První zápasy? Velký skok, říká Beran. Šestnáctka sází na soudržnost

Foto: Karel Švec, cslh.cz

15. listopadu 2017, 10:39

Martin Voltr

Zatím se teprve rozkoukávají, hokejisté do 16 let za sebou mají první souboje na mezistátní úrovni. V Klášterci nad Ohří a Kadani se utkali se Švýcarskem a vyhráli dva ze tří zápasů. „Výsledkově to mohlo být lepší. Tým je ale opravdu pracovitý a od začátku sezony jsme neměli jediný problém,“ chválí mladíky ročníku 2002 trenér Karel Beran, jenž letos šestnáctku převzal.

Nový fanshop

Jaký ve vás zanechaly bitvy se Švýcarskem dojem?
Dvakrát jsme vyhráli, jednou prohráli, mohlo by to být vždycky lepší. Mrzí nás ten poslední zápas, který byl z našeho pohledu možná nejpovedenější, ale vypadli jsme na tři čtyři minuty ze hry. Tam jsme dostali góly a potom to až do konce nedotáhli. Přitom jsme si vytvořili řadu šancí. Kluci ale opravdu výborně pracovali, byli soudržní a dělali, co se po nich chtělo. Po téhle stránce velká spokojenost, ale samozřejmě výsledkově to mohlo být o ten jeden zápas lepší.

Šestnáctka pod Krušnými horami dvakrát porazila Švýcary »

Kde jste poznali vaše silné a slabé stránky? Něco, co zápasy spojovalo?
Každý zápas se projevoval trochu jinak. V prvním byla ze začátku patrná značná nervozita, potom jsme se dostali do hry. Ve druhém jsme se dostali do vedení 2:0, ale zbytečnými fauly jsme dostali soupeře znovu do hry. Nakonec jsme to otočili. A poslední zápas, jak jsem říkal. Na chvíli jsme z toho vypadli a už se nám to nepodařilo zvrátit.

Dvanáct z dvaceti gólů padlo v prvních třetinách. Přičítáte to nějakému důvodu, nebo je to spíš náhoda?
To nedokážu říct. Paradoxně první dva zápasy jsme měli špatné vstupy, v tom posledním výborný, kdy jsme deset minut tlačili, dostali se do vedení a mohli ho navýšit. Vzápětí jsme ale v oslabení dostali góly. Hra v oslabení by se určitě mohla do dalšího soustředění zlepšit. Celkově si myslím, že jsme si vytvořili hodně šancí, ale neproměnili jsme je. Na mezinárodním poli je to úplně jiné. Když někde propadnete nebo ztratíte kotouč, soupeř to okamžitě potrestá buď brejkovou situací, nebo gólovou šancí.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Za jak silné soupeře považujete Švýcary?
Byl to zdatný soupeř. Měl individuality, byli dovednostně šikovní. Blokovali střely, což je dneska v hokeji takový světový trend. Byli jsme na kotouči a vytvořili jsme si daleko víc šancí, ale že bychom byli nějak víc odskočení, to zase ne.

Už jste to nakousl, cítil jste z hráčů nervozitu? Jsou to pro ně první velké zápasy v reprezentaci...
Stoprocentně. První zápas bylo na hráčích deset minut znát, že je to jejich první mezistátní zápas. Já si ale myslím, že to k tomu taky patří. Jsou to mladí kluci a pro některé to byl dost velký skok a zážitek. Každý se s tím pral osobně. Postupem času to z nás ale spadlo a nervozita nebyla znát.

Poznáváte už domény, které bude ročník 2002 mít? Co vás na týmu, který jste letos dostal, zaujalo?
Určitě soudržnost. Jsou tam individuality, což je pro český hokej dobré. Ale hlavními devízami mančaftu podle mě budou soudržnost, pokora mužstva. Od začátku, od letních kempů je tým opravdu pracovitý a na žádném soustředění jsme neměli jediný problém. Samozřejmě jsou to reprezentanti, ale přece jenom si musíme uvědomit, že to jsou patnáctiletí kluci. Mají hokejové myšlení a vůli něčeho dosáhnout. Z toho jsme nadšení.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Před Vánoci vás doma čeká trojzápas s Ruskem. To už bude zase o stupeň těžší výzva, že?
Stoprocentně. U Švýcarů spíš záleží, jak se jim povede ročník a jaké budou mít individuality. Přece jenom víme, že letos měli jedničku na draftu. Ale co se týče týmů z té silné evropské čtyřky, Rusko, Švédsko, Finsko, ty mají kvalitní každý ročník. Čekáme silného soupeře na kotouči, herně vyspělého. Myslím, že to bude správná konfrontace.

Dá se odhadnout, kolik hráčů z tohoto kádru byste mohli povolat i na Rusy?
Hned po soustředění jsme se o tom bavili, ale je dobré nechat pár dnů rezervu. Procházeli jsme si videa, museli jsme si zmapovat různé statistiky. Nejenom góly a asistence, do statistik patří hrozně moc věcí. Ještě se podíváme, kde se klukům daří. Šestnáctka je o tom, abychom se snažili pro danou akci vytipovat hráče, kteří mají nejlepší formu.

A zároveň chcete neustále pracovat se širším kádrem...
Ano. Tak, aby hráči získali mezinárodní zkušenosti do mistrovství světa osmnáctiletých. Každopádně chceme proti Rusům uspět, ale v tuhle chvíli bych nechtěl říkat, kolik hráčů z posledního soustředění pojede. Hráči v téhle kategorii se hrozně moc vyvíjí, skáčou, je na nich znát každý měsíc. Můžou dorůst. A zase na druhé straně, u hráčů, kteří teď dominují, to může být za rok jinak.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz