O Eliáše jsem hodně stál, přiznává Varaďa. S dvacítkou začne v Rakousku

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

8. června 2018, 17:50

Václav Jáchim

Před víc než 20 lety spolu hrávali za mládežnické výběry, Václav Varaďa a Patrik Eliáš tehdy startovali úžasné kariéry. Teď se oba vynikající útočníci sešli v realizačním týmu nové dvacítky. O nástupu Varadi do pozice hlavního kouče se spekulovalo už dřív, pomoc Eliáše coby jednoho z asistentů je novinkou. "O Patrika jsem hodně stál. Moji nabídku zvažoval, přemýšlel o tom. Mám velkou radost, že nakonec kývl a jde do toho," pochvaluje si Václav Varaďa.

Nový fanshop

Úspěšný kouč Ocelářů, který hokejový Třinec na jaře dovedl do finále play off, si přibral další náročnou práci. Ročník 1999 měl na povel už v osmnáctce, poté koučoval devatenáctku. Teď je hlavním trenérem nejprestižnější juniorské kategorie. Tedy dvacítky. "Je to pro mě ohromná výzva, další posun, o který jsem jako trenér stál. Hodně si toho cením a vážím," říká upřímně. Zároveň pokračuje v Třinci. "Ale žádná komplikace to není," přidává rázně.

O nové roli u juniorské reprezentace mluví s velkým nadšením. "Těším se. A věřím, že se popereme o nejlepší možný výsledek," říká směrem k mistrovství světa, které o Vánocích vypukne v kanadských městech Vancouver a Victoria. Varaďa bude u mužstva spolupracovat s asistenty Alešem Krátoškou a Patrikem Eliášem. Prvně zmíněný hradecký trenér už byl členem štábu devatenáctky, Eliáš dosud působil jako konzultant u šestnáctky.

Před novou sezonu přijal práci u výběru dvacetiletých. A Varaďa to velmi kvituje. "Patrik má hráčům co dát, o tom není sporu. Má spoustu zkušeností, respekt. O jeho pomoc jsem hodně stál, pro nás i pro celý český hokej je skvělé, že se takhle rozhodl," kvituje Varaďa. S Patrikem Eliášem se zná roky. "Hráli jsme spolu v juniorských výběrech a mládežnických kategoriích. Oba jsme měli úspěšné kariéry, teď se naše kroky zase potkaly."

Václav Varaďa ovšem teoreticky mohl povýšit, jeho jméno se objevilo mezi třemi kandidáty na funkci hlavního kouče dospělé reprezentace. "Zvažoval jsem, zda kývnout, po rozhovoru s Tomášem Králem jsme se domluvili," popisuje. Výkonný výbor svazu nakonec potvrdil Miloše Říhu, Václav Varaďa tedy podle původního záměru převzal dvacítku, kterou v minulém ročníku vedl Filip Pešán. "Dostávám tuhle šanci a jsem za ni moc rád. Hráče jsem na dálku neustále sledoval, některé jsem měl v devatenáctce. O všech mám přehled," dodává.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Nečas, Kaut, Zadina, Galvas, Chytil, Škarek a další patří do skupiny hokejistů, kteří pod vedením Varadi vyhráli Memoriál Ivana Hlinky 2016 a posléze se zúčastnili mistrovství světa osmnáctek na Slovensku. Tenhle turnaj byl smolný, ambiciózní Češi ve čtvrtfinále málem přestříleli Finy, leč nakonec padli v prodloužení. A přišli o medailové boje. Teď jsou starší, zkušenější. Posouvají se do kategorie dvacítek a hoří touhou uspět! Stejně tak Varaďa. "Začínáme už příští týden. Jedeme na kemp do Rakouska, je fajn, že můžeme vzít 30 hráčů do pole a čtyři gólmany," libuje si.

V akademii hokejového Salcburku budou Češi pilovat taktiku, ale také si proti sobě několikrát zahrají modelová utkání. Václav Varaďa chce oprášit staré vazby, akci bere jako vstup do společné práce s jasným cílem, který se týká úspěchu na MS v Kanadě. "Těší mě, že mnozí hráči z ročníku 1999 udělali velký pokrok, jsem zvědav i na ty mladší, jak se poperou v náročnější konkurenci," naznačuje.

Chytil s Nečasem už okusili NHL, brzy by ji mohl hrát Zadina. Možná i někdo další, což pro dvacítku není úplně šťastná zpráva. "Ale nepředbíhejme. Vývoj může být všelijaký, kluci třeba půjdou do juniorek, na farmy. Já a Patrik Eliáš jsme hráli dlouho NHL, máme tam řadu přátel, čehož před šampionátem využijeme. Uvidíme, jak se všechno vyvine. Zatím je dost času," uzavírá.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz