Potvrzeno, IIHF škrtla MS osmnáctek. Švýcarsko probere v úterý

Foto: Karel Švec, Český hokej

Čtvrteční zprávy se potvrdily: Letos se kvůli pandemii koronaviru neuskuteční ani mistrovství světa hokejistů do 18 let, které měly ve druhé polovině dubna hostit Spojené státy.

partneři českého hokeje

Informaci jako první uvedl Bob McKenzie z kanadské televizní společnosti TSN, až v pátek odpoledne ji ale oficiálně oznámila i samotná Mezinárodní hokejová federace. Ta už dříve zrušila mistrovství světa žen v Kanadě a několik dalších turnajů nižších divizí.

„Poté, co Spojené státy vyhlásily zákaz cestování do země, se pořádání šampionátu už dostalo mimo kontrolu IIHF, USA Hockey a evropských týmů, které by do Spojených států musely cestovat na turnaj i přípravné kempy před jeho konáním,“ uvedl prezident federace René Fasel.

Americký prezident Donald Trump zakázal vstup do země lidem ze zemí Evropské unie s výjimkou Velké Británie. I když by jeho opatření mohlo v ideálním případě skončit těsně před samotným začátkem mistrovství, pro hokejisty a realizační týmy jde v tuto chvíli o fatální stopku. Nehledě na ztížené či nemožné podmínky pro domácí přípravu.

Mistrovství světa se mělo konat od 16. do 26. dubna v Plymouthu a Ann Arboru. Stát Michigan navíc vydal doporučení, aby na jeho území nedocházelo k žádným akcím s účastí více než 100 lidí.

„Po uvážení těchto faktorů, společně s obavami o zdraví a bezpečnost hráčů, trenérů, rozhodčích, novinářů a fanoušků, neměla Rada IIHF jinou možnost než mistrovství světa do 18 let zrušit,“ řekl nejvyšší muž světového hokeje.

U kormidla české reprezentace vystřídal trenéra Karla Berana v lednu Jakub Petr, jenž s osmnáctkou vyhrál stříbrné medalie na MS v roce 2014. Po svém návratu k národnímu výběru stihl pouze turnaj pěti zemí v Klášterci nad Ohří a Chomutově, kde Češi obsadili poslední místo. S plnohodnotnou přípravou startující v Jihlavě počítal až do čtvrtka, kdy však události nabraly rychlý spád.

Současně IIHF zrušila také šampionáty do 18 let divize I ve slovenské Spišské Nové Vsi a italském Asiagu, stejně jako seniorské turnaje divizí II a III v Chorvatsku, Lucembursku, Jižní Africe a na Islandu.

O tom, zda se uskuteční mistrovství světa ve Švýcarsku, dosud federace nerozhodla. Na konečný verdikt si dala čas až do 15. dubna, ale je pravděpodobné, že by ho mohla vynést už příští úterý 17. března. Právě na začátku týdne totiž proběhne telekonference Rady IIHF.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz