Nikdo tady není bez šance, říká Varaďa. Turnaj jako generálku nebere

Foto: Karel Švec, Český hokej

Do juniorského šampionátu v Ostravě a Třinci zbývá přesně padesát dní, jen dva chybí do začátku posledního přípravného turnaje českého týmu. Kádru ještě chybí do finální podoby opravdu hodně – hlavní trenér Václav Varaďa pojal podnik ve Finsku jako test dalších hráčů.

HokejkaTV

V týmu máte spoustu nových tváří. Jak reálně podle vás mohou zabojovat o mistrovství světa?
I když máme jedenáct nováčků, kteří ke dvacítce ještě ani nečuchli, tak jsem přesvědčený, že se o to porvou a udělají nám to těžké. Soupiska na přípravný kemp, který zahájíme 10. prosince ve Frýdku-Místku, není nafukovací, ale někteří další hráči dostanou šanci i s devatenáctkou na turnaji v Kanadě. Nikdo tady není bez šance.

Dá se říct, že vás povolaní hráči v domácích soutěžích překvapují?
Ano, a jsou to kluci, které jsme chtěli vidět na mezinárodní úrovni. Skládáme mozaiku sestavy a na některá okénka máme víc hráčů. Tenhle turnaj poslouží k tomu, abychom viděli, jestli se dokáží se svými rolemi popasovat, nebo ne. A taky jestli se dokáží přizpůsobit mezinárodní úrovni. Věřím, že noví kluci udělají maximum pro to, aby se dostali dál.

„Věřím, že noví kluci udělají maximum pro to, aby se dostali dál.“

Jedním z těch zajímavých je určitě Michal Houdek, který se v extralize už dvakrát porval. Hodláte využít roli, kterou má v Plzni, i na mezinárodní scéně?
Každý z kluků má svoje přednosti a ví, co od něho chceme. On samozřejmě taky vnímá, v čem je dobrý, a proto je v našem týmu. Já po něm určitě nebudu chtít, aby nám tam dělal protizvratné bogny, vyvážel kotouče... Bude se soustředit jenom na tu svoji roli. Od každého hráče budeme vyžadovat to, co umí.

Je to typologicky hráč, kterého byste mohli potřebovat?
Jasně, chceme využít to, co má. Ale pojedeme na šest nebo maximálně sedm obránců, takže bude mít těžké dostat se do sestavy. Šanci ale má. Teď je to o tom, jak se o ni porve a jak nám ukáže, že tam chce hrozně být.

Největší část aktuálního týmu hraje Chance ligu. Berete ji jako dobrou průpravu?
Ano, ale představoval bych si, aby naši kluci hráli více. A to i v Litoměřicích, kde je svazový projekt. Přál bych si, aby je trenér Bruk, který současně vede devatenáctku, nasazoval daleko víc. I když se Litoměřicím daří, tak potřebujeme, aby naši kluci hráli co nejvíc. Patnáct až dvacet minut, všechny situace. Aby se tam nehrálo na výsledky, ale pro dvacítku na mistrovství světa.

„Představoval bych si, aby naši kluci hráli více. A to i v Litoměřicích, kde je svazový projekt. Aby se tam nehrálo na výsledky, ale pro dvacítku na mistrovství světa.“

Jednoho hráče jste povolali i z juniorského turnaje, a sice Michala Kunce. Ostatní na dvacítku nemají?
Michal Kunc hraje tuhle soutěž velmi dobře a myslím, že je pro něj málo. Turnaj poslouží k tomu, aby se ukázal, jak na tom je. Další hráči z juniorské soutěže nemají zase takovou kvalitu, aby se poprali s mezinárodním hokejem na denodenní bázi.

Jakým způsobem plánujete protočit brankáře?
Lukáš Dostál dostane dva zápasy a Nick Malík, který zatím prožívá skvělou sezonu ve Frýdku-Místku, jeden zápas. Jak si je konkrétně rozdělí, ještě rozhodneme. Věříme, že takhle turnaj odehrajeme, neradi bychom střídali brankáře během utkání.

Když tady máte tolik nováčků – berete turnaj vůbec jako generálku?
Ani ne, spíš až přípravný kemp bude sloužit jako generálka. Budeme tam hrát tři utkání. První tréninkové v rámci širšího kádru proti Frýdku-Místku, následující dva přípravné zápasy se Švédy a Slováky poslouží jako finální generálka.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Začínáte už ale vnímat, že šampionát je za dveřmi?
Já se v první řadě dívám na hráče, jak z nich složit tým. S Patrikem Eliášem a Alešem Krátoškou pečlivě zvažujeme každého hráče, jeho silné a slabé stránky, které ve finální nominaci můžou hrát velkou roli. Taky uvidíme, kolik hráčů a v jakém stavu nám přijede z juniorských soutěží v Americe. Nerad bych předbíhal, ale samozřejmě mám na mysli, že se mistrovství blíží.

Jakým způsobem sledujete zámořské soutěže?
Máme to rozdělené v rámci realizačního týmu. Každý má na starosti určitou sortu hráčů, se kterými je v kontaktu na bázi telefonních hovorů. Máme i výstupy z jejich utkání, spousta věcí se teď dá všude dohledat. Nemáme tak širokou základnu, abychom tyhle hráče mohli nechat ladem, a vnímáme, že jsou velmi kvalitní a můžou náš tým zlepšit.

„Vypíchnu Honzu Jeníka, Jardu Pytlíka nebo Matěje Pekaře, to jsou pro nás hrozně důležití hráči.“

Koho konkrétně sledujete?
V OHL, WHL a QMJHL jsou kluci, kteří mají velmi dobrý start do sezony. Vypíchnu Honzu Jeníka, Jardu Pytlíka nebo Matěje Pekaře, to jsou pro nás hrozně důležití hráči. Věříme, že svou formu alespoň udrží, nebo bude mít ještě vzestupnou tendenci. Budeme doufat, že vydrží bez zranění, aby nám mohli přijet pomoct.

K tomu ještě máte Jakuba Lauka v AHL.
Jsme v kontaktu s jeho organizací, probíhají jednání o jeho uvolnění. Ale nerad bych předjímal. Může se stát, že bude povolán nahoru, a v tu chvíli by byl pro nás ztracený.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz