v závěrečné power-play jim pochytal několik gólů...

„Dělali možné i nemožné věci, aby dali gól. Ale naši kluci do toho dali všechno. Hodně mi pomáhali a já jsem pomáhal jim, proto jsme vyhráli zlato,“ říká.

Sbornou nesmírně nakopla vedoucí trefa už po čtyřech minutách. A ve druhé třetině rychle odpověděla i na vyrovnání. Proto byla celý zápas psychicky nahoře a Kanaďané neustále jen honili čas. Srazit jim sebevědomí, to byl první krok k úspěchu.

Foto: Karel Švec, Český hokej

A Rusové šli do finále výborně naladění. Přestože stáli proti suverénně nejúspěšnější zemi historie turnaje. „Já to neberu tak, že bych měl před každým turnajem Kanadu favorizovat. My jsme ji navíc porazili ve většině zápasů, které jsme proti sobě hráli,“ vybavuje si trenér Sergej Golubovič.

Na mysli má i loňské World U17 Hockey Challenge. Ruský ročník 2002 vyhrál už první velkou akci na mezistátní scéně, a teď přidal další zlato. O jeho síle ani nejde pochybovat!

„Musím říct, že máme v týmu kluky, kteří jsou nejen výbornými hokejisty, ale jsou silní i mentálně. A oni jenom dělají svoji práci,“ říká s kamennou tváří. „Teď je to jako vždycky po velkém turnaji. Necítíte nic, protože jste tady nechali tolik emocí... Už chcete jenom domů.“

Golubovič ale moc dobře ví, že mu „stačí“ postavit tým kolem brankáře. „Věřím, že může růst víc a víc jako gólman i jako člověk. Pokud bude dál pracovat tak jak teď, tak půjde nahoru,“ hlásí přesvědčeně.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Otázka je, jak moc nahoru to ještě jde. Už před turnajem se od Askarova čekalo, že by mohl na příštím draftu NHL atakovat první desítku, což je u brankáře věc nevídaná. A vším, co předvedl v Piešťanech a Břeclavi, svoji pozici jenom vylepšil.

Odchytal čtyři zápasy, ve kterých dostal jen pět gólů. S úspěšností 95,97 procenta ovládl brankářské statistiky.

„Každý se víc dívá na tým, který je úspěšný. Hádám, že když jsme vyhráli tak skvělý turnaj jako Hlinka Gretzky Cup, u skautů si přilepšil každý hráč v našem kádru,“ usmívá se mladík z Petrohradu, který se do zámoří zatím nechystá. „Nad tím budu teprve přemýšlet, teď vůbec nejsem schopný říct, kdy bych odešel,“ reaguje.

Nezbývá než se těšit, až bude následovat svoje vzory do velkého hokeje. „Dívám se na spoustu výborných gólmanů. Andrej Vasilevskij, Sergej Bobrovskij, Marc-André Fleury, Ilja Sorokin, Pekka Rinne, Juuse Saros...“ počítá. „Snažím se od nich brát různé věci a dávat je do své hry,“ dodává Askarov.

Pokud jste jeho jméno ještě neznali, tak teď si ho rozhodně zapamatujte.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz