Nejste tady sami, bojujem s vámi! Jak se Čechům fandilo v Kanadě

Foto: Twitter IIHF

I na mistrovství světa v daleké Kanadě měli čeští junioři spoustu fanoušků. Do redakce hokej.cz dorazil krásný dopis od Hany Blažkové a manžela Steva, kteří podpořili národní tým na čtvrtfinálovém utkání se Spojenými státy ve Victorii.

Zlatá hokejka

Milá redakce Hokej.cz,

ahoj z Victorie, Britská Kolumbie, Kanada.

Ráda bych se s vámi podělila o tom, jak jsem se stala českým hokejovým fanouškem díky World Junior Championship (WJC) a co jsem udělala, abych ty naše kluky podpořila!

S ledním hokejem jsem vyrůstala v Čechách, s tátou před televizí. Tady v Kanadě, kde už žiji přes 10 let, sleduji hokej několikrát týdně s manželem (velký fanoušek Vancouver Canucks).

Ve Victorii jsem byla na několika zápasech WJC (např. Švédsko – Kazachstán), ale když jsem se dozvěděla, že tady bude hrát český tým, tak jsem začala přemýšlet, jak ten náš tým podpořit! Trvalo mi celý týden promyslet, jaký slogan napsat na můj velký neonově-růžový plakát. Nakonec jsem použila jeden ze tří nových sloganů českého národního týmu: Jedna země, jedno srdce, jeden tým! Protože Victorie je mnohem menší město než Vancouver (a také méně známé), a protože tady žije méně Čechů, a také aby se tady kluci necítili sami, tak jsem na svůj druhý plakát napsala: Nejste tady sami, bojujem s vámi! Podařilo se mi také nakreslit toho „českého“ lva. Bylo to krásně strávené odpoledne malováním těchto sloganů... Ale přesto, tohle bylo nejméně, co jsem pro ten náš hokejový tým mohla udělat.

Ten očekávaný zápas Česko – USA: Když se kluci projížděli na ledě před zápasem, tak jsme si s manželem přitiskli ten růžový a bílý plakát na mantinel. Skoro všichni hráči začali střílet puk hned pod těmi plakáty! Byla jsem tak hrdá, že jsem Češka...

Těsně před začátkem, když kluci šli na led, nevěděla jsem, co mám říci (v češtině); nenapadlo mě nic jiného než staré české „mnoho štěstí“...

Při zápase jsem na kluky křičela (normálně nekřičím), ale to se nedalo, nic nedělat! Křičela jsem: Češi, do toho, vy na to máte, vy to dáte! Ale přesto, že nevyhráli, tak jsem na ně byla moc hrdá a šťastná, že alespoň dali jeden gól – a že se z něčeho mohou těšit (budou mít na co vzpomínat).

Foto: Hana Blažková

Po zápase jsme na kluky čekali s našimi plakáty. Samozřejmě, všichni byli moc zklamaní, ale i přesto několik hráčů poděkovalo za naši podporu (taky jsme si „dali pěsti“ – nevím, jak se tomu říká). Jeden český funkcionář v saku (nevím 100%, kdo to byl – možná Václav Varaďa) se otočil a jeho smutný obličej se na maličký moment rozzářil po pohledu na ten růžový plakát („Jedna země, jedno srdce, jeden tým“). Tyhle všechny momenty mě potěšily na srdci. Ale přesto jsem nemohla v noci spát, trápilo mě, že jsem pro ty kluky mohla udělat více.

Měli jsme ten zápas nahraný, přehráli jsme si ho alespoň 3–5x! Můj manžel komentoval, jak je šťastný, že tento rok je trenérem Václav Varaďa, který je férový („he holds each player accountable“). Posledních pár dní jsem se dívala na všechna česká videa o WJC na vašem webu. I ta, jak se kluci připravovali a jaké to bylo na hotelu.

I když víme, že někteří hráči už nebudou reprezentovat U20, doufáme, že některým se podaří hrát za český národní tým! Doufáme, že někteří hráči budou hrát za nás nebo za některý severoamerický tým ve Vancouveru... jednoho dne. Když budou příště hrát ve Vancouveru, rozhodně pojedeme kluky podpořit! Věříme, že společně s trenérem Václavem Varaďou se některým hráčům splní hokejový sen. Některým tento šampionát určitě nastartoval jejich kariéru.

Moc věřím, že naše podpora, i když to bylo jen těch pár vět, pokřiků a dva plakáty, zanechala nějaký pozitivní dopad a vzpomínky na ten náš český tým! Moc by mě potěšilo, kdybyste tento dopis mohli publikovat, aby si ho kluci mohli přečíst na webu. Pro mě byl ten zápas jeden z nejlepších momentů v celém roce!

P.S.: Moc ráda bych s manželem navštivila příští WJC (2020) v Česku, ale ještě uvidíme, jestli to bude realizovatelné.

Moc děkujeme,

Hana Blažková a manžel Steve

Foto: Martin Voltr

Poznámka: Redakce hokej.cz upravila dopis po jazykové stránce.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz