Recept na Finy? Bruslit, ale přemýšlet u toho, velí Hamara

Foto: Martin Voltr

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Po jednodenní přestávce jde český výběr do dvaceti let znovu do akce. V souboji týmů, které úspěšně zvládly vstup do světového šampionátu, vyzvou Finsko, s kterým v přípravě prohráli ve vyrovnaném utkání 4:6.

Čeští junioři si po výhře nad Slovenskem užili den volna, který využili jak k relaxaci, tak k pilování detailů na další utkání. „Mohli jsme se po zápase trochu déle vyspat a měli jsme pozdní snídani. Dali jsme si krátký, ale intenzivní trénink a jsme připravení na Finsko,“ popisoval úterní program Jakub Kos.

„Jsme rádi, že jsme první zápas zvládli a vyhráli ho. Všichni ale víme, že máme ještě co zlepšovat. Musíme se držet systému a nevypadávat z něj,“ pokračoval obránce Tomáš Hamara, který v porovnání s prvním duelem očekává mnohem těžší zkoušku. „Bude to jiný level. Většina Finů je z ročníku 2002, jsou hodně zkušení. Hodně jich už navíc hraje nejvyšší ligu mezi dospělými,“ přemítal.

„Musíme se držet systému a nevypadávat z něj.“

Síly skandinávského celku si je přitom před čtvrteční bitvou vědom i Kos: „Finové mají kvalitní tým, na to se ale nehodláme nijak vymlouvat. Jdeme do zápasu s čistou hlavou a budeme makat od začátku až do konce.“

A v čem konkrétně tkví síla výběru Suomi? „Mají výborné bruslení a pohyb. Jsou vyspělí a narostlí, v tom mají oproti nám menší výhodu. V přátelácích jsme si ale ukázali, že s nimi můžeme hrát. Teď je to ovšem mistrovství světa, což je zase něco jiného,“ vysvětloval Hamara.

„Finové jsou vyspělí a narostlí. V tom mají trochu výhodu.“

Poslední přípravný duel přitom sehráli čeští junioři s Finskem na konci července, kdy svému soupeři podlehli 4:6. „Byl to vyrovnaný zápas, který soupeř definitivně rozhodl až při naší hře bez brankáře. Obzvlášť se nám povedla třetí třetina, takže pokud na ni navážeme, můžeme vyhrát,“ myslí si Kos.

Právě on i Hamara mají s finským hokejem bohaté zkušenosti, neboť působili v tamní mládeži a v minulé sezoně si dokonce připsali i první starty v nejvyšší soutěži dospělých. „Znám Kaspera Simontaivala, který hrál nějakou dobu v Tampere. Několik let jsme se potkávali ráno na tréninku, takže o sobě víme. Dalších pár kluků znám jako soupeře,“ usmíval se Hamara.

„Když navážeme na výkon v přípravném zápase, můžeme vyhrát.“

Ve čtvrtečním utkání pro něj ale budou soupeři všichni, a to včetně prvního útoku ve složení Hirvonen – Kemell – Räty. Jejich lajna byla hlavním strůjcem výhry nad Lotyšskem, proti němuž si tři forvardi připsali v součtu jedenáct bodů. „Viděl jsem statistiky a jejich třetí třetinu proti Lotyšům. Jsou to výborní hráči, umí zakončit a vyhoví si. Určitě si jejich lajnu budeme muset pohlídat,“ svěřil se Hamara.

„Není to jen o nich. Mají vyrovnané čtyři lajny a příští zápas to může zase sednout nějaké jiné,“ doplnil ho Kos.

Proti skvěle bruslícím Finům naskočí svěřenci Radima Rulíka ve čtvrtek od 20:00 českého času. Jaký vidí recept na úspěch? „Musíme se jim v bruslení vyrovnat. Zároveň ale musíme hrát dobře pozičně a přemýšlet u toho. Nemůžeme jen tak někam hloupě nalítnout,“ uzavřel Hamara.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz