Nejen Zadina či Škarek. Na NHL Scouting Combine vyrazilo devět Čechů

Foto: Klára Petrásková

Zámořská hokejová scéna se teď naplno soustředí na finálovou sérii Stanley Cupu, hned po ní ale přeladí hlavní pozornost k draftu. Letos ho přivítá 22. a 23. června Dallas a zdá se, že čeští fanoušci můžou k těmto datům vzhlížet s optimismem. Vybízí k němu tradiční testovací akce NHL Scouting Combine, jež v pondělí vypukla v Buffalu.

Nový fanshop

Šest, čtyři a tři. To jsou počty českých hráčů, kteří se zúčastnili posledních tří ročníků akce poté, co se usídlila v Buffalu. KeyBank Center i menší Harborcenter hostí NHL Scouting Combine už počtvrté za sebou a středoevropská stopa je letos kousek od Niagarských vodopádů jasně nejvýraznější.

Pozvánku na kolotoč pohovorů se zástupci klubů NHL a fyzických testů si letos vysloužilo 104 hráčů, kteří mají největší naději na dobré umístění na draftu. Mezi 7 brankáři, 37 obránci a 60 útočníky figuruje rovnou devítka Čechů!

Silné zastoupení na gólmanském postu představují Lukáš Dostál a Jakub Škarek. Právě oni dva (v tomto pořadí) opanovali závěrečné odhady Úřadu centrálního skautingu mezi brankáři působícími v Evropě, oba tak mohou mířit vysoko. Dostál díky skvělé sezoně v reprezentaci, mezi dospělými i juniorskému titulu přeskočil staršího kolegu, jenž má za sebou po zářivém rozjezdu spíše průměrný rok.

Do Buffala se vydal i obránce Filip Král, jemuž ale finiš ročníku ve WHL zkomplikovalo zranění ramene. Fyzické testy tak odchovanec Komety vynechá, na místě absolvuje jen pohovory.

Foto: nhl.com

Velké naděje z pohledu letošní dražby talentů naopak vzbuzuje útok. Mezi nejsledovanější hráče testovacího týdne se určitě zařadí Filip Zadina, jenž by mohl na draftu získat pro Česko nejvyšší pozici v novém tisíciletí. Stejně jako on se mezi později narozené hráče ročníku 1999 řadí i bývalý spoluhráč z Pardubic Martin Kaut (na úvodním snímku), ten v novém roce vyletěl na čtvrté místo žebříčku evropských hráčů v poli.

Do druhé desítky těchto odhadů se vešli další domácí zástupci Jan Jeník s Jakubem Laukem, kteří rovněž dostali šanci osobně oslovit své potenciální zaměstnavatele. (Pouhou) čtveřici mladíků ročníku narození 2000 kompletuje Matěj Pekař, nejlepší nováček letošní USHL.

Naopak nejstarším z českých hráčů v Buffalu je Kristian Reichel. Syn olympijského vítěze Roberta Reichla oslaví v červnu už 20. narozeniny, poprvé tedy mohl jít na draft už předloni, ale letos by se po vynikající sezoně ve WHL už konečně měl dočkat.

Foto: Klára Petrásková

Největší zastoupení na NHL Scouting Combine mají Kanaďané (43), Čechům patří pomyslná čtvrtá příčka po Američanech (26) a Švédech (10). Rusové (5) a Finové (4) následují s odstupem, za moře se vydali také dva Slováci – obránce Martin Fehérváry a útočník Miloš Roman, jenž prošel mládežnickými kategoriemi Třince.

Pro samotný draft nemusejí tahle čísla nic znamenat; ostatně to nejdůležitější už zástupci klubů o všech talentech vědí. Ovšem každá možnost udělat dobrý dojem přijde vhod.

Na akci nechybí očekávaná jednička Rasmus Dahlin, podobně Andrej Svěčnikov, Brady Tkachuk, Adam Boqvist nebo Quinn Hughes. Dahlin si může v dějišti posledního mistrovství světa do 20 let znovu obhlédnout svůj pravděpodobný nový domov – Buffalo totiž na draftu vybírá jako první před Carolinou a Montrealem.

Náročný týden odstartoval stovce hvězdiček z celého světa v pondělí, úvodní dny jsou vyhrazeny pohovorům. Na podrobné lékařské prohlídky dojde ve čtvrtek; pátek a především sobota pak budou patřit ostrým zkouškám fyzické kondice.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz