Osmnáctka míří před MS trošku do neznáma, proč měli krajánci dva pasy?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Před rokem dobře věděli, co je čeká, hokejisté do 18 let mířili na šampionát do nedalekého Popradu a Spišské Nové Vsi. Letošní výběr jde ale do neznáma. Turnaj proběhne v ruských městech Čeljabinsk a Magnitogorsk, tedy na rozhraní Evropy s Asií. "Máme základní informace, ale jsme zvědavi. Všechno podstatné zjistíme až po příletu," konstatuje manažer týmu a asistent Petr Studnička.

Plekanec Chance liga

Hokejisté i členové realizačního týmu jsou natěšení, stejně tak docela zvědavi, co je ve východních končinách čeká. "Od pořadatelů máme základní zprávy, kde budeme mít přípravný kemp, v jaké hale se hraje turnaj, kde budeme bydlet. Ale to je v podstatě všechno," říká Studnička. Rusko není co bývalo, nikdo nepochybuje, že podmínky budou na úrovni. Spíš jde o zdravé očekávání a přání, aby všechno klapalo, jak má.

Loni osmnáctka čekala na Nečase, letos je kádr kompletní

Juniorská reprezentace dnes končí poslední ze tří kempů v Rokycanech, kde našla vynikající zázemí. "Stadion jsme měli v podstatě pro sebe, tréninky a program jsme si mohli udělat podle představ. Ubytování bylo také vynikající, v penzionu Pohoda jsme dostali k dispozici wellness se saunou, spinning, posilovnu. Příprava proběhla podle plánu, důležité také je, že jsme kompletní a na žádného hráče nemusíme čekat," dodává Studnička.

Loni byla situace horší, osmnáctka do poslední chvíle nevěděla, jestli bude moci využít Martina Nečase. Talentovaný útočník Komety nakonec vynechal extraligové finále a na MS nastoupil hned od začátku, ale předcházela tomu solidní nejistota. "Z tohoto pohledu je teď všechno klidnější," souhlasí Studnička. K mužstvu se jako poslední připojil Matěj Pekař, který dorazil ze Spojených států ve čtvrtek. Po zúžení nominace necestují do Čeljabinsku jiní ofenzivní hráči Jan Šír a Jaroslav Brož.

Reportáž z nominační TK a přípravného kempu

Trenéři Bruk, Martinec a Studnička naplánovali na pátek dva tréninky, večer pak výprava zamíří do Prahy, odkud hodinu po půlnoci odletí do dějiště šampionátu. "Tohle je asi nejlepší varianta z těch, co jsme zvažovali, nakonec ji využijeme. Jednou z možností bylo, že bychom přespali v Moskvě, ale museli bychom tam strávit den navíc. A to jsme nechtěli," vysvětluje verdikt nočního přesunu Studnička. "Do Čeljabinsku dorazíme v sobotu dopoledne místního času, nicméně budeme mít čas na aklimatizaci a odpočinek. V sobotu v podvečer nás pak čeká první trénink."

Traktor nepostoupil do finále KHL, kolize s MS se nekoná

Výjezdy do Ruské federace vyžadují cestovní víza, což u mladých reprezentantů vůbec nebyla snadná akce. Hlavně tedy u krajánků ze zámoří. "Začali jsme to řešit už v létě, při Memoriálu Ivana Hlinky. Kluci, kteří se chystali na působení v zahraničních klubech, dostali za úkol udělat si druhý cestovní pas. A ten nechali doma. Kdybychom takhle nepostupovali, nastal by problém, takhle máme všechno nachystané," pochvaluje si manažer výpravy. Jelikož mužstvo cestuje leteckými linkami, hodně důležité bylo také správné zabalení výstroje a příprava bagáže. "Maséři na tom dělali v předstihu. Bratři Vejvodové všechno poctivě vážili, abychom splnili povolené limity přepravce," dodává.

Juniorská reprezentace veze klasické vybavení jako na jiné šampionáty. Tedy výstroj hráčů, dresy, nápoje, brusku. Desítky dalších nutných věcí. "Bereme také hodně přístrojů na regeneraci a pomůcky pro fyzioterapeuta. Kdybychom něco potřebovali, asi nebude problém cokoli vyřídit na místě. Ale je pravda, že úplně nevíme, co nás čeká. Já osobně byl v Rusku dvakrát, ovšem nikdy v Čeljabinsku. Strach nemáme, věřím, že pořadatelé zorganizují turnaj na úrovni," připomene Studnička.

Čeljabinsk je devátým největším městem Ruské federace, má 1,3 miliónu obyvatel. Česká výprava je tedy zvědava, zda nenastanou dopravní komplikace. "Přesun z hotelu do hlavní haly by měl trvat asi dvacet minut, do tréninkové arény zhruba půlhodinku. Aspoň tak je to uvedeno v propozicích od organizátorů. Snad to tak bude," doufá Studnička. Soutěžní zápasy sehrají Češi v aréně, kde jsou doma hokejisté Traktoru Čeljabinsk a tedy i brankář Pavel Francouz. Kdyby tamní tým postoupil do finále play off KHL, museli by pořadatelé šampionátu řešit přesun základní skupiny. Nebo jakýsi kompromis na způsob MS v Brně 2012, kdy se některé zápasy hrály v Břeclavi. Ale Traktor vypadl v sérii s Kazaní, na krizový scénář nedošlo. Mistrovství světa v původní podobě nic nebrání.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz