Nečas chyběl, Kaut se osvědčil. Dál hledáme rozdílové hráče, říká Vlach

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Řadu adeptů na příští mistrovství světa do 20 let mají Češi v zámoří, řadu doma. A právě druhá skupina se představila pod hlavičkou devatenáctky na turnaji pěti zemí v Hradci Králové, kde vybojovala druhé místo. „Myslím, že v ročníku 1999 je dost nadprůměrných hráčů,“ říká trenér Rostislav Vlach, jenž ve druhé polovině turnaje převzal tým po Václavu Varaďovi.

Plekanec Chance liga

Berete druhou příčku jako úspěch, nebo ve vás spíš převládá zklamání z jednoho nevydařeného zápasu se Švédskem?
Já bych to vzal z trošku jiné pozice. Samozřejmě každý chceme vyhrávat a být na prvním místě. Pro nás trenéry to ale hlavně byl pohled na hráče, kteří připadají v úvahu pro širší nominaci na další mistrovství světa dvacítek. Především pro nás bylo důležité, jak se chovají v zápasech, hlavně proti Švédům a Finům, kteří jsou velmi silní a na jejich hře to bylo vidět. Německo bylo trochu slabší soupeř, ale na druhou stranu, kluci proti němu měli výborný přístup, nic nepodcenili a šli do toho naplno.

Výsledky týmu na turnaji v Hradci Králové

Česko – Švýcarsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1), zápis », ohlasy », záznam »
Česko – Finsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0), zápis », ohlasy », záznam »
Česko – Švédsko 3:6 (0:1, 2:2, 1:3), zápis », ohlasy », záznam »
Česko – Německo 9:2 (2:0, 4:0, 3:2), zápis », ohlasy », záznam »

Jak vás tedy jejich výkonnost potěšila? Zkušenosti hráčů, kteří už byli na dvacítkách, se celkem projevila, ale v týmu jste měli i spoustu méně okoukaných tváří...
U hráčů, kteří byli na dvacítkách, ať Nečas, Kaut, Galvas, v širší nominaci i Kvasnička, bylo vidět, že jsou trochu sebevědomější a o krůček lepší. Mohli jsme posoudit ty méně zkušené, jak se dokážou přizpůsobit. Sestava se během turnaje trochu obměnila, hlavně kvůli zraněním, a myslím, že na útočných řadách to v zápase proti Švédsku bylo vidět. Možná to mělo nějaký vliv na sehranost, ale kluci do toho šli stoprocentně, bojovali a neflákali to. Jejich přístup se nám líbil.

Martin Nečas sice získal v prvních dvou zápasech jen bod, ale to asi úplně neukazuje na jeho skutečný přínos. Proti Švédům vám chyběl, že?
Určitě. Co jsme se dívali na statistiky, v těch prvních dvou zápasech byl velmi dobrý na buly, měl úspěšnost přes 60 procent. A se Švédskem jsme měli strašně špatné procento (35 %, pozn. red.), což se ukázalo i v rozhodujících fázích zápasu při power-play Švédů. V takových situacích, při buly v obranném pásmu, mužstvo potřebuje získat puk a vyhodit ho. Zadruhé nám chyběl i jako osobnost, kluci ho berou, že to je nějaký hráč. Na mistrovství dvacítek ukázal velmi dobrou formu a myslím, že v těch výkonech pokračoval i teď v Brně, i když měl zdravotní problémy.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Nejlepším střelcem vašeho týmu byl se čtyřmi góly Jakub Navrátil, který hrál na svém prvním reprezentačním turnaji v životě. Překvapil vás?
Ano, je to hráč, který má čuch na góly. Když to vezmu obecně, ve všech kategoriích nám chybějí hráči, kteří umí vstřelit gól. V dnešním hokeji je to jedna z priorit. On je typ, který se tam dovede přimotat, i zakončení má celkem pohotové. Potřebujeme daleko víc kluků, kteří mají ten instinkt v zakončení, i když třeba tolik nevynikají herně. Možná do budoucna on bude jedním z nich.

Rozšířili jste si obzory – nejen v jeho případě – o další hráče, kteří můžou velice reálně zabojovat o mistrovství světa?
Každý hráč, který je vidět víc než průměr, je pro nás důležitý. Zásobárna hráčů v České republice není taková jako v Americe nebo Kanadě. Jsou hráči, jejichž výkonnost jde nahoru a projeví se třeba ne v šestnácti, ale v osmnácti nebo ve dvaceti. I takové hráče musíme hledat, starat se o ně a tu výkonnost jim zlepšovat.

I ti, kteří nebyli vidět v mladších reprezentacích, mohou pomýšlet třeba na šampionát dvacítek...
Znám spoustu případů, kdy hráči neměli v šestnáctce nebo sedmnáctce výkonnost takovou, aby mohli reprezentovat. Ale třeba od osmnáctého roku šla strmě nahoru. A ten hráč pak může klidně absolvovat i dvě mistrovství světa dvacítek. Někdo v patnácti nebo šestnácti vyniká, ale pak jeho výkonnost nejde nahoru, ale spíš dolů. A u některých je to zase naopak a můžou z nich být velmi kvalitní hráči. Samozřejmě musí mít určité hokejové předpoklady a návyky, ale může to i tak dopadnout.

Na turnaji jste dali kapitánské céčko Martinu Kautovi. Jak se vám v téhle roli osvědčil?
Myslím, že výborně. Bylo to vidět jak v kabině, kde byl vůdčí osobností a mladší kluky celkem s přehledem řídil, tak i na ledě, protože herně vynikal. Neměli jsme k němu žádné výtky a myslím, že jsme zvolili správně. Martin Nečas by to asi zvládl taky, ale chtěli jsme, aby kapitán byl pro celý turnaj stejný.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Na brankářském postu jste měli od začátku role jasně určené? Jakub Škarek jako jednička a opora, Kristán Kolář jako mladík na zkušenou.
Dá se říct, tak to mělo být. Další mladí brankáři, kteří pro nás připadají do širší nominace na další sezonu, byli s osmnáctkou v Americe. On je jedním z těch, kteří mohou výkonnostně růst a do budoucna být dobrými gólmany. Samozřejmě nedostal tolik prostoru jako Škára, ale v zápase s Němci určitě nezklamal. Neměl sice tolik práce, jako kdyby nastoupil třeba na Švédy, ale chytal sebejistě a nepustil žádný laciný gól.

Pro vás jako trenéra dvacítky byla akce hodně přínosná, viďte? I když s realizačním týmem devatenáctky máte tak jako tak úzkou spolupráci.
Myslím, že naše spolupráce je velmi dobrá a bez problémů. Ukázalo se to i před mistrovstvím, když oni byli v Kanadě a měli tam některé hráče z naší širší nominace, u kterých jsme chtěli, aby se ještě ukázali. Vycházeli jsme si navzájem vstříc, co se týče hráčů a poznatků. Jsem rád, že nám to pokračuje a funguje.

Pro Václava Varaďu, který dovedl ročník 1999 k vítězství na Memoriálu Ivana Hlinky, je podle jeho slov speciální. Jak ho vnímáte vy?
Myslím, že je v něm dost kvalitních hráčů, dost nadprůměrných hráčů. Na druhou stranu ale do budoucna nevíme, jak to bude s Nečasem, Chytilem nebo Zadinou. Pokud by dosáhli na NHL, a ta pravděpodobnost je velká, tak nám je kluby na mistrovství zřejmě nepustí. Záleží, jak se výkonnostně posunou nebo neposunou a jakou budou mít šanci hrát NHL.

Takže už teď musíte přemýšlet, kteří hráči by po nich převzali roli tahounů, kdyby nemohli jet...
Samozřejmě. Jak jsem říkal, hledáme hráče. Moc jich není a nemůžeme si vybírat. Jsme rádi, že momentálně máme tyhle rozdílové. V Americe postaví čtyři mužstva stejné výkonnosti a pak si vybírají podle povahových vlastností, což u nás nejde.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz