Olympiáda se brzy vrátí do Jižní Koreje. Ta mládežnická

Foto: ČOV / Václav Pancer

Mladí sportovci by si měli dávat postupné cíle, a jedním z těch prvních můžou být Olympijské hry mládeže. Jejich příští zimní edice se uskuteční v roce 2024 v Jižní Koreji.

Týden hokeje 2022

Ani se to nezdá, ale od poslední mládežnické olympiády utekly už dva roky. Hry ve švýcarském Lausanne byly skvělé. Možná je doprovázely lehčí obtíže v dopravě na sportoviště, ale nic to nemění na tom, že na břehu Ženevského jezera se všem líbilo.

Povedla se i hokejová část. Zbrusu nová Vaudoise aréna se na utkání dívčího turnaje plnila parádně a na ta chlapecká praskala ve švech. Finálové vítězství Rusů kolem Matveje Mičkova 4:0 nad Spojenými státy sledovalo 8 600 diváků. Je až neskutečné, že od té doby se v hokeji nekonala žádná další světová akce před plným stadionem...

Českým hokejistkám se turnaj nevydařil, v bleskovém formátu podlehly Švýcarkám i Japonkám a skončily hned po skupině. Snažily se přitom navázat na stříbro svých předchůdkyň.

Tři sportovci si ale domů odvezli medaile za novou disciplínu tři na tři – Štěpán Maleček a Zuzana Trnková zlato a Matyáš Šapovaliv bronz, o němž sám rozhodl dvě sekundy před koncem.

Mezinárodní olympijský výbor nedávno potvrdil, že další zimní Olympijské hry mládeže se uskuteční od 19. ledna do 1. února 2024 v jihokorejské provincii Kangwon.

Že to zní povědomě? Mělo by. Akci pro nejlepší mladé sportovce z celého světa budou hostit sportoviště, na kterých probíhala velká olympiáda v roce 2018! Včetně hokejové haly Gangneung Hockey Centre, do níž se vejde deset tisíc diváků.

Mezinárodní hokejová federace, pod jejímž dohledem tradičně hokejová část probíhá, počítá se stejným rozložením turnajů jako v Lausanne – tedy s turnaji chlapců i dívek vždy pro šest reprezentačních týmů a rovněž chlapeckým i dívčím turnajem namixovaných mezinárodních družstev v minihokeji tři na tři.

Foto: OIS / Joel Marklund

Složení celků a nominace hráčů i hráček se budou tvořit až v roce 2023. Dá se nicméně předpokládat, že Český hokej bude chtít na klasický turnaj znovu vyslat dívčí tým.

Turnajů v minihokeji by se při zachování minulých pravidel zúčastnil jeden český gólman se třemi hráči v poli a jedna gólmanka se čtyřmi spoluhráčkami. Nikdo se však znovu nebude moci potkat v jednom týmu. O nominaci by měli sportovci usilovat v národních kvalifikacích, kde budou soupeřit v individuálních dovednostech.

Věkové zacílení na kategorii U16 znamená, že olympiádu si za svůj cíl mohou tentokrát dávat hokejisté a hokejistky ročníků 2008 a 2009.

Celé akce se zúčastní na 1 900 sportovců, pro něž budou připraveny dvě olympijské vesnice – jedna v areálu univerzity v Kangnungu a druhá v lyžařském rezortu Čongson.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz