Recept k úspěchu? Nic zázračného, tvrdí Vojan. Hlavní je výchova pro áčko

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

10. května 2018, 18:33

Martin Voltr

„Pokud se něco stane jednou, může v tom být nahodilost, štěstí nebo souběh okolností. Pokud se to opakuje, je to potvrzení, že se jde správnou cestou.“ Právě tato slova šéftrenéra Petra Vojana charakterizují aktuální postavení plzeňské mládeže na hokejové mapě. Na předešlý skvostný ročník totiž navázala na všech frontách.

Nový fanshop

Zatímco jiné kluby jsou vděčné třeba i za jedno postavení na stupních vítězů, mládežnické kategorie Škodovky jedou tak trochu „na jiné vlně“. Loni získaly dva republikové tituly a jak jsme shrnuli v předchozím článku, letos každá z nich brala medaili. Navíc se k nim přidal i A-tým, jenž ovládl základní část Tipsport extraligy a v play off skončil třetí.

Hodoncení se ujal ten nejpovolanější – šéftrenér mládeže HC Plzeň 1929 Petr Vojan. Sám stál v čele stříbrného mladšího dorostu, jemuž ke zlaté tečce chybělo úplně nejmíň.

Jakou máte radost z toho, co se vám letos povedlo?
Samozřejmě obrovskou. Je to zároveň i velká reklama pro naši organizaci. Klub postupně získává větší a větší respekt napříč republikou a odráží se to v celkovém zájmu o hokej u nás v Plzni. Registrujeme již druhým rokem zvýšený zájem hráčů a rodičů o působení v naší Akademii, také se nabízí více trenérů, kteří u nás chtějí pracovat.

Výborné výsledky u vás ale nepřišly náhodou, potvrdili jste skvělou předchozí sezonu. Značí to, že se v Plzni skutečně pracuje s mládeží dobře?
Pokud se něco stane jednou, může v tom být nahodilost, štěstí nebo souběh okolností, ale pokud se to opakuje, je to potvrzení, že se jde správnou cestou. Zisk medailí ve všech akademických kategoriích dva roky za sebou značí, že momentálně prožíváme opravdu úspěšné období, to je vše.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mrzí vás, že letos nedopadlo aspoň jedno zlato?
Jak se to vezme. Ta pomyslná třešnička tam asi nakonec může chybět, ale fakt je prostě ten, že se nám to nepovedlo. Před sezonou jsem nejvíc věřil staršímu dorostu, jehož kádr měl opravdu obrovskou kvalitu. Tam jsem si myslel, že by na to mohli mít a titul obhájit. I juniorka měla, zejména ofenzivně, výborný tým s obrovským potenciálem a kvalitami k obhajobě.

Souhlasíte, že nejblíž ke zlatu ale nakonec byl mladší dorost? Prožíval skvělou sezonu a v soutěži působil hodně suverénně.
Asi ano a tam mě to mrzí asi nejvíc, protože jsme na zlato opravdu měli. Ale vše přicházelo postupně. Určitě jsem si před sezonou nemyslel, že budeme v soutěži takto dominovat. Ale vytvořila se skvělá parta, tým měl charakter a obrovskou pracovitost a nakonec i tu kvalitu. Hráči chodili na každý trénink s tím, že se chtějí učit, přestože jsme v soutěži prakticky jen vyhrávali. Ano, bylo tam pár momentů, kdy jsme museli s kolegou Honzou Snopkem tým usměrnit a takzvaně sundat z hrušky. Pro hráče bylo určitě dost překvapivé, že i po vyhraném zápase jsme dokázali tým seřvat a posadit na zem. Trošičku nám chyběly individuality typu Myšáka, Nováka nebo Guta, ale ukázalo se, že největší zbraní byl vyrovnaný kádr. No a na konci sezony i ty individuality vylezly, kluci se dostali do reprezentace U16.

„Naším cílem je výchova hráčů, vlastních odchovanců, do prvního týmu. Mám proto obrovskou radost, kolik juniorů dostalo letos šanci v extralize. To je pro mě v určitém ohledu důležitější než mládežnické medaile.“

Na druhou stranu mluvíme o výsledcích, ale to asi není to hlavní. Koukáte zejména na vývoj hráčů?
Ano, vývoj hráče je pro nás to hlavní. Naším cílem je totiž výchova hráčů, vlastních odchovanců, do prvního týmu. Mám proto obrovskou radost, kolik juniorů dostalo letos šanci v extralize. To je pro mě v určitém ohledu důležitější než mládežnické medaile. Druhou stranou mince je ale to, kolik se jich tam potom prosadí natrvalo.

Na mládežnickém mistrovství republiky jste měli všechny kategorie a bylo úžasné, jak zbylé dva týmy podpořily váš mladší dorost ve finále s Hradcem. Ukazuje to i na dobrou atmosféru uvnitř klubu?
Kluci ze staršího dorostu dohráli svůj medailový zápas dřív než my a přišli nás podpořit na malou halu. Byli tam i osmáci, ale to, co tam dorostenci rozpoutali, bylo úžasné. Doslova rozpumpovali celou halu k fandění, pomohlo to i hráčům na ledě. Krásná atmosféra. Kluci se samozřejmě napříč kategoriemi znají, jsou kamarádi.

A pomáhá, když vidí, že se daří i A-týmu? Ten získal rovněž medaili...
Když se daří A-týmu, je v každém klubu hned lepší atmosféra. Zároveň kluci z mladších kategorií samozřejmě vnímají, když někdo dostane šanci v A-týmu. Je to pro ně určitě motivace.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Máte za sebou první sezonu po připojení ke svazovým akademiím. V čem vám tento statut pomohl?
Dosáhli jsme tak na věci, které jsme předtím neměli. Město Plzeň, Plzeňský kraj a ČSLH nám umožnily vytvořit nadstandardní podmínky pro hráče, za což bych jim chtěl moc poděkovat. Máme tak náš program na určité a stabilní úrovni. Budeme ho chtít neustále posouvat dál, uvidíme, co se nám vše podaří.

Kdybyste mohl inspirovat další kluby, které by se chtěly zařadit ke špičce: Jaké jsou vaše recepty k úspěchu?
To je těžké. Nemyslím si, že děláme něco zásadně jinak než ostatní nebo že máme nějaký zázračný recept na úspěch. To určitě ne. Těžko říct, do jiných klubů tolik nevidím, nemůžu tak moc porovnávat a ani mi to nepřísluší. Naší filozofií je hráčům vštěpovat ofenzivní a rychlý hokej. Hledíme si vlastní práce a snažíme se ji dělat nejlépe, jak umíme.

„Nemyslím si, že děláme něco zásadně jinak než ostatní nebo že máme nějaký zázračný recept na úspěch. To určitě ne. Naší filozofií je hráčům vštěpovat ofenzivní a rychlý hokej.“

Odstartovala letní příprava. Snažíte se ji mládežnickým kategoriím zpestřit nějakými zajímavými či zvláštními prvky?
Zase se budu opakovat – nic zázračného nemáme, vymyšleno je již totiž téměř vše. Jde o to, vše rozumně filtrovat a poskládat s ohledem na věkovou kategorii. Pro nás je důležitá práce s detailem a důslednost. I v létě zařazujeme trénink na ledě, ale to nejsme zdaleka jediní.

Nedávno jste mluvil o tom, že chcete hodně dbát na jednotnou metodiku, jednotný kurs napříč kategoriemi klubu. Je to pro vás zásadní věc?
Je, protože chceme mít jako klub určitou tvář, herní styl, a toho lze dosáhnout pouze návazností. Vše vychází z A-týmu a jde to s určitými úpravami dolů. Hráči musí postupně vše nabalovat v určitém pořadí a posloupnosti. Usnadňuje to přechody mezi jednotlivými kategoriemi. Přece nemůžete hrát v mladším dorostu ofenzivní hokej a ve starším dorostu chtít hrát zanďoura.

Jak se u vás v klubu daří náborům a nejmladším kategoriím?
To souvisí s posledními úspěchy mládeže i A-týmu. Registrujeme zvýšený zájem o hokej u nejmenších a počty v nejmladších kategoriích se každoročně zvyšují.

Jaké si kladete cíle do další sezony?
V žádném případě nechci klást před trenéry požadavky na medaile. Jak jsem říkal, pro nás je nejdůležitější rozvoj hráče a snaha vychovat hráče pro A-tým. Pokud se nějaká medaile podaří i příští rok, budeme jenom rádi.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz