Poruba našla své ukrajinské hvězdy. Chceme vyhrát ligu, hlásí Bodnar

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Dorostenci Poruby po prvních dvou kolech vedou extraligovou tabulku východní skupiny C. Kromě skvělých výkonů na začátku sezony se ale v týmu skrývá také několik příběhů. Mykyta Bodnar přijel s ukrajinskou reprezentací do 17 let na třinecký President Cup, kde si ho vyhlédl právě ostravský tým. Na nabídku bez většího rozmýšlení kývnul.

Mladý obránce Mykyta Bodnar je jedním z pěti ukrajinských hráčů, kteří figurují na soupisce dorostu ostravské Poruby. „S týmem jsem začal naplno trénovat teprve nedávno, asi před třemi týdny. Už jsem se stihl adaptovat na nové prostředí, v týmu i ve městě jako takovém se mi moc líbí,“ řekl na úvod.

Jeho první stěhování za hokejem to ale není. „S hokejem jsem začal ve svém rodném městě a postupně jsem se stěhoval, abych mohl hrát hokej i jinde,“ popsal.

„Když začala válka, odjel jsem během dvou týdnů s mámou do Polska. Potom naši ukrajinskou reprezentaci pozvali na turnaj President Cup do Třince,kde si mě všimli lidé z Poruby.“

„Na Ukrajině jsem poslední čtyři roky hrál v klubu Dinamo Dněpr 2005. Když začala válka, odjel jsem během dvou týdnů s mámou do Polska. Potom naši ukrajinskou reprezentaci do sedmnácti let pozvali na turnaj President Cup do Třince. Všimli si mě lidé z Poruby, oslovili mě a nabídli možnost hrát tady. Souhlasil jsem a přijel,“ přiblížil Bodnar svou cestu do ostravského klubu. V Česku bydlí spolu s dalšími Ukrajinci, maminka, která jej v první třídě přivedla k hokeji, zůstala v Polsku.

„Dost mi ve všem pomohlo, že v týmu jsou i jiní hráči z Ukrajiny. Radíme si, když něčemu nerozumím, přeloží mi, co je třeba,“ chválí si a vyzdvihuje hlavně Semena Stasjuka, který v Porubě působí i se svým starším bratrem již druhou sezonu. Dalšími krajany Bodnara v týmu jsou Rodion Koida, Oleksij Jevtěchov a Daniil Skorochod, s kterými se potkal v reprezentaci.

„Náš trenér umí rusky, takže nám všechno vysvětluje v ruštině.“

Na tréninku ale většinou problém s komunikací nebývá. „Náš trenér umí rusky, takže nám všechno vysvětluje v ruštině,“ líčí Bodnar. V Porubě se navíc letos sešlo více národností. Češi, Ukrajinci, Olaf Zachariasz je z Polska. „Všichni se baví se všemi, je to moc fajn, i když jsme takhle namíchaný tým. V kabině se bavíme anglicky, ale občas spoluhráči rozumí i něco rusky,“ prozradil.

„Ze začátku to bylo těžké. Nový tým v nové zemi, navíc se někdy mluvilo anglicky, někdy česky. Bylo to složité, ale teď už je to všechno v pořádku. Začátky bývají vždycky těžké. Naštěstí se tady dá docela dobře domluvit anglicky, takže v obchodě nebo lékárně si člověk bez problémů nakoupí. A když něčemu nerozumím, přeložím si to v překladači,“ dodal s úsměvem.

Víc zatím Bodnar řešit nemusí. „Do české školy nechodím, potřebuji ještě dochodit školu doma na Ukrajině, takže mám online výuku,“ vysvětlil.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Výhoda krajanů v týmu se projevuje i v jiné než jazykové rovině. „S kamarády se o situaci na Ukrajině bavíme. Hlavně s Ukrajinci probíráme některé momenty, které se tam aktuálně dějí, protože někteří tam stále máme rodinu, známé. V týmu je nás pět a bavili jsme se třeba taky o tom, kdo jak přijel. Každý má nějaký svůj příběh. Někdo je z Kyjeva, někdo z Chersonu, někdo z Doněcku,“ popsal Bodnar, jaké chvíle s kamarády sdílí.

Teď patří ukrajinská pětice mezi tahouny porubského dorostu. A jaká byla první dvě kola? „S Třincem to byl těžký zápas. Vyhrávali jsme 2:0, ale potom jsme trochu polevili, soupeř naopak herně vyrostl a málem jsme ztratili vyhraný zápas,“ okomentoval Bodnar první utkání na ledě Třince, kterého jako soupeře zná z  letního turnaje, kde se ukrajinský národní tým utkal s Oceláři v zápase o bronz.

„Očekávali jsme takové výsledky, naším cílem je první místo.“

Poruba po prvním víkendu vede tabulku své skupiny. Po Třinci porazila v poněkud vyhroceném utkání také Olomouc. Podle Bodnara, který v závěru domácího zápasu s kohouty vyfasoval trest do konce utkání, se ale není čemu divit. „Očekávali jsme takové výsledky, naším cílem je první místo,“ netají.

Sám přitom povědomí o většině českých týmů nebo soupeřů, se kterými bude hrát, neměl. „Trenéři nás upozorňovali, že například v Třinci je několik dobrých hráčů, na které si musíme dát pozor, nesmíme jim nechat tolik prostoru. Musím přiznat, že do turnaje jsem toho moc nevěděl. Až když jsem přijel do Ostravy, tak mi ostatní řekli, které týmy jsou silné, kdo jak hraje,“ popsal, jak se postupně začíná v nejvyšší dorostenecké soutěži orientovat.

 „Dáváme si jen ty nejvyšší cíle, v letošní sezoně chceme vyhrát celou ligu, i když víme, že je velmi kvalitní,“ řekl Bodnar odhodlaně. Osobním hokejovým cílem mladého Ukrajince je pak hrát hokej na profesionální úrovni, k čemuž by mu mohlo působení v Česku pomoci.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz