Pešán: Naši hráči mají chabé dovednosti. Nehneme se bez klubových trenérů

Foto: Karel Švec, Český hokej

Český hokej má od letošního roku nového šéftrenéra, Filip Pešán se snaží jeho sestupnou výsledkovou tendenci od dob Nagana obrátit. Jedním ze zásadních střípků by měla být práce na individuálních dovenostech, které se teď začal svaz důsledně věnovat.

HokejkaSHOPvanoce

Klíčovou osobou ve výuce dovedností je známý skills kouč Tomáš Pacina, jehož Český hokej nedávno představil jako tvář vylepšeného projektu Výchova talentované mládeže. Filip Pešán si od něj slibuje hodně, na druhou stranu ví, že dřív než samotné hráče potřebuje nastartovat trenéry v klubech.

Pomoci k tomu mají další odborníci na dovednosti, jako například Václav Nedorost, David Moravec, Michal Broš či Dušan Andrašovský. „Metodika dovedností v českém hokeji existuje, ale nepodařilo se ji aplikovat přímo do tréninku. Doufám, že pomocí těchto velkých jmen skills koučů včetně Tomáše ji dostaneme až do klubů,“ říká Pešán.

Co vás přimělo k tomu, že od letošní sezony kladete na trénink v rámci projektu VTM tak velký důraz?
Byla to jednoznačně nedostatečná až chabá úroveň dovedností našich mladých hráčů. Využili jsme osobního kontaktu s Tomášem Pacinou a pozvali jsme ho, aby nám pomohl začít lektorovat naše skills kouče. Jedná se ale pouze o jeden fragment celé nové systematiky výchovy hráčů v českém hokeji. Byl bych nerad, abychom se koncentrovali pouze na projekt VTM a Tomáše Pacinu, ale je to jeden z velmi dobrých prvních kroků.

Kývl vám Tomáš Pacina na nabídku okamžitě?
Byl velmi ochotný, první kontakt vznikl na základě osobního vztahu s Vláďou Krampolem. Jsem hrozně rád, že Vláďa Tomáše Pacinu oslovil a takhle významně ho zatáhl do dění v českém hokeji.

„Po naganské době jsme hřešili pouze na to, že se hranice otevíraly, měli jsme velký odliv hráčů do zahraničí a tím pádem se na dovednosti a tvrdý trénink už trochu přestal dávat důraz.“

V čem konkrétně čeští hráči nejvíce zaostávají?
Hráči ve vyspělém světě využívají skills kouče od mladého věku, zatímco naši hráči jsou prakticky neustále vedeni pouze týmovým tréninkem. Chceme ukázat, že hráči mají chabé dovednosti v bruslení, střelbě, skórování, vedení kotouče... V podstatě ve všem. Potom nedostávají během hry prostor na to, aby využili herní myšlení, které by v nás Češích mělo být – doufám – nejlepší na světě.

Kde jsme tedy zaspali? Souhlasíte s tvrzením Tomáše Paciny, že jsme před dvaceti lety nenasedli na vlnu tréninku dovedností jako zbytek světa?
Já si myslím, že před dobou naganského úspěchu se naši hráči toužili dostat ven z republiky a do zámoří. Byť se to tenkrát nenazývalo tréninkem dovedností, tak trénovali daleko víc a sami si vyhledávali různé metodické materiály. Protože ty dovednosti zvládali, zbyl jim velký prostor na využívání herního myšlení. Po naganské době jsme hřešili pouze na to, že se hranice otevíraly, měli jsme velký odliv hráčů do zahraničí a tím pádem se na dovednosti a tvrdý trénink už trochu přestal dávat důraz. Měli jsme dozvuky dobrých dovedností a pořád dobré herní myšlení, ale v současné době už jsme dojížděli pouze na herní myšlení. To v kombinaci s kulturou a špatnou dovedností nemá vůbec šanci na úspěch.

Vyplývá to z uspokojení z našich skvělých výsledků v naganské době?
Já si myslím, že vyplývá. Ty vlny jsme sledovali v Kanadě, Americe nebo ve Švédsku. Myslím si, že ta vlna výsledkového poklesu je za námi. Doufám, že teď už jsme si uvědomili, že tvrdou prací můžeme zase malinko víc využít herní myšlení, které je nám vlastní.

„Myslím si, že ta vlna výsledkového poklesu je za námi.“

Mladí hráči musejí na dovednostech především pracovat sami. Považujete právě tohle za váš zásadní úkol? Probudit to v nich?
Přesně tak, jak říkáte. Jediný nejbližší prostředek, jak to do hráčů dostat, je trenér. My uděláme maximum pro to, abychom nejprve přesvědčili trenéry v klubech o tom, jak důležití ve změně českého hokeje jsou. Oni jsou naše pravé ruce, bez nich se český hokej nehne.

V poslední době registrujeme spoustu odchodů do zahraničí. Je to podle vás právě tím, že se tam dovednosti trénují lépe?
Nejsem si jistý, jestli přímo dovednost a její trénink je ten hlavní důvod. Otevřely se hranice a spousta hráčů chce poznat svět, jinou kulturu a naučit se cizí jazyk. To je taky jeden z důvodů, proč hráči odcházejí. Já si ale myslím, že když nastavíme nejen systém práce na dovednostech, ale celé kultury českého hokeje, tak těch odchodů bude možná daleko méně než teď. Hráči zjistí, že nemusejí odcházet, aby dostali maximální možný servis ze strany českých klubů.

Do projektu VTM jste zapojili i trenéry dovedností, kteří za sebou mají skvělou hráčskou kariéru a spoustu zkušeností z velkých zápasů. Měli by mladým pomáhat i po psychické stránce?
Když si vezmete třeba práci Vaška Nedorosta, na něm je vidět obrovská aura hráče NHL. A když to umí podat a ukázat, tak se nám schází veškeré plusy v jedné osobě. Doufám, že tihle bývalí hráči, kteří se zapojili do projektu, budou opravdu platnými členy českého hokeje a pomůžou nám pohnout se dál.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Chtěli byste je využít například i u mládežnických reprezentací?
Jednoznačně se o tom uvažuje. Na druhou stranu musím říci, že metodika dovedností v českém hokeji existuje. Lidé na tom historicky pracovali, je to obsažný materiál, ale nepodařilo se ho aplikovat přímo do tréninku. Doufám, že pomocí těchto velkých jmen skills koučů včetně Tomáše dostaneme tuto metodiku až přímo do klubů. Ano, pak budu rád, když je využijeme při práci v kategoriích mládežnických nároďáků, nebo případně v klubech.

Aktuálně se metodika upíná k hokejistům mezi třinácti a patnácti lety věku. Měla by se rozšiřovat i dál?
Ano, směrem ke starším i mladším kategoriím. Zapojením skills koučů se snažíme ovlivnit zatím pouze jednu z částí věkové struktury. Pracujeme s kolegy na metodice těch nejmladších kategorií, která by se měla postupem času stát jednotnou. Do budoucna bychom chtěli, aby na hraně osmnácti let věku měli všichni čeští hráči podobnou úroveň dovedností a zbývalo jim daleko víc prostoru na používání herního myšlení.

„Kluby jsou jádrem českého hokeje a hrozně doufám, že se do nich dostane chuť jet podle této metodiky.“

Budete o tréninku podrobně diskutovat s klubovými trenéry?
Ano, ale nebudeme diskutovat ohledně metodiky, protože to by mohlo být po republice deset milionů názorů na určitou dovednost. Plánuji debaty s vedením klubů ohledně její aplikace. Kluby jsou jádrem českého hokeje a hrozně doufám, že se do nich dostane chuť jet podle této metodiky. Dělám všechno pro to, aby se klubům líbila, aby pro ně byla zajímavá a vzali ji za svou.

Tomáš Pacina byl v Česku během začínající sezony zatím na dvou návštěvách. Plánujete s ním už další?
Ano, Tomáš nás určitě ještě několikrát v sezoně navštíví. Já osobně mám ale v polovině listopadu naplánovanou cestu do Portlandu za sledováním hráčů z širší nominace na mistrovství světa dvacítek. Určitě se tam s ním potkám, prodiskutuju další věci a nakouknu pod pokličku přímo v Kanadě. Těším se na to.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz