Rozšíření Ligy juniorů? Tábor a spol. neuspěly. Není to pyramida, vadí Kadilákovi

Foto: hctabor.com

O tom, že všem mládežnickým soutěžím od nadcházející sezony vzroste kvalita, asi nikdo nepochybuje. Jejich očekávanou podobu se ale ještě snažily pozměnit elitní kluby z Regionální ligy juniorů.

Nejnižší juniorské patro pochopitelně zůstává relativně stranou pozornosti. Hlavní pohledy byly v posledních měsících upřeny k extralize, z níž spadlo pět českých účastníků. To samozřejmě zvýší konkurenci v elitní soutěži, ale také razantně zkvalitní tu druhou nejvyšší.

Po Lize juniorů nicméně baží i další kluby, pro něž byl v letošní sezoně postupový klíč – z uvedených důvodů – opravdu velmi náročný. Jen vítěz Regionální ligy juniorů z Třebíče postoupil do baráže, v níž ale nestačil na Vsetín.

Horácká Slavia předtím ve finále těsně přemohla Tábor, z jehož kanceláří vzešel návrh na rozšíření Ligy juniorů. Podpořily ho i další kluby, které v regionální lize vyčnívají.

„Základní část byla pro nás i další týmy prakticky o ničem.“

Dalo se však očekávat, že hokejový svaz nebude chtít na plánovaném formátu soutěží narychlo nic měnit – a to zamítnutím návrhu potvrdil.

„Aspoň by to mohlo posloužit k zamyšlení do budoucna. Myslím, že argumenty, které tam uvádíme, jsou hmatatelné,“ říká v rozhovoru pro hokej.cz Štěpán Kadilák, trenér táborských juniorů.

Proč jste návrh připravili a o jaké argumenty se opíral?
Extraliga juniorů bude mít v příští sezoně čtrnáct účastníků, liga taky, ale regionální liga sedmdesát. Přišlo nám, že to nekoresponduje s pyramidou, která by měla v soutěžích být. Základní část byla pro nás i další týmy prakticky o ničem. Proto jsme chtěli, aby se Liga juniorů rozšířila na dvacet nebo i čtyřiadvacet týmů, tedy aby do ní postoupili i vítězové nadstavbových skupin a eventuálně i druhé týmy.

Myslíte si, že byste proti ligovým týmům mohli hrát vyrovnané zápasy?
Na turnaji v Přerově jsme před sezonou hráli s týmy z Ligy juniorů vyrovnané zápasy, kromě jednoho. S Pískem jsme remizovali, Vsetín jsme porazili. Když byl loni covid, v přípravě jsme dvakrát porazili Havlíčkův Brod. Trošku se nám zdálo, že bychom mohli do Ligy juniorů se ctí vstoupit.

Foto: hctabor.com

Konkurence v nejnižší soutěži se vám tedy nezdá dostatečná.
Pokud hrajete zápas a po první třetině vedete 9:0, tak to nedá nikomu nic. Soupeřům ani nám. Vůbec nechci žádným způsobem kritizovat ostatní týmy, ale my jsme měli tu výkonnost trošku někde jinde. V základní části jsme prohráli jednou, s Plzní „B“. Podobné to měly i ostatní kluby, které poztrácely pár bodů.

K vašemu návrhu se přidaly?
Ano, oslovili jsme všechny týmy, kterých se to týkalo. Jako právě Plzeň „B“, Třebíč, Benátky nad Jizerou, Kolín a další. Všichni řekli, že se jim ten návrh líbí a bojovali by za něj, ale na výkonném výboru to neprošlo. My třeba v současné době máme v plzeňské juniorce pomalu deset kluků, takže myslím, že to tady neděláme úplně špatně. Letošní klíč byl šílený, z 66 klubů šel do baráže jeden. Chtěli jsme rozpoutat diskusi a případně dosáhnout toho, abychom hráli lepší soutěž. Škoda že to nedopadlo.

„Když si vezmu Motor, který spadl, tak v dorostu jsme s ním schopní hrát vyrovnané zápasy. Proč bychom toho pak nebyli schopní o kategorii výš?“

Do Ligy juniorů ale letos spadly akademie a velmi kvalitní týmy. Nebáli byste se, že by mezi nimi a vámi byl moc velký rozdíl? Netratila by na tom soutěž?
Když si vezmu Motor, který spadl, tak v dorostu jsme s ním schopní hrát vyrovnané zápasy. Proč bychom toho pak nebyli schopní o kategorii výš? Máme v juniorce i kluky, kteří se nám toulali po světě a hráli všude možně, teď se kvůli maturitám a podobně vrací domů. Určitě nějakou kvalitu mají, pokud prošli u nás nebo jinde extraligou dorostu. Vědí, že se hokejem asi živit nebudou, ale i tak je škoda, že tady hrajeme nejnižší soutěž, která pro ně prostě není dobrá.

Návaznost na extraligový dorost a posléze mužské soutěže, kde máte ve druhé lize postupové ambice, je pro vás asi zásadním motivem, že?
Přesně tak. Kluci nám z extraligy dorostu hodně odcházejí, nikdo nechce hrát ten „prales“. Kdybychom tady měli Ligu juniorů, tak si myslím, že by se nám mužstvo ještě víc posílilo a byli bychom konkurenceschopní. Podle mě bychom tam vzhledem k té návaznosti měli patřit. Kdybychom tady do budoucna měli extraligu dorostu, ligu juniorů a první ligu mužů, tak by to asi bylo pro Tábor úplně ideální.

Na jednu stranu vašemu návrhu rozumím. Na druhou stranu jste ale nemohli vidět velkou šanci, že ho svaz přijme, ne?
To je pravda, ale aspoň by to mohlo posloužit k zamyšlení do budoucna. Myslím, že argumenty, které tam uvádíme, jsou hmatatelné. Samozřejmě jsme nečekali, že po tom svaz úplně skočí, ale věřili jsme, že by to mohlo najít nějakou podporu.

Myslíte si, že by bylo cestou udělat čtyřstupňové soutěže?
To si už nemyslím. Ale jak říkám – pokud bude mít extraliga čtrnáct, liga čtrnáct a regionální liga sedmdesát týmů, tak to zrovna pyramida není. Každopádně si to ale budeme muset vybojovat sportovní cestou. Uvidíme, jestli letos bude přímý postup a sestup, nebo zase baráže, kde je to pak těžší.

„Tým měl svoji kvalitu a podle mě by si zasloužil hrát o patro výš. Letos o to budeme bojovat znova.“

Pro jakou variantu byste byli?
Určitě pro přímé postupy a sestupy. My jsme třeba s tou Třebíčí prohráli v součtu o gól… Třebíč pak nemohla použít některé hráče a prohrála se Vsetínem, který skončil v lize osmý. Taky by to vypadalo jinak, kdyby hrála proti dvanáctému. Mrzí nás, že jsme neudělali ten poslední krůček, protože tým měl svoji kvalitu a podle mě by si zasloužil hrát o patro výš. Letos o to budeme bojovat znova.

Co můžete udělat pro to, aby to klaplo?
Snažíme se, aby kluci, kteří nám přicházejí z extraligy dorostu, neodešli. Chceme je přesvědčit, aby týmu pomohli. Jeho kostra zůstane z loňska poměrně dost stejná, protože jsme loni měli jenom dva hráče ročníku 2002. Máme hodně 2003ek, tak věřím, že tým dobře doplníme z dorostu a popereme se o postup.

Foto: hctabor.com

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz