Peníze podle počtu talentů. Svaz přiklepl diferenciaci akademií

Foto: Daniel Kinc, hc-kometa.cz

Je to krok, který měl původně přijít o rok dřív. Nyní už by (konečně) mělo dojít k finanční diferenciaci Akademií Českého hokeje, které budou odměňovány podle výsledků výchovy. Na svém středečním jednání to schválil výkonný výbor svazu.

Fanshop národního týmu

O tomto kroku se nahlas mluvilo už loni na jaře, kdy Český hokej upravil systém hodnocení oficiálních svazových akademií. Jednak chtěl rozlišit finanční podporu, která do nich míří, jednak chtěl snížit jejich počet.

Akademie dostaly ještě rok ochranu, v následujícím ročníku 2022/23 už jich ale bude místo sedmnácti „jen“ patnáct: Licenci totiž ze stávajících akademií nedostanou Slavia Praha a Chomutov.

Teď už by se od nového bodování skutečně měla odvíjet i výše finančních prostředků pro jednotlivé kluby. Není však jisté, zda se tak stane od začátku příští sezony, tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund totiž ve své zprávě časový údaj neupřesnil.

„Výkonný výbor završil roční přípravné práce, směřující k vytvoření systému, který bude pro Akademie Českého hokeje výrazně motivační a bude zohledňovat výsledky, kterých při výchově talentů dosahují,“ napsal novinářům Zikmund.

V novém rankingu jsou kluby hodnoceny podle toho, kolik jejich mladých hráčů se během dané sezony objevilo v extralize, dalších elitních zahraničních soutěžích, na vrcholných reprezentačních akcích kategorií do 20 a 18 let a také na draftu NHL.

Za minulý ročník 2020/21 ovládla bodování Plzeň před brněnskou Kometou a Libercem. Dlouhodobému rankingu za posledních pět sezon, tedy období mezi lety 2016 a 2021, vládne s velkým náskokem Kometa, druhá je Škodovka a třetí Bílí Tygři.

Právě těmto úspěšným klubům tak bude hokejový svaz přispívat na chod kategorií dorostu a juniorů výrazně vyšší částkou než například Kladnu, Vítkovicím nebo Jihlavě, které momentálně figurují na chvostu žebříčku.

Výkonný výbor se ve středu věnoval i dalším tématům. Schválil novou strukturu žákovských soutěží, která bude platit od příští sezony. Samostatná družstva 5. tříd se budou utkávat se smíšenými družstvy 5. a 6. tříd, samostatná družstva 7. tříd se smíšenými družstvy 7. a 8. tříd, zatímco družstva 6. a 8. tříd budou hrát ročníkové soutěže.

Už dříve bylo schváleno „odtržení“ kategorie 9. třídy, která bude mít nově zcela samostatnou soutěž. „Změně předcházela roční diskuze, na jejímž základě přijal výkonný výbor variantu, pro kterou se vyslovila většina ze 120 klubů obsazujících žákovské soutěže,“ vzkázal nyní tiskový mluvčí svazu.

Výkonný výbor také pověřil viceprezidenty ČSLH Petra Břízu, Aleše Pavlíka a Libora Zábranského, aby připravili návrh trenérského obsazení reprezentačních výběrů U16 až U20 pro příští sezonu.

Dále se věnoval situaci související s přípravami mužského i ženského hokejového turnaje na olympiádě v Pekingu. S ředitelkou protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Martinou Marešovou řešil postupy, které mají vést k maximální ochraně účastníků olympiády před koronavirem.

Hokejovým klubům přidělávají vrásky rostoucí náklady na provoz zimních stadionů, způsobené výrazným navyšováním cen energií. Výkonný výbor proto dříve inicoval otevření nového programu, který by pomohl klubům ke zmírnění dopadů krize, a nyní vyslechl informaci z jednání poradní skupiny Národní rady pro sport a vedení Národní sportovní agentury.

Svazoví představitelé se bez dalšího konkrétního výsledku zabývali také návrhy profesionálních klubů, které chtějí upravit limit návštěvnosti zápasů podle kapacity daného stadionu a rovněž uvolnit celková pravidla pro diváky, jakmile to situace dovolí.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz