Nová juniorská liga akademií: Zápasy o tři body a konec hráčů na výjimku

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nejvyšší mládežnickou soutěží bude v příští sezoně DHL Juniorská liga akademií, v níž se potká devatenáct mužstev. Nyní už je jasný její hrací systém.

HokejkaTV

Juniorskou ligu akademií bude v sezoně 2019/20 hrát sedmnáct klubů se statusem Akademie Českého hokeje, společně s nimi Olomouc, která má A-mužstvo v extralize, a také rakouská akademie Red Bull Salcburk. Ze soutěže se v této sezoně nebude sestupovat.

Oproti uplynulému ročníku nejvyšší soutěže došlo k několika změnám. Zápasy rozhodnuté po šedesáti minutách už nebudou mít dodatečnou nadstavbu o čtvrtý bod. Pokud utkání skončí remízou, následuje podobně jako v ostatních soutěžích pětiminutové prodloužení tři na tři, případně i samostatné nájezdy s pěti exekutory na každé straně.

Šestnáct týmů ve hře o titul

Druhá změna? Delší základní část.

Devatenáct týmů nebude rozdělených do skupin, ani se v polovině nerozpůlí na silnější a slabší část. Střetnou se všechny mezi sebou dvoukolově každý s každým, jednou doma a jednou venku. To znamená 36 utkání. Základní část odstartuje 5. září a vyvrcholí 25. ledna.

I poté bude mít šanci na titul šestnáct mužstev. Jen nejslabší tři dohrají soutěž čtyřkolově mezi sebou, přičemž všechny získané body se jim budou započítávat.

Ostatní čekají podobně jako v uplynulé sezoně skupiny o účast v play off, ovšem dvakrát delší. Týmy na 1., 8., 9. a 16. místě utvoří skupinu A, týmy na 2., 7., 10. a 15. místě skupinu B, týmy na 3., 6., 11. a 14. místě skupinu C a týmy na 4., 5., 12. a 13. místě skupinu D.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Výsledky z první části se do „osmifinálových“ skupin nepřenášejí, ale znovu budou mít vliv na bonifikační body: Nejlépe nasazený tým v každé skupině (1.–4.) dostane k dobru šest bodů, druhý nejlépe nasazený (5.–8.) tři body. Ve skupinách se celky utkají čtyřkolově a po dvanácti zápasech postoupí nejlepší dva z každé skupiny do play off.

Ještě kratší play off

Ve vyřazovacích bojích přichází další změna, hned od čtvrtfinále se bude hrát pouze na dvě vítězná utkání. Nasazení do play off bude určeno stejně jako letos, podle bodů se seřadí týmy z prvních příček a za nimi týmy z druhých příček. Následně utvoří dvojice 1–8, 2–7, 3–6 a 4–5.

Ve čtvrtfinále a semifinále se první utkání bude hrát na ledě hůře postaveného týmu, druhé a případné třetí pak na ledě lépe postaveného. Ve finále ovšem přijde změna, první a případné třetí utkání hostí lépe umístěný a druhé utkání hůře umístěný.

Mistra poznáme dřív než letos

Prodloužení v zápasech play off může trvat až deset minut, týmy nastoupí se čtyřmi hráči. Bitvy o titul mistra republiky začnou 17. března a vyvrcholí 31. března, nebo 2. dubna. Už 6. dubna totiž reprezentace do 18 let odletí do Spojených států na přípravný kemp před mistrovstvím světa.

A poslední zásadní změny v soutěži? Končí hráči „na výjimku“, nastupovat tedy mohou pouze hokejisté ročníku 2000 a mladší. Do každého utkání pak smí tým nasadit maximálně jednoho cizince, na rozdíl od loňských dvou. Cizincem nesmí být brankář.

Titul budou obhajovat třinečtí Oceláři.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz