Pro mě zatím vrchol, hlásí rozhodčí Pražák. Před finále MS 20 nervózní nebyl

Foto: Martin Voltr

(VANCOUVER, od našeho zpravodaje) Finiš mistrovství světa dvacetiletých přinesl velký úspěch a ocenění českých rozhodčích. Zápas o bronz pískal na čáře Daniel Hynek, jedním z hlavních arbitrů velkého finále mezi Američany a Finy byl Daniel Pražák. "Oba kluci tady odvedli velmi dobré výkony, nominace na klíčové zápasy to jen potvrdily," řekl člen Komise rozhodčích IIHF Pavel Halas.

Nový fanshop

Muži v pruhovaném nesmějí na mistrovství světa dávat rozhovory, díky Pavlu Halasovi se ale podařilo u komise rozhodčích vyjednat výjimku. A Daniel Pražák se mohl podělit o dojmy z velkého finále. "Byl to prozatím vrchol mé kariéry. Užil jsem si to se vším všudy. Přestože jsem pískal finále už loni na osmnáctkách, které také hrály týmy Ameriky a Finska, tohle bylo ještě o level výš. Stejně jako hra," připomíná.

Z extraligy jsme vytrénovaní, abychom si takové turnaje užívali

Když se dozvěděl o nominaci, nikterak nervózní prý nebyl. "Ani ne. Musím říci, že nervozitou extra netrpím. Snažím se to odbourat, na zápasy jdu s tím, že je chci dobře odpískat a užít si je. Což tady platilo. Z prostředí české extraligy jsme trošku vytrénovaní k tomu, abychom si pak takové turnaje užívali. Malinká nervozita tam určitě je, ale že by mě to nějak svazovalo, to ne," povídá sympatický chlapík, který u nás patří k největším talentům mezi zebrami.

Finále mistrovství světa juniorů nabídlo strhující hokej, soupeři nechávali mezi mantinely všechny síly. "Jiné to pro nás úplně nebylo, ale musím říci, že v porovnání se čtvrtfinále Finsko - Kanada, které jsem také pískal, bylo finále ještě o stupeň rychlejší. Dvacítky takové jsou, zápasy bývají hodně o bruslení. Všichni kluci lítají, k rychlejší hře přispívají i menší rozměry kluziště," upozorňuje.

Foto: Martin Voltr

Když Pražák ani Hynek nebyli nasazeni do semifinálových bitev, dalo se tušit, že by to mohlo klapnout pro poslední hrací den turnaje. Daniel Pražák odmítá, že by účast ve finále očekával. "To ne. Samozřejmě jsem sem jel s nějakým cílem, a ten jsem splnil. Finále je v podstatě odměna. Nejen pro mě, ale pro všechny kluky z Čech, protože si myslím, že máme dobré rozhodčí. Občas někdo udělá chybu, jenže to se stane. Možná je na nás v Čechách vyvíjený větší tlak, než by měl. Protože když se podíváme na jakékoli mistrovství světa, tak tam v podstatě vždycky máme zastoupení v nejdůležitějších zápasech. Jak na dospělém šampionátu, tak loni na dvacítkách, kde kluci také pískali finále. Kvalitu v Česku máme," dodává.

Finále MS dospělých? Snad přidám výkony, aby to jednou klaplo

Finálový zápas řídili rozhodčí s přehledem, za nejtěžší okamžik Pražák označuje situaci z první třetiny, kdy za stavu 0:0 dostali Američané kotouč do finské brány. "To byl těžký moment. Já ho viděl tak, že americký hráč byl v kontaktu s finským brankářem. Nestačil jsem to přerušit dřív, než vstřelili branku. Ale byl jsem si jistý, že Američan byl v brankovišti. Naštěstí máme možnost si to potvrdit, můžeme využít videa, což je super. Hodně nám to pomáhá," oceňuje.

S Pražákem pískal zápas Rus Jevgenij Romasko, který jako druhý Evropan po Švédu Vinnerborgovi řídil zápasy NHL. Byl během turnaje prostor, aby se český arbitr kolegy zeptal, jak to za Atlantikem chodí? "Byl, to ano. Ovšem o NHL jsme se spolu nebavili. Na šampionátu jsme měli spolu třetí zápas, udělali z nás takovou dvojici. A myslím, že to docela klapalo. Takže fajn," pochvaluje si. Finále šampionátu dvacítek ho povzbudí do další kariéry. Co takhle velký zápas na MS dospělých nebo třeba na olympiáda? "To nezáleží na mně," usměje se.

Ví, že musí dál potvrzovat formu. Doma i v cizině. "Ambice jsou, ale my čeští rozhodčí máme dost želízek v ohni. Možná časem bych se o to pokusil. Snad přidám výkony, aby to jednou klaplo." Skvělý mač mezi Amerikou a Finskem je prozatím ozdobou jeho dráhy rozhodčího. "Na mezinárodní scéně určitě. Pískal jsem třeba Euro Hockey Tour, ale tohle bylo finále mistrovství světa juniorů, které je hodně sledované. Také proto to byl pro mě vrchol," uzavírá.

Foto: Martin Voltr

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz