Povedené mistrovství, zní z IIHF. Fasel věří, že olympiáda bude s hráči NHL

Foto: Alena Zapletalová

Parádní návštěvností i vynikající organizací se juniorský šampionát v Ostravě a Třinci určitě zapíše do paměti všem, kteří na něj zavítali. Pochvalných slov se pořadatelům dostalo i od nejvyšších zástupců Mezinárodní hokejové federace.

partneři českého hokeje

Tradiční součástí posledního dne juniorského šampionátu je tisková konference. Kromě prezidenta IIHF Reného Fasela na ní vystoupil předseda direktoriátu mistrovství Frank Gonzalez a generální sekretář Českého hokeje Martin Urban.

O čem všem byla řeč?

O pořadatelském úspěchu

Frank Gonzalez: Pokaždé rád přijíždím do České republiky. Na mistrovství jsme měli vynikající podporu fanoušků, a to v Ostravě i Třinci, za což jsme velmi šťastní. Jsme spokojení s tím, jak se Český hokej a organizační výbor turnaje zhostily.

Martin Urban: Před organizátory takové akce vždy stojí několik výzev. Chcete, aby váš tým uspěl na ledě, což se nám bohužel nepovedlo. Zároveň máte určitý rozpočet a můžte prodělat, nebo vydělat. Naším cílem bylo skončit na nule. Ani to ale není hlavní. Nejdůležitější je, že jsme chtěli být dobrými organizátory a přivítat s otevřenou náručí fanoušky ze všech zemí. I kdybychom mírně prodělali, neviděl bych to jako problém. Na seniorském mistrovství světa v roce 2015 jsme vydělali spoustu peněz, teď před sebou máme další v roce 2024, mezitím se musíme věnovat podpoře a propagaci hokeje.

O skvělé návštěvnosti

Martin Urban: Nemůžeme se chtít porovnávat s Kanadou nebo Spojenými státy. Smekám před Finy, kteří v roce 2016 stanovili nový rekord v návštěvnosti turnajů pořádaných v Evropě. Přišlo jim celkem 215 tisíc fanoušků, což pro nás bohužel aktuálně také bylo nedostižnou metou, i vzhledem ke kapacitě arén. Oni vyprodali 67 procent kapacity, my 81 procent.

René Fasel: Podle mě bylo velmi dobrým řešením umístit turnaj do Ostravy a Třince a nezůstávat v Praze. Hokej má v tomto regionu obrovskou tradici a výborné fanoušky. Nemyslím si ale, že byste jednoho dne nemohli překonat Finsko. Možná až budete hostit příští mistrovství, mohli byste ho už dát do Prahy. Ceny vstupenek jste nastavili hodně příznivé, fanoušci si je mohli dovolit, což hodnotím jako velmi dobrý krok. Není to jen otázka zisku, pro hokejisty není nic horšího než hrát před prázdným stadionem.

Martin Urban: Měli jsme velkou podporu od měst Ostravy a Třince, stejně jako od Moravskoslezského kraje. Proto jsme mohli nastavit nižší ceny lístků než obvykle, aby byly dostupnější pro místní lidi. Naším hlavním cílem bylo naplnit ochozy a řekl bych, že se nám to podařilo. A ještě další věc: Když ve čtvrtfinále prohráváte 0:5 se Švédskem a dvě minuty před koncem zápasu lidi skákají a křičí… Měl jsem slzy v očích.

O sledovanosti v zahraničí

Frank Gonzalez: Letos se (před finále) minimálně na část turnaje dívalo 50 milionů Kanaďanů. Zápasy českého týmu s USA a se Švédskem sledovalo v Česku víc než milion lidí, i to jsou skvělá čísla. Velké poděkování patří stanici TSN, která hokej dostává do světa.

Adam Steiss (tiskový mluvčí): Letos se mistrovství vysílalo v rekordních dvanácti zemích – všech účastnických a také v Bělorusku a Ukrajině.

Foto: Alena Zapletalová

O nevyrovnanosti základních skupin

Frank Gonzalez: O složení skupin rozhoduje umístění týmů na předchozím mistrovství a samozřejmě je těžké složit skupiny tak, aby byly absolutně vyrovnané. Pokud soutěžní výbor nepřijde s návrhem na lepší systém, nebudeme tento měnit. Je pravda, že ostravská skupina byla silná a vyrovnaná, ale i v té třinecké to Švédům a Finům ztížili Švýcaři.

René Fasel: Možná bychom mohli pro kategorii U20 také vytvořit světový žebříček, mohlo by to být férovější, ale…

Martin Urban: Přemýšleli jsme, zda bychom takový žebříček vytvořili, ale v juniorské kategorii je to trochu jiné. Hráči v týmech se každý rok mění, proto jsme doporučili zůstat u stávajícího systému.

O otřesech mozku a trestání úderů na hlavu

René Fasel: Začali jsme o tomto tématu mluvit v roce 2001, mnohem dřív než NHL nebo jiné sportovní federace. Musíme jednak hráče vzdělávat, aby hráli s hlavou nahoře, a také ke vzájemnému respektu. A pak musí následovat výrazné tresty, na jeden nebo dva zápasy nejsou dostatečné. V NHL občas vidíte i stopku na 25 zápasů, navíc hráč přijde o významné peníze. Potřebujeme, aby některé soutěže v Evropě trestaly takové zákroky mnohem víc. Hokej se neustále zrychluje a bezpečnost hráčů je pro nás na prvním místě.

Foto: Alena Zapletalová

O účasti hráčů na olympiádě 2022 v Pekingu

René Fasel: Rádi bychom měli jasno tak rychle, jak to bude možné. Před olympiádou v Pchjončchangu se rozhodlo pozdě a zejména Kanada a USA měly problémy poskládat solidní týmy. To už by se nemělo opakovat. Chceme znát stanovisko NHL a NHLPA. V září se hrají závěrečné kvalifikace, tou dobou už potřebujeme vědět výsledek. Jako IIHF musíme udělat všechno pro to, aby na olympiádě hráli ti nejlepší. V Asii žijí dvě třetiny světové populace, je to obrovský trh, proto bych byl překvapený, kdyby na to Gary Bettman jako zkušený byznysmen neslyšel. Jsem optimistický a věřím, že hráči z NHL pojedou. A když ne, uděláme to jako v Pchjongčchangu, kde jsme rovněž měli zajímavý turnaj.

O kanadských fanoušcích na MS v Ostravě

Frank Gonzalez: Je to úžasné. Bylo jich tu kolem tří tisíc, za kanadskými hráči jezdí kamkoli. Je to pro ně součástí vánoční tradice. Věřím, že naopak příští rok do Edmontonu a Red Deeru dorazí fanoušci z Evropy, aby viděli, jak vypadá mistrovství světa na kanadské půdě. Další turnaj se koná v Göteborgu a myslím, že i ten bude pro Kanaďany skvělou destinací.

O MS juniorů 2023 v Rusku po dopingové aféře

René Fasel: Bavili jsme se s WADA (Světovou antidopingovou agenturou) a juniorských mistrovství se trest týkat nebude. Čekáme ještě na rozhodnutí sportovní arbitráže v Lausanne, ale prozatím se nic nemění na tom, že v roce 2023 by šampionát měly hostit Novosibirsk a Omsk.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz