Revoluce u Švédů, dvacítka škrty nechystá. Stihne MS talent Holtz?

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

5. prosince 2019, 8:57

Václav Jáchim

Před rokem selhali, junioři Švédska ve čtvrtfinále světového šampionátu podlehli Švýcarům a zaznamenali nejhorší výsledek za posledních 13 let. Kouč Tommy Montén následnou kritiku ustál a pokračuje, na blížícím se MS v Ostravě a Třinci chce jednoznačně zaútočit na medaile.

HokejkaSHOPvanoce

Při budování týmu k tomu uskuteční menší revolucí. Zatímco jiné výběry jdou do závěrečné přípravy se širším kádrem a trenéři pak budou postupně škrtat, šéf švédské střídačky postupuje opačně. „Od začátku chceme pracovat s hráči, kteří budou na mistrovství světa. Zvolili jsme trošku jiný záměr," vysvětluje.

Montén oznámil prozatím tři brankáře, pět beků a dvanáct útočníků. Podle vyjádření na tiskové konferenci nepočítá s tím, že by šance číhala na větší zástup jiných hráčů. Mužstvo bude pouze doplněno na maximální počet 20 hráčů v poli. Trio gólmanů by mělo mít účast jistou.

Boqvist a Sandin zatím bez souhlasu klubů NHL

Švédský trenér přiznává, že výběr byl a je obtížný. „Máme spoustu možností, kvalitních hráčů je k dispozici skutečně hodně," libuje si. Většinu z nich prověřil na přípravných turnajích, Montén pozorně sleduje situaci v zámoří. Přední švédští talenti se prosadili do NHL, pro šampionát dvacítek je ale zatím jistý jen Tobias Björnfot. Obránce Los Angeles, který v NHL stihl tři utkání, má souhlas klubu a dorazí.

Útočník David Gustafsson z Winnipegu zmiňován není, je stálým členem kádru Jets, ve hře jsou naopak jiní beci Rasmus Sandin (Toronto) a Adam Boqvist (Chicago). „Požádali jsme o jejich uvolnění, ale souhlas zatím nemáme. Oba hráči jsou na hraně, pokud by se v prvních týmech někdo zranil, dostali by šanci v NHL. Musíme čekat," upozornil Montén pro deník Expressen.

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Söderström musí čekat, Švédové se bojí o žolika Holtze

Švédové zapíší 25. prosince povinných 15 hráčů do pole a dva gólmany, soupisku pak nechají otevřenou. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace," reaguje kouč. Tre Kronor mají tři volná místa, kdyby nemohli Sandin s Boqvistem, zařadil by se mezi kandidáty defenzivy Victor Söderström. Dost překvapilo, že jedenáctka posledního draftu zatím v nominaci chybí. „Je to velmi dobrý hráč, sledujeme ho. Zatím jsme se rozhodli pro jiné obránce, ale výběr ještě uzavřený není," dodává kouč.

Minulého šampionátu v Kanadě se zúčastnila šestice Lundkvist, Ginning, Broberg, Bäck, Fagemo a J. Olofsson. Ve výběru jsou i sedmnáctiletí mladíci Lucas Raymond a Alexanderem Holtzem, kteří patří k hlavním favoritům příštího draftu NHL. U Holtze ale vyvstaly obavy, v úterním duelu CHL proti Mnichovu se zranil, nedohrál a čeká na výsledky podrobného vyšetření. Montén věří, že bude fit. „Není běžné, aby v této kategorii byl takhle mladý hráč. Ale cítíme, že bude přínosem, má vysokou kvalitu," připomíná Montén.

Ačkoli Švédové na MS dvacítek pravidelně patří mezi velké favority, za posledních pět let stáli na stupních vítězů jen v roce 2018, kdy po finálové porážce s Kanadou skončili druzí. Loni byli Seveřané pátí, v letech 2015 až 2017 pokaždé čtvrtí. V Ostravě a Třinci chtějí bilanci zlomit. „Musíme zvládnout skupinu, v play off nás čeká někdo ze čtveřice Kanada, USA, Rusko a Česko. Což bude ohromně náročné," dodává závěrem hlavní trenér.

Nominace švédské dvacítky na MS juniorů 2020:

Brankáři:
Jesper Eliasson (Växjö), Hugo Alnefelt (HV71 Jönköping), Erik Portillo (Dubuque, USHL).

Obránci:
Tobias Björnfot (Ontario, AHL), Adam Ginning (Linköping), Philip Broberg (Skelleftea), Nils Lundkvist (Lulea), Mattias Norlinder (MODO).

Útočníci:
Samuel Fagemo, Lucas Raymond, Linus Nässén, Karl Henriksson (všichni Frölunda), Alexander Holtz (Djurgarden), Oskar Bäck (Färjestad), Nicola Pasic (Bofors), Jacob Olofsson, Jonathan Berggren, Albin Eriksson (všichni Skelleftea), Nils Höglander (Lulea), Linus Öberg (Örebro).

Trenéři: Tomas Montén, Joel Rönnmark a Henrik Stridh.

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz