Pavlát nejlepším juniorem: Zatím vrchol kariéry, hodně mě to překvapilo

Foto: Karel Švec, Český hokej

Největší překvapením DHL Extraligy byli chomutovští junioři v čele s brankářem Dominikem Pavlátem, jenž si v juniorce udržel skvělou úspěšnost zákroků a odchytal kvalitní zápasy v první lize i extralize dospělých. Za předvedené výkony si vysloužil od Českého hokeje ocenění pro nejlepšího juniora ročníku.

HokejkaSHOPvanoce

„Jsem hrozně rád, že jsem dostal odměnu za práci během celé sezony. Těší mě, že se mi to takhle povedlo,“ libuje si Dominik Pavlát, jenž ocenění i kvůli pendlování mezi soutěžemi a týmy neočekával. „Musím přiznat, že mě to překvapilo docela hodně. Když jsem se dozvěděl, že budu juniorem sezony, byl jsem hrozně rád, protože jsem prošel pěti kluby ve čtyřech soutěžích. Potěšilo mě, že se to povedlo,“ pokračuje.

Devatenáctiletý brankář výrazně pomohl chomutovské juniorce ke čtvrtému místu, které ale vzhledem k blízkosti bronzu bylo i zklamáním. „Momentálně tuhle cenu řadím zatím nejvýš. Dá se říct, že jde o vrchol mojí dosavadní kariéry a asi to zmírňuje zklamání, ale pořád v sobě mám, že jsme byli minutu od medaile,“ přibližuje.

Jednašedesát vteřin chybělo na pomyslné stupně vítězů, jenomže Sparta na ledě Plzně vyrovnala a vyhrála po samostatných nájezdech, takže třetí místo připadlo indiánům. „Sledoval jsem zápas v Plzni na onlajnech, ale nedá se říct, co mi blesklo hlavou, když jsem viděl, že Sparta dala gól,“ culí se Pavlát. „Byli jsme zklamaní.“

„Mluvit před sálem plným nejlepších hráčů extraligy je úplně něco jiného než rozhovory po zápase.“

Cenu si přebral na galavečeru před nejlepšími hráči i trenéry tuzemských soutěží, kteří ve dvou minutách slávy poslouchali mladíka na začátku kariéry. „Mluvit před sálem plným nejlepších hráčů extraligy je úplně něco jiného než třeba rozhovory po zápase. Byl jsem z toho trochu nervózní, ale myslím, že jsem to zvládl dobře. Ve finále jsem si to užíval a hrozně rád bych si to někdy i zopakoval,“ přeje si maskovaný junior.

Chomutovští mladíci předvedli v závěrečné části ročníku skvělou jízdu, když ze spodní skupiny zaskočili favority, následně v tuhé bitvě přetlačili Slavii a podlehli až budoucím mistrům z Třince. To všechno stálo za volbou Českého hokeje. „Rozhodlo, že jsme do skupin o play off šli ze spodní poloviny a všechny jsme překvapili postupem z prvního místa. Postoupili jsme relativně hladce. Navíc jsme přešli přes Slavii i v situaci, kdy polovina týmu musela hrát za áčko,“ přidává další podrobnosti.

Foto: Petr Kozelek

Všechno ale mohlo dopadnout úplně jinak, protože se v průběhu základní části zranili oba klíčoví gólmani – Pavlát a Richard Běhula. A nebylo jasné, kdy naskočí zpátky. „Měli jsme dobře nakročeno postoupit do lepší poloviny, takže byla ohromná škoda, že jsme se zranili oba. Když jsem přijel do nemocnice a přečetl jsem si zprávu od Antona Lukina, že se zranil i Ríša, nechtěl jsem tomu vůbec věřit. První myšlenka byla, že v podstatě nemá kdo chytat,“ vypráví tehdy zraněný brankář.

„V zápase Kadaně s Prostějovem jsem se srazil s naším obráncem a ohnul jsem si kotník. Měl jsem natažené vazy. Návrat byl docela těžký, protože hlavně na ledě mi trvalo měsíc nebo měsíc a půl, než jsem se do toho zase dostal. Dva tři zápasy jsem chytal i přes bolest pod prášky,“ připojuje.

Naopak štěstí měli mladíci v kauze salmonela, jelikož si tatarák nedali. „Odpoledne jsme hráli s juniorkou, takže jsem nebyl ráno na tréninku áčka a přišel jsem až na zápas. V kabině byla svačinka, které jsem se naštěstí vyhnul, protože tatarák bych si určitě dal,“ přemýšlí Dominik Pavlát.

„Pokud bych měl já vybrat nejlepšího hráče, zvolil bych našeho kapitána Kryštofa Ouřadu. Jednoznačně bych ale cenu vyměnil za titul.“

I tak se kalamita pirátské devatenáctky dotknula, jelikož velká část z ní musela nastoupit do utkání play out. „Bylo to během série se Slavií, takže jsem vlastně jen plynule pokračoval. Řekl jsem si, že je to ‚jen’ další zápas za hráče, které znám, a vím, jak na ně křičet. Přišlo mi to jako zápas juniorky, jen na druhé straně stál A-tým Varů taky s juniory,“ uvádí.

Kromě Pavláta byli výraznými postavami také útočníci Kryštof Ouřada a Petr Chlán, kteří se postarali o velkou část celé týmové produktivity. „Pokud bych si měl já vybrat jednoho nejlepšího hráče, zvolil bych našeho kapitána Kryštofa, protože právě on s Petrem Chlánem nás v podstatě dostali do play off. Jednoznačně bych ale cenu vyměnil za titul,“ připomíná.

S hlavním týmem byly pocity úplně opačné od těch titulových, jelikož velká část juniorů dohrávala sezonu a byla součástí sestupu z nejvyšší soutěže. „Pořád mě mrzí, že jsme se neudrželi. Na druhou stranu třeba jde o začátek něčeho nového a už to bude jen lepší a lepší,“ přemýšlí Dominik Pavlát a dodává, „byl bych rád, kdybychom se vrátili zpátky do extraligy, i když si uvědomuju, že to bude hrozně náročné. Uvidíme, co sezona nakonec přinese.“

Foto: Petr Kozelek

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz