Nová výzva pro Doležala: Zachránit Kobru. Touhu necítím ze všech, mrzí ho

Foto: Martin Voltr

Hodně známé trenérské jméno ulovila před sezonou pražská Kobra. Po dlouhých letech u extraligových či prvoligových mužstev a jejich mládežníků se do klubu vydal Jiří Doležal. Dostal jednoznačný úkol: Zachránit dorost Kobry v extralize.

Týden hokeje 2021

Bude to samozřejmě ohromně těžká mise, protože z extraligy letos přímo sestoupí šest týmů a další dva půjdou do baráže. Kobra hraje extraligovou skupinu Střed, kde pod sebe bezpodmínečně potřebuje dostat aspoň dva soupeře.

První týden se jí jako jediné nepovedlo bodovat. Se Slavií ještě celkem držela krok, ale soupeř nakonec převzal kontrolu a zápas otočil na 4:2. Zato vysoce favorizovaný Hradec Králové už byl na jiné úrovni od začátku do konce a Kobru zválcoval 13:0.

„V určitých fázích utkání jsme měli v obranném pásmu obrovský nepořádek. Byli jsme pořád pod tlakem, protože kluci takovou soutěž už rok nehráli, stejně jako ti, kteří přišli z devítky. Deficit nejenom v dovednostech je tak veliký, že týmy jako Sparta, Slavia, Hradec nebo Pardubice nás prostě budou takhle přehrávat,“ tuší Jiří Doležal.

Foto: Martin Voltr

Kobra si musí dávat realistické cíle. Tedy porážet týmy, které budou stejně jako ona namočené v bojích o záchranu.

Tomu trenéři přizpůsobili i přípravu, v níž naplánovali zápasy s Třemošnou, Chomutovem a PZ Kladno.

„Nechtěli jsme, aby kluci hned od začátku prohrávali. Proto jsme šli touhle cestou a chtěli se konfrontoval s týmy, se kterými budeme moci hrát,“ říká Doležal. A nemyslí to zdaleka jen z pohledu výsledků, aby jeho svěřence nesrazily vysoké porážky, které v sezoně budou přicházet.

„Proti těm odskočeným týmům budeme většinou bránit. My ale chceme tvořit. A z té defenzívy je těžké naučit mužstvo hrát a někoho přehrát,“ líčí. „V přípravě nebyl ani jeden tým kompletní, protože všichni asi čekali, že z lepších týmů někdo vypadne. Nám se ale moc nepodařilo tým doplnit, protože starší kluky všichni drží a mladší nám nikdo nenabízel. Ti, co vypadli, neměli takovou kvalitu, abychom řekli: ‚Jo, to je ten hráč, kterého potřebujeme,‘“ doplňuje k letní fázi.

Až start soutěže nastavil hráčům kruté zrcadlo. Jiří Doležal ale rozhodně není typem trenéra, který by na ně po debaklu 0:13 spustil řev. Po druhém kole ještě mají spoustu času, aby si i z takového výsledku něco vzali. Ale hlavně: Nesmí ztratit sebevědomí před klíčovými bitvami.

Do důležitého čtyřboje nastoupí v sobotu. Postupně je čekají České Budějovice, Havlíčkův Brod, Technika Brno a Tábor. Tedy soupeři, kteří v prvním týdnu vyhráli po jednom zápase a předvedli i velmi silné okamžiky.

„Zatím nedokážu říct, jestli jsme připravení na klíčové zápasy v sezoně. Můžou přijít zranění, nemoci. Nevím, co přijde s covidovou situací,“ naráží na fakt, že už některé juniorské týmy musely první zápasy odložit.

„Sekera je prostě taková, tak se budeme rvát o to, aby u nás extraliga třeba ještě rok zůstala a mohli si ji vyzkoušet i další kluci. To je náš jednoznačný cíl.“

„Naším odrazovým můstkem by mohli být oba gólmani. Na Slavii i v Hradci chytali dobře. A potom bude záležet, co se nám povede udělat z kluků během sezony, až najednou zjistí, kde ten opravdový extraligový hokej je,“ dívá se Doležal dopředu.

Důležitá stránka bude ta motivační, aby hráči opravdu měli touhu soutěž udržet. „Abych byl upřímný, necítím ji ze všech. Kluci jsou zvyklí na to, že jich v kategorii bylo málo a museli hrát všechno. My se snažíme vytvořit v týmu určitou konkurenci, aby o místa bojovali. Nejsem si úplně jistý, jestli se nám to daří a jestli jsme je dokázali naladit na tu naši notu – aby nám museli ukázat, kdo je schopný nastoupit v utkání a dělat věci tak, jak potřebujeme,“ mrzí nového kouče.

Doležal v minulé sezoně působil jako asistent u A-týmu Slavie. Za sebou má jak mládežnické štace ve dvou největších pražských klubech, tak i další seniorské zkušenosti z Chomutova, Kadaně nebo Litoměřic.

Foto: Martin Voltr

Přestup do Kobry se tak pro něj může zdát jako krok zpátky. Ale taky jako velká výzva: Vytvořit něco s týmem, kterému se nevěří.

„Šel jsem sem s tím, že je to výzva, kterou trenér podstupuje, kdykoli mění působiště. Navíc se mi naskytla možnost zůstat u extraligového týmu, což mě potěšilo. A k tomu můžu pomáhat s tréninky áčka,“ zmiňuje svou další roli na zimním stadionu v Braníku.

Svůj úkol u dorostu bere takový, jaký je. České mládežnické soutěže se zkrátka musí zúžit. „Za mě je to špatně vyřešená situace, když teď najednou přijde sekera, která stáhne soutěž o šest mužstev. Už před x lety jsme volali po tom, aby se soutěže trošku zredukovaly. Nikdo na to neslyšel, navíc se pořád rozšiřovaly,“ říká.

„Sekera je ale prostě taková a Kobra je mezi těmi týmy, tak se budeme rvát o to, aby u nás extraliga třeba ještě rok zůstala a mohli si ji vyzkoušet i další kluci. To je náš jednoznačný cíl,“ uzavírá Jiří Doležal.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz