Premiérová konfrontace se Seveřany? Ne tak velký rozdíl, říká Razým

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentační šestnáctka na posledním turnaji sezony skončila třetí, když pod sebe stlačila Slováky a při první zkušenosti podlehla Finům i Švédům. Akci v Hodoníně hodnotí hlavní trenér Milan Razým.

Kouči, jak velký byl rozdíl mezi severskými celky a vaším mužstvem?
Nebyl tak velký, jak by se možná na první pohled zdálo. V pátečním utkání jsme ukázali, že i s Finy dokážeme bojovat až do konce, měli jsme šanci vyrovnat. Proti Švédům už to nešlo. Byl to třetí zápas ve třech dnech a po dobrém výkonu ve druhém duelu už to nebylo ono. Není to jenom šestnáctka, ale ukazuje se to i na dvacítkách a na osmnáctkách. Odehrajeme jeden výborný zápas, jsme schopní porazit Kanadu, ale potom prohrajeme s Němci. Nedokážeme výkony opakovat. Snad možná kdybychom šli znovu do vedení. Víme o tom, ale kluci zatím neumí situace řešit, jak by měli. Pak nám selže i herní plán, protože začneme dělat nepředvídatelné věci a v podstatě se zakopeme sami.

„Nedokážeme výkony opakovat.“

Jinak ale hráči systém dodržovali?
Je to těžké, protože jsme je naposledy viděli v prosinci. Je škoda, že nám tři akce odpadly, protože to je devět zápasů. Věřím, že herní projev by byl na závěr taky trochu jiný, protože ta herní zkušenost by byla větší. Kluci jsou chápaví, snažili se plnit, co jsme po nich chtěli. Když se daří, tak to plní poctivě, ale pak když se nám něco nepovede, nejsme schopní herní plán dodržet.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

To se asi nejvíc projevilo v posledním utkání se Švédy, s nimiž se oproti předcházejícím duelům nepovedl už samotný vstup…
Bylo to smolné, protože jsme dostali hodně smolný gól po chybě, která se může stát. Švédové dali hned do páté minuty druhý gól, což je nakoplo. Přestože jsme potom snížili na 1:2, takže to bylo stejné jako v předchozím zápase s Finy, náš další výkon už nebyl takový, protože se kluci proti Finům vydali ze všech sil. A to je nechci omlouvat. Je vidět, že ten výkon ještě nedokáží zopakovat. Když Švédové potom odskočili na rozdíl tří gólů, začali dominovat a my už jsme vůbec neměli sílu jim konkurovat. Ukázalo nám to, že pokud máme nějakou euforii, vedeme, anebo je zápas ve skóre vyrovnaný, dokážeme utkání emočně zvládnout a se soupeřem bojovat. Jakmile jsme se dostali do nějaké třígólové ztráty, začali jsme zmatkovat a nešly nám nohy. Přičítám to únavě, ale i tomu, že kluci nemají ty zkušenosti a neumějí se v těchto situacích chovat. Byla to pro ně obrovská škola do budoucna, protože jsou teprve na začátku své cesty. Říkali jsme jim, že teď alespoň vědí, co umí, co umí svět a co je čeká za každodenní tvrdou práci v klubu, aby se mohli vyrovnat evropské a světové špičce.

„Výběr hráčů není tak široký. Je pro nás špatná zpráva, že nemáme portfolio třiceti až pětatřiceti hráčů, ze kterých by se dal kádr složit.“

Jaký je podle vás potenciál ročníku 2006, který v příští sezoně kromě evropské špičky narazí i na Spojené stéty?
Finsko a Švédsko budou v podstatě stejné týmy, protože Švédové měli už na turnaji kluky, kteří naskakovali i za sedmnáctku. Do tohoto ročníku by u nás měli přibýt ještě tři plzeňští kluci, dva šikovní centři a velmi dobrý obránce. Zmiňuju to jenom proto, že výběr hráčů není tak široký, což jsme měli možnost vidět. Ti ostatní nejsou schopní je nahradit. Je pro nás špatná zpráva, že nemáme portfolio třiceti až pětatřiceti hráčů, ze kterých by se dal kádr složit. Takhle spoléháme na těch dvacet vybraných, které jsme si během sezony vytipovali. Když někdo vypadne, není ta kvalita dál taková.

Chtěl byste někoho konkrétně pochválit?
Z beků hrál nejlépe Tomáš Galvas, dva až tři obránci prokázali nějaký potenciál, ale u ostatních jsme očekávali spíš víc. V útoku bylo čtyři až pět útočníků, kteří splnili, co se od nich očekávalo. Uvidíme, jak se budou kluci vyvíjet dál. Jsou na začátku cesty. Uvidíme, jak budou trénovat v létě. Do mistrovství osmnáctek mají dva roky, což vypadá jako dlouhá doba, ale hrozně rychle to uteče. Poděkovali jsme jim za celoroční práci a zároveň promluvili do duše, že je čeká tvrdá práce, protože nároďák a klub je něco jiného.

„Byl bych rád, kdyby to otevřelo oči i nám trenérům, protože chyba je i v nás. Kluci jsou takoví, jaké je my vychováme.“

Mohl byste říct něco k brankářům?
To je otázka spíš na trenéra brankářů a nechci o nich mluvit ve špatném. Každopádně, když chytnou něco navíc, tak si to potom pokazí nějakou lacinou brankou. Nemůžeme říct, že by nás brankáři podrželi tak, abychom byli schopní Švédy anebo Finy porazit. Vždycky tam byla nějaká ta chybička. Na druhou stranu kluci chytali prvně takový těžký zápas. Že ujela brusle, se může stát každému, na druhou stranu je fajn, že se z toho dokážou zvednout a chytal dál dobře. Rozhodně nechci říct, že by gólmani něco zkazili.

Na čem konkrétně by hráči měli nejvíce pracovat? Je to střelba?
Na tom už se u nás začalo pracovat, když se začaly dělat skills kempy. Kluci měli asi šest až sedm srazů, kde se to ale nenaučí. Alespoň se jim tím ukázala cesta. Pak už je jenom na nich, co si z toho odnesou do každodenní práce a jak to budou používat. Tohle by jim mělo otevřít oči, když vidí projev Seveřanů, ať už jde o přihrávky, střelbu, bruslení, krytí kotouče a vedení osobního souboje. Zaostáváme za nimi. A pokud se jim kluci budou chtít vyrovnat, což doufám, ví, co mají dělat a že na sobě musí intenzivně pracovat. Není to ale jenom o klukách. Byl bych rád, kdyby to otevřelo oči i nám trenérům, protože chyba je i v nás. Měli bychom se zamyslet nad tím, jestli tu práci děláme tak dobře, jak můžeme. Určitě bychom ji měli zlepšit, aby pak kluci mohli být na mezinárodní scéně konkurenceschopní. Oni jsou takoví, jaké je my vychováme.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz