Přerost před medailovými boji: Hráči si věří, mužstvo má velkou sílu!

Foto: Karel Švec, Český hokej

14. prosince 2019, 19:34

Martin Voltr

Poslední dva zápasy čekají o víkendu reprezentační devatenáctku na turnaji World Junior A Challenge. Výborné představení ze skupiny teď musí svěřenci Miroslava Přerosta korunovat v bitvách o medaile!

partneři českého hokeje

Čtyři zápasy – tři výhry a devět bodů z dvanácti možných. Devatenáctka odehrála dosud nejlepší skupinovou fázi od roku 2011, kdy se turnaje účastní. A velký důvod lze hledat už v prvním utkání.

„Zápas proti Rusku se nám podařilo otočit z 0:2. Z hlediska psychiky byl právě on klíčový. Mužstvo si uvědomilo, že když bude dodržovat pravidla, tak to půjde. Hráči si teď věří a těší se na zápasy. Mají sebevědomí na to, aby dokázali těžká utkání otáčet, což u českých týmů není úplně běžné,“ říká Miroslav Přerost.

Ano, ve srovnání se zámořskými celky Čechům sebevědomí dost často schází. Ovšem to není případ letošního turnaje. V dobrém světle se ukazuje celá řada hráčů, přičemž mnozí z nich nemají vůbec velké mezinárodní zkušenosti.

„Někteří hráči jsou velkým příslibem před světovým šampionátem dvacítek pro příští rok. Nejlépe ze všech působí ti, kteří letos dostávají příležitost v Chance lize. Je na nich vidět, že už působí v dospělém hokeji a že mají větší adaptibilitu. Oproti ostatním, kteří hrají v juniorech, jsou trochu odskočení,“ popisuje Přerost.

A současně chválí i Jana Škorpíka s Jakubem Dobešem, kteří se zatím pravidelně střídají. „Můžeme se opřít o výborné výkony brankářů,“ pokyvuje.

Turnaj každým rokem mění své umístění, letošní se hraje v Britské Kolumbii, v poněkud odlehlém městečku Dawson Creek. To má necelých třináct tisíc obyvatel. Místní hala Encana Events Centre je ale nádherná.

„Klidně by se tady mohla hrát extraliga,“ usmívá se trenér. „A je vidět, že Kanaďané hokej milují. Pro místní je to jediná sportovní zábava, snad kromě býčího rodea. Diváci se tady na zápasech dobře baví, jsou korektní a přátelští, i přestože jsme tu dvakrát porazili místní kanadské výběry,“ povídá vděčně.

Dawson Creek poznala před dvěma lety i reprezentační sedmnáctka, která zde získala bronz. „Ve městě začíná dálnice směrem na Aljašku, je tu víceméně jen hotel, stadion a nic jiného. Takhle by to mělo být, to jsou ty ideální podmínky pro hokej,“ popisuje Miroslav Přerost.

Snad právě i díky tomu se jeho mužstvo výborně stmelilo. „Od prvního zápasu jsme našli cestu, jak hrát jako tým. Sedlo si to a jsme schopni v těžkých situacích otáčet zápasy, i když třeba v jejich průběhu prohráváme o jeden nebo dva góly. Tohle mužstvo ukázalo, že má velkou sílu,“ libuje si hlavní kouč na turnaji, který jinak asistuje Davidu Brukovi.

Foto: Matthew Murnaghan, Hockey Canada

O síle týmu ale nejlépe vypoví teprve zbývající dvě bitvy. Druhá příčka po základní skupině je teď zapomenuta, odjet bez medaile by se rovnalo jasnému zklamání. Hokejisté se potřebují opřít o fyzický fond, protože závěr turnaje mají pořádně nabitý.

„Hrajeme čtyři zápasy ve čtyřech dnech, dva máme za sebou. Hráči jsou ale dobře fyzicky připravení a hodně nám pomáhá psychický stav mužstva. Ten je velmi dobrý a vládne tu bojová atmosféra. Zápasy jsou vyrovnané a každý detail může být rozhodující,“ upozorňuje Přerost.

Aktuální cíl je jediný: postup do finále. O ten se česká devatenáctka porve v noci od 3 hodin SEČ s mladíky Ruska, kteří neodehráli skupinu podle představ a získali jen čtyři body. To ale samo o sobě nic neznamená, šampioni z letošního Hlinka Gretzky Cupu v sobě mají bezpochyby značnou sílu.

„Rusové jsou tradiční soupeř, jsou technicky velmi zdatní a zápasy proti nim mají vždycky speciální náboj. Už na náš první vzájemný duel se přišlo podívat hodně diváků a teď to bude podobné. Čekám emotivní zápas, bude to otevřená partie, kterou rozhodnou maličkosti,“ uzavírá Miroslav Přerost.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz