Novák září v juniorce a plní si sny. Z fanoušků se mi klepaly nohy, přiznává

Foto: Archiv Pavla Nováka

Junioři Českých Budějovic v posledním dvojzápase s brněnskou Kometou získali sedm bodů, a vyšlápli si tak na lídra své skupiny. Pěti góly a jednou asistencí se na tom podílel Pavel Novák, který původně ani neměl nastoupit. Nyní míří na sraz reprezentační osmnáctky, která od čtvrtka do soboty odehraje tři střetnutí s ruskou sbornou.

Plekanec Chance liga

Ve čtvrtek a v pátek jste sice odehrál obě utkání za juniory, ale neměl jste, že?
Byli jsme domluvení s panem Prospalem, že odehraju ve čtvrtek zápas za juniorku a v sobotu pojedu do Třebíče. Juniorka ale chtěla, abych hrál i v pátek, takže jsem nakonec odehrál oba zápasy a v sobotu dostal volno.

Z dvojzápasu jste nakonec odešel s bilancí pěti gólů a jedné asistence…
Po prvních třech zápasech, které jsem odehrál za juniorku, jsem se sebou nebyl moc spokojený. Mohlo a mělo by to být lepší. V juniorce bych měl být rozdílový hráč a předtím ode mě nebyly zápasy úplně povedené, tak jsem to vynahradil alespoň teď o víkendu. Oba zápasy se mi povedly, a nakonec jsem rád, že jsem si oba zahrál za juniorku. Vůbec mě nemrzelo, že jsem nehrál za áčko.

Z devíti zápasů juniorů jste odehrál jenom pět, ale i tak jste nejlepší střelec a druhý nejproduktivnější hráč. Takže jste se srovnal s rolí lídra, kterou máte?
Pan Prospal mi říká, když jdu hrát do juniorky, abych tam byl rozdílový hráč a rozhodoval zápasy. Když nebudu rozdílový v juniorce, tak nemám co dělat v áčku. Poslední zápasy se mi povedly, ale stejně je důležitější je, že jsme poměrně dost začali bodovat a dotahovat se do čela. Osobní body nejsou až tak důležité.

Úvodní utkání s Kometou se rozhodovalo až v samotném závěru, druhý duel byl naopak téměř jasný po první třetině. Jak jste to viděl vy?
První zápas byl dlouho vyrovnaný, ale nám se pak ve třetí části povedlo dát dva slepené góly, což nás dostalo na koně a Kometu srazilo. Na konci jsme dali ještě jeden a získali tři body. V nájezdech nám to nevyšlo, protože jsme byli dost jaloví. Prosadil se jenom Jakub Čížek, takže musíme nájezdy víc trénovat. Ve druhém zápase bylo dobré, že se nám podařilo dát hned na začátku čtyři góly. Nechci říct, že už bylo rozhodnuto, ale už je to víceméně jasný duel. Soupeř už to i většinou vzdá.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Brno je ve vaší skupině jasným lídrem. Tím cennější je, že jste ho dvakrát přehráli, viďte?
K nám nepřijeli v nejsilnějším složení, co mají. Někteří lepší kluci zůstali doma. Na první zápas přijeli i dva mladší kluci ročníku 2003. My jsme k zápasům dobře přistoupili, hráli jsme dobře, a proto jsme zvítězili.

Nyní jste v rámci tabulky v lepší trojce, ale na paty vám dýchá se ztrátou dvou bodů Žďár nad Sázavou. Jak těžké bude udržet lepší polovinu, což je i váš nejbližší cíl?
Nesmíme následující zápasy zbytečně ztrácet. Musíme získávat tři body a pak nejlépe i nadstavbu. Soutěž je taková, že se každé kolo může stát cokoliv a tabulka se může úplně změnit. V tomhle je to zajímavé, ale hodně těžké udržet se nahoře.

Za juniory i českobudějovické áčko máte shodně odehráno pět utkání. Co je pro vás náročnější?
Juniorka sice není tak důrazná a rychlá, ale je to v ní kolikrát těžší než v áčku. Tam to na mě neleží a je to na starších klucích, se kterými se můžu svézt. V juniorce je to také na starších hráčích a dalších, kteří se motají kolem reprezentace, takže i na mě.

Jak stíháte tréninky?
Trénuju jenom s áčkem a občas jdu na předzápasový trénink s juniorkou. Není v tom žádný problém, domlouváme se dopředu, takže vím, kde budu hrát – třeba ve středu za áčko a v pátek za juniorku. Trenéři si vycházejí vstříc, ale jsem víc hráč áčka.

Foto: Archiv Pavla Nováka

České Budějovice jsou pověstné na nižší soutěž neskutečnými návštěvami a skvělou atmosférou. Co to udělá s šestnáctiletým mladíkem?
První zápas jsem hrál proti Slavii, hrál jsem poprvé doma a přišla skoro celá Budvar aréna. O tom jsem už jako malý kluk snil. Bylo to úžasné. Když jsem nastoupil poprvé, trochu se mi klepaly nohy. Tolik lidí jsem předtím nikdy nezažil. Postupem času jsem si na to zvykl a teď už mi to ani nepřijde. Hrozně to pomůže, když je tam tolik lidí. Ženou nás dopředu. Je to něco skvělého a každý zápas je úžasný.

Během pěti zápasů v Chance lize jste si už připsal i premiérový bod za finální přihrávku. Jak se zrodila?
Se Zdeňkem Doležalem jsme šli dva na dva, snažil jsem se mu přihrát, ale nepovedlo se mi to. Jejich obránce to vychytal a chtěl rychle obrátit hru, ale zkazil přihrávku a ke mně se puk znova dostal. Snažil jsem se to někde od červené dát Kubovi Babkovi, který jel jedna na jednoho a dal gól.

Nyní se ale váš pohled určitě upírá na jiný dres než ten motorácký…
V pondělí jedu na nároďák, kde bychom měli odehrát tři zápasy. Nároďák je vždycky něco úplně jiného než klub. Je to vždycky hrozně super reprezentovat Českou republiku. Strašně se těším, a hlavně na ty zápasy s Ruskem, protože, když nebudu brát Slovensko, bývá to nejvyhrocenější.

Foto: Petr Kozelek

Co se dá od Rusů v přípravě očekávat?
Nevím, v jakém přiletí složení, ale ať už přijede kdokoliv, bude to dobrá sestava. Budou hodně bruslit, hrát na kotouči, prostě tak jako vždycky. Musíme si na ně dávat pozor, protože jsou trošku zákeřní. Doufám, že aspoň dva ze tří zápasů vyhrajeme.

Jak vidíte své šance dostat se na vrchol reprezentační sezony, mistrovství světa ve Švédsku?
Já se snažím jít krok po kroku. Jsem rád za každou reprezentační akci, na které jsem. Neberu to jako menší nebo větší turnaje. Na každou akci, kam jsem pozvaný, chci jet. Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet. Na mistrovství světa bych se rád podíval, ale je to strašně daleko. Může se stát cokoliv. Budou se vybírat hráči, kteří budou mít v klubu nejlepší formu.

Co vám ukázala srpnová účast na Hlinka Gretzky Cupu?
Pro mě jako mladšího hráče byla skvělá zkušenost podívat se do Kanady. Hokej tam byl obrovsky jiný, než jsem zvyklý tady v klubu nebo celkově v České republice. Ukázalo mi to, že je potřeba každý trénink tvrdě a tvrdě pracovat. Ukázalo mi to, že to, co jsem dělal doteď, je málo a musím víc!

Foto: Rob Wallator, Hockey Canada Images

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz